Vláda zastavila povinné autosedačky

Po tom, ako vláda stroskotala v snahe sprísniť pokutovanie cestných pirátov, sa krátko pred voľbami vzdáva už aj pri presadzovaní povinných detských autosedačiek.

25.05.2006 00:00 , aktualizované: 00:17
debata

Viac ráz odkladaný návrh, ktorý počítal s ich zavedením najnovšie od začiatku júna, kabinet včera napokon stiahol zo svojho programu. Pre šoférov s deťmi v aute to znamená, že pokuty za jazdu bez sedačky im naďalej nehrozia.

Ministri sa totiž rozhodli, že nebudú zavádzaním povinných autosedačiek krátko pred voľbami siahať hlbšie do peňaženiek vodičov. Najmä pre šoférov s viacerými deťmi by totiž išlo o niekoľkotisícovú investíciu. „Vláda sa dohodla, že bude hľadať riešenia, ako tieto náklady kompenzovať sociálne slabším skupinám,“ uviedol hovorca rezortu dopravy Tomáš Šarluška. Kedy by mal byť tento problém vyriešený, a či to bude ešte do júnových volieb, odhadnúť nevedel.

Povinné autosedačky pritom mali byť pôvodne súčasťou balíka opatrení, ktorými vláda plánovala zakročiť proti stále vysokej nehodovosti na cestách. Pôvodný návrh rezortu vnútra však politici postupne odkladali a zmierňovali, až z neho napokon zostali iba sedačky, ktoré teraz tiež neprešli. Podľa smernice Európskej únie ich mali členské štáty zaviesť najneskôr od mája tohto roka. Doterajšie skúsenosti pritom potvrdzujú, že dieťa v aute bez ochrannej sedačky je v čase havárie oveľa zraniteľnejšie ako dospelý človek. Nevyhnutnosťou sú sedačky pre deti už dávno v Česku, Poľsku a Maďarsku.

Prísnejšie opatrenia Slovensko nezaviedlo ani napriek narastajúcemu tlaku EÚ, ktorá vyhlásila otvorenú vojnu pirátom ciest. Jediným z vážnejších opatrení, ktoré mohli vodiči pocítiť v tomto volebnom období, boli celoštátne cestné kontroly Jastrab, ktoré však polícia v poslednom čase tiež stopla. Aj keď po zavedení Jastraba policajti opakovane poukazovali na vysoký účinok týchto akcií, v tomto roku už Jastrab nad cestami zrazu nehliadkuje. Hovorca policajného prezídia Vladimír Gemela sa včera k dôvodom zastavenia Jastraba odmietol vyjadriť.

Na rozdiel od pôvodných plánov tak na Slovensku okrem autosedačiek naďalej nie sú povinné reflexné vesty a ani celodenné svietenie. Pokuty pre cestných pirátov, ktorí sú často v dobrej finančnej situácii, zostávajú na symbolickej úrovni. Samotní politici si však novelou ústavy dokázali zabezpečiť, že ich sa postihy za priestupky na cestách netýkajú.

debata chyba