Vláda zakáže prepúšťať a predávať firmy

Vláda ide ostro siahnuť na majetok súkromných podnikateľov. Kabinet Roberta Fica v stredu schválil zákon, podľa ktorého môže vláda každej väčšej firme zakázať hromadne prepúšťať ľudí, prerušiť prevádzku a predávať majetok pod cenu. Podniku hrozia obmedzenia, ak ho vláda vyhlási za strategický. Na takúto firmu bude mať štát navyše predkupné právo v prípade, že by sa ju majitelia či správca rozhodli predať.

29.10.2009 08:14
Fico, Jahnátek Foto:
Vláda Roberta Fica schválila návrh ministra Ľubomíra Jahnátka (vpravo), aby mohol štát prevziať podniky, ktoré sa dostanú do problémov a prepúšťajú.
debata

Vláda tvrdí, že tým chce zachrániť podniky pred dôsledkami krízy. Podnikatelia, naopak, varujú, že ide o obmedzovanie vlastníctva na hranici ústavnosti. Zákon bude môcť vláda uplatniť proti všetkým firmám s 500 a viac zamestnancami, významným dodávateľom energií a motorových palív či prevádzkovateľom čistiarní odpadových vôd a vodovodov.

Ľudí hromadne prepúšťali tento rok najmä dodávatelia pre automobilky. Argumentovali tým, že inak by pri nižších objednávkach ohrozili celé fabriky. Ak by zákon platil skôr a vláda by firmy označila za strategické, prepúšťať by nemohli.

Podnikatelia považujú zákon za zlý. „Ide o obmedzenie vlastníckych práv. Je predsa normálne, že ak sa firma dostane do problémov, majiteľ ju predá za nižšiu cenu a nový vlastník do nej investuje,“ hovorí riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer), naopak, zákon považuje za opatrenie proti kríze. Zákon by mal platiť dočasne len do konca budúceho roku. Jahnátek predpokladá, že zákon narýchlo prijme parlament, aby sa dal hneď využiť v prípade Nováckych chemických závodov, ktoré sú v konkurze pre pokutu od Bruselu.

Chemičku môže následne vláda vyhlásiť za strategickú najneskôr do termínu prihlasovania pohľadávok, ktorý uplynie o necelé štyri týždne. Ak to kabinet stihne, získa na fabriku predkupné právo za cenu určenú znalcom. Koľko by sa daňovníci zložili na chemičku s takmer dvetisíc zamestnancami nie je jasné. Účtovná hodnota je necelých 53 miliónov eur (1,6 miliardy korún). „Cena na trhu je iná ako účtovná,“ upozorňuje však Jahnátek. Minister predpokladá, že štát by v podniku nepôsobil dlhodobo. „Ide len o obdobie, kým sa podnik stabilizuje,“ tvrdí minister. Následne by štát pre podnik hľadal súkromného vlastníka.

debata chyba