Voliť môžu aj cudzinci na falošných adresách

V komunálnych voľbách majú právo voliť aj stovky cudzincov, ktorí sa v danej obci vôbec nezdržiavajú a majú trvalý pobyt na falošnej adrese. Umožnil im to zákon, podľa ktorého na získanie trvalého pobytu stačil doklad totožnosti, bez predloženia listu vlastníctva alebo súhlasu majiteľa.

09.11.2010 08:29
Ladislav Jámbor Foto:
Starosta Opatovskej Novej Vsi Ladislav Jámbor so zoznamom cudzincov, ktorí majú v ich obci nahlásený trvalý pobyt.
debata

Platil do 15. januára tohto roku a vyrobil tak pomerne veľkú skupinu voličov, ktorým teraz komunálne volebné právo nemôže nik zobrať. Napríklad v Opatovskej Novej Vsi sa ich objavilo 27. Ľudia na nich prišli, až keď dostali oznámenia o čase konania volieb na svoju adresu nielen pre seba, ale aj pre neznámych ľudí, ktorí mali podľa obecného úradu bývať na tej istej adrese.

„Poriadne ma prekvapilo, keď som sa dozvedela, že tu s nami má bývať ešte jeden človek,“ sťažovala sa Mária Lendvayová. Dve neznáme osoby by mali bývať aj v domácnosti Gyurkovičovcov či Horváthovcov. „Žijem tu 38 rokov, no o nikom ďalšom, kto by tu mal bývať tiež, som nepočula,“ hovorí Juliana Horváthová.

Starosta Opatovskej Novej Vsi Ladislav Jámbor asi štvrtinu cudzincov pozná, tvrdí, že ide o ľudí z Maďarska. Nespokojných obyvateľov, ktorí sa na úrade sťažovali, odporučil na cudzineckú políciu. „Nám z centrálneho registra doručili zoznam týchto ľudí aj s adresami, preto sme tam doručili aj oznámenia o konaní volieb,“ vysvetlil konanie obce.

Podľa riaditeľa oddelenia cudzineckej polície vo Veľkom Krtíši Dušana Vladoviča situácia vznikla pre medzery v zákone, ktorú využili stovky ľudí. Tí dnes majú v komunálnych voľbách právo voliť, aj keď v skutočnosti žijú v inom štáte.

„Viac ako tri roky, až do 15. januára tohto roku, podľa zákona platilo, že ak chcel u nás občan Európskej únie získať trvalý pobyt, nepotreboval na to súhlas majiteľov domu ani list vlastníctva. Stačilo sa mu preukázať dokladom totožnosti, dvomi fotkami a kolkom v hodnote 4,5 eura,“ povedal Vladovič.

Teoreticky tak cudzincovi stačilo vyhliadnuť si dom a uviesť ho ako miesto svojho trvalého pobytu. To podľa Vladoviča využili stovky, možno tisíce cudzincov. Ak obyvatelia nesúhlasia s tým, že sú cudzinci prihlásení na ich adrese, môžu požiadať o zmenu cudzineckú políciu. Tá ich trvalý pobyt zmení na adresu obecného úradu.

V Slovenských Ďarmotách má trvalý pobyt asi päťdesiat obyvateľov z Maďarska. Miestna matrikárka Henrieta Šuľanová však prízvukuje, že všetci so súhlasom majiteľov nehnuteľností. Ich fiktívny pobyt však bude mať dosah na štatistiky volebnej účasti v komunálnych voľbách.

Vo volebných zoznamoch sú uvedení, no k urnám podľa všetkého neprídu. Mohli sa zúčastniť už župných volieb, no neprišiel nikto. „U nás máme v zoznamoch 430 voličov, z toho je päťdesiat cudzincov, čo je asi dvanásť percent. Keď k urnám neprídu, o dvanásť percent bude u nás nižšia volebná účasť,“ dodáva Šuľanová.

debata chyba