Poslanci zmenili ústavu, Radičová bude môcť vládnuť s obmedzeniami

Vládu Ivety Radičovej (SDKÚ), ktorá stratila dôveru parlamentu, bude môcť prezident Ivan Gašparovič poveriť vykonávaním funkcie až do vymenovania nového kabinetu. Vyplýva to z novely Ústavy SR, ktorú 139 hlasmi schválili poslanci.

21.10.2011 12:03 , aktualizované: 19:17
parlament, NRSR Foto:
Poslanci odhlasovali zmenu Ústavy SR.
debata (135)

Radičovej dočasný kabinet však bude mať len oklieštené kompetencie. Bude môcť rozhodovať len o návrhoch zákonov a nariadeniach vlády, návrhoch štátneho rozpočtu a štátneho záverečného účtu, návrhu na vyhlásenie vojnového stavu, o nariadení mobilizácie ozbrojených síl, vyhlásení výnimočného stavu či vyslaní ozbrojených síl mimo územia SR.

V jej kompetencii ostane aj rozhodovanie o ďalších otázkach vyplývajúcich zo zákonov, avšak len so súhlasom prezidenta.

Dočasná vláda tak príde napríklad o možnosť rozhodovať o zásadných opatreniach na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky, o medzinárodných zmluvách či o zásadných otázkach vnútornej a zahraničnej politiky. Tento kabinet nebude môcť ani rozhodovať o vymenúvaní a odvolávaní ďalších štátnych funkcionárov v prípadoch ustanovených zákonom a troch členov Súdnej rady.

Pre zmenu ústavy sa parlamentné strany rozhodli v záujme vyriešenia patovej situácie, ktorá nastala po páde vlády Ivety Radičovej (SDKÚ). Jej kabinet mal byť odvolaný, doterajšie znenie ústavy však neumožňovalo poveriť túto vládu dovládnutím do marcových predčasných volieb.

Hlasovanie o zmene Ústavy SR bolo posledným bodom 24. schôdze NR SR. Poslanci by sa mali podľa schváleného harmonogramu najbližšie zísť 29. novembra. Na poslednej schôdzi v roku ich okrem iného čaká schvaľovanie štátneho rozpočtu.

Predseda opozičného Smeru Robert Fico ešte pred hlasovaním vysvetlil, že podľa právnej normy dočasná vláda nebude môcť prijímať žiadne zásadné otázky v hospodárskej a sociálnej politike. Nebude môcť prijímať ani zásadné opatrenia v oblasti zahraničnej a vnútornej politiky. „To znamená žiadna privatizácia, žiadne veľké zákony, ktoré by menili systémy daní, odvodov,“ vysvetlil Fico, podľa ktorého má byť úlohou dočasnej vlády iba „kúriť a svietiť“.

Sociálni demokrati sa k zmene ústavy údajne pripojili v záujme odstránenia chaosu, ktorý spôsobili strany bývalej vládnej koalície. „Napriek štvrtkovým vyhláseniam o dohodách, hneď prvé hlasovanie v parlamente o voľbe podpredsedu Národnej rady SR preukázalo, že vládna koalícia má tak napäté vzťahy medzi sebou, že nie je schopná prijímať žiadne rozhodnutia a prehlbuje chaos. Preto bolo opäť potrebné vziať iniciatívu a predložili sme návrh na novelu Ústavy SR,“ zdôvodnil Fico.

Figeľ: Na svietenie a kúrenie vládu netreba, bol by to luxus

Slovensko vládu, ktorá by mala len svietiť a kúriť, nepotrebuje. Myslí si to predseda KDH a minister dopravy Ján Figeľ, podľa ktorého by bolo veľmi luxusné mať kabinet a nemať ho kompetentný hlavne v oblastiach, ktoré sú nevyhnutné pre chod výkonnej moci.

Aj poslanec KDH a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Radoslav Procházka odmietol tvrdenie Smeru, že takýto kabinet bude v podstate len na to, aby svietil a kúril. „Toto je vláda, ktorá bude vykonávať svoje ústavné kompetencie v relatívne veľkom rozsahu, ale bude zbavená možnosti prijímať zásadné rozhodnutia v oblasti zahraničnej a vnútornej politiky a v hospodárstve,“ zdôraznil s tým, že dočasný kabinet napríklad nebude môcť rozhodnúť o privatizácii strategických podnikov, a keď bude chcieť použiť peniaze zo svojej rezervy, bude musieť žiadať súhlas prezidenta.

Sulík: Toto divadlo už nemuselo byť

Piatkové stretnutie lídrov parlamentných strán u prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktoré sa skončilo politickým ultimátom hlavy štátu, bolo „kolečkom navyše“ po dohode, ku ktorej lídri koaličných strán dospeli vo štvrtok. „Meníme ústavu tak, aby nedochádzalo k takýmto situáciám. Na tomto sme boli dohodnutí už vo štvrtok. Toto celé divadlo už nemuselo byť, keby platili dohody zo štvrtka,“ poukázal šéf liberálov Richard Sulík.

Právomoci, ktoré by sa mali vládnemu kabinetu zúžiť, považuje za logické. „Vláda sa nesmie uchádzať o dôveru, napríklad vláda nesmie predkladať programové vyhlásenie vlády, tak takéto logické veci,“ priblížil svoje videnie plánovanej zmene ústavy.

Predseda KDH Ján Figeľ sa domnieva, že novela môže mať dve možnosti. „Prvá je tradičná, že prezident pri poverení vlády vymedzí okruh jej pôsobnosti a druhá je, že sa to taxatívne vymenuje. O tom bude rokovať plénum parlamentu. Zatiaľ vo výbore bol príklon skôr k tomu taxatívnemu vymenovaniu,“ priblížil líder kresťanských demokratov.

Zúžené právomoci by sa podľa neho nemali týkať legislatívnych právomocí, základných zodpovedností alebo špecifických úloh, ktoré vláde patria napríklad vo výnimočných situáciách. „Nechal by som v tejto chvíli otvorený priestor na rokovania,“ dodal.

Na otázku, či je možné, že by vláda mohla byť odvolaná a následne poverená vedením krajiny už dnes, poukázal, že konať podľa novely bude možné až po tom, ako nadobudne účinnosť. „Ústava SR má v tejto záležitosti medzeru a jej doplnenie je odpoveďou aj pre aktuálny prípad, ale aj pre budúcnosť,“ zhrnul.

Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda uviedol, že poslanci novelu zrejme stihnú schváliť v pléne už dnes. „Teraz poslanci čakajú, budeme prerokovávať návrh, keď ho dostaneme od vlády,“ uviedol šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Pripustil však, že návrh považuje za dobrý.

135 debata chyba