Podpisové hárky 99 % preveruje polícia

Hnutie 99 %, ktoré sa podľa posledných prieskumov blíži k hranici piatich percent potrebných na vstup do parlamentu, sa nemusí k voľbám dostať. Polícia sa pustila do preverovania podpisových hárkov, vďaka ktorým ho ministerstvo vnútra zaregistrovalo. Existuje totiž podozrenie, že minimálne časť z 15-tisíc odovzdaných podpisov je sfalšovaná.

99 percent, Alena Dušatková
Na čele kandidátky strany 99 % stojí Alena Dušatková.
Autor:

Pravde to potvrdili viacerí ľudia, ktorých podpisy figurujú na hárkoch. Patrí medzi nich napríklad Vladimír Belák. „O ničom takom neviem a nič podobné som nepodpisoval,“ povedal, pre Pravdu. Rovnako reagovala aj Viola Bollová. Rodinu Cyrila Bartoša informácia o tom, že jeho meno figuruje na nejakom podpisovom hárku, nemilo prekvapila.

„Môj manžel mal trikrát mozgovú príhodu. Ja mám iné starosti a on nič nemohol podpisovať,“ uviedla staršia pani. Aj manželka Bohumila Antala odmieta, že by jej muž niečo podpísal. „Na sto percent žiadnu listinu nepodpisoval. My chodíme všade spolu a ani u nás nikto nebol, aby sme niečo podpísali,“ povedala Antalová.

Informácie o možnom falšovaní sa objavili už pred časom, teraz o preverenie podpisových hárkov požiadala mládežnícka organizácia SDKÚ Nová Generácia na základe notárskej zápisnice, ktorú zverejnila Zuzana Huttová zo Senice. Tvrdí v nej, že len ona sama sfalšovala približne 1 500 podpisov, za čo dostala od neznámych mužov tisíc eur.

Hoci ministerstvo vnútra nie je povinné pri každej registrácii nového subjektu preverovať všetky odovzdané podpisy, ktorých musí byť najmenej 10-tisíc, v prípade 99 % podnet už odstúpilo polícii. „Tá je kompetentná v tejto veci konať,“ uviedol hovorca rezortu Gábor Grendel.

Hnutie 99 % – občiansky hlas falšovanie podpisov odmieta. V stanovisku pre médiá v utorok zopakovalo, že splnilo všetky zákonné podmienky na vznik politického subjektu. „Hnutie bolo právoplatne zaregistrované na ministerstve vnútra a riadne sa zúčastní na parlamentných voľbách,“ reagovali kandidáti hnutia Pavol Pavlík a Alena Dušatková.

Ústavný právnik Peter Kresák hovorí, že podozrenia tohto druhu môžu viesť až k vylúčeniu strany z parlamentných volieb. „Rozhodnúť však musí súd. Môže tak spraviť aj tesne pred termínom konania volieb,“ hovorí. Na rozhodnutie súdu si bude musieť počkať aj Ústredná volebná komisia, keďže podľa jej šéfky Lívie Škultétyovej sú ďalšie kroky mimo jej kompetencií.
Notárska zápisnica mladej Seničanky, ktorú má k dispozícii aj denník Pravda, obsahuje 38 konkrétnych mien aj s adresami, ktoré mali byť súčasťou podpisových hárkov.

Huttová, ktorá čestné vyhlásenie iniciovala, tvrdí, že pri falšovaní hárkov si pomáhala Zlatými stránkami a čísla občianskych preukazov si vymýšľala. Tvrdí, že tak robila na podnet dvoch neznámych mužov, ktorí jej za každý podpis ponúkli jedno euro .„Ďalej mi uviedli, že oni získavali údaje o občanoch aj z databázy SIS a polície,“ uviedla v zápisnici. Do tej dala podľa vyhlásenia len tie mená, ktoré mala poznačené na papieri a pamätá si ich.

Stranu 99 % zaregistrovalo ministerstvo vnútra 6. decembra. Na neplatnosť podpisov dosiaľ neprišlo, keďže podpisové hárky podľa zákona nie je povinné podrobne kontrolovať. Praxou býva, že si náhodne vyberie niekoľko ľudí, ktorí by mali svoj podpis potvrdiť.

PIANO

 Prečítajte si aj komentár Mariána Repu "‚Žarty bokom‘ ":[http://nazory.pravda.sk/…/sk-nkom.asp?…]Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
parlament, NR SR, nrsr

Kto môže za chybné prieskumy?

12.03.2012 16:00

Slabé odhadnutie podpory Smeru, preceňovanie KDH a nadhodnotenie strany 99%. To sú asi najväčšie chyby, ktorým sa ani tohto roku nevyhli predvolebné prieskumy.

Ján Slota

Slota: Voľby boli prehrou slovenského národa, nie SNS

12.03.2012 15:25

To, že Slovenská národná strana vo voľbách neuspela, nie je jej prehra, ale prehra slovenského národa, čo sa v krátkom čase určite ukáže. Povedal to predseda SNS Ján Slota.

voľby 2012, urna, hlasovanie

Mečiar už pohorel aj v Ladomerskej Vieske, Figeľov Čaklov chce Fica

12.03.2012 15:06

Pozrite sa, ako volili rodáci lídrov jednotlivých politických strán. Najväčšiu podporu mal József Berényi v rodnej Okoči.

práca, zamestnanie, nezamestnanosť

Voľných je 35-tisíc pracovných miest

20.01.2017 19:27

Počet nezamestnaných zapísaných na úradoch práce ďalej klesá. Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v decembri 2016 hodnotu 8,76 percenta.

kauza B.A. Haus, kauza Bašternák, Bonaparte,

Bašternák doručil informácie o majetku

20.01.2017 19:01

Podnikateľ Ladislav Bašternák doručil na Okresnú prokuratúru Bratislava I vyjadrenie s prílohami, ktoré by malo vysvetľovať niektoré otázky súvisiace s jeho majetkom.

Porošenko

Porošenko zatvára svoj jediný závod v Rusku

20.01.2017 17:13

Najväčší ukrajinský výrobca cukroviniek Roshen, ktorého vlastní ukrajinský prezident Petro Porošenko, plánuje zatvoriť svoju jedinú továreň v Rusku.

Trump, Obama

Operácia Guľový blesk, alebo ako vyzerá striedačka v Bielom dome

20.01.2017 17:05

"Celý dom musí byť taký, aký ho chce mať prichádzajúca rodina," hovorí bývalý hlavný ceremoniár Bieleho domu Stephen Rochon o zmenách v sídle amerického prezidenta.