Vysoké školy budú naháňať študentov

Maturantov ani tento rok nečaká prísne sito prijímacích skúšok na vysoké školy. Fakulty vezmú čo najviac uchádzačov. Znižovať počty prijatých školy nedonútila ani zmena financovania, keď ministerstvo školstva presunulo časť peňazí zo študentov na vedu. Vysoké školy začali zbierať prihlášky na štúdium. Vlani prijali vyše 60-tisíc študentov, zhruba rovnako bolo aj maturantov.

05.02.2008 07:10
Univerzita v Nitre Foto:
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.
debata

Vo viacerých študijných programoch školy rušia prijímacie skúšky a študentov vyberajú len podľa známok zo strednej školy a výsledkov maturít.

„Očakávame mierny nárast študentov v prvom ročníku,“ povedal rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár. Viac záujemcov ako miest očakáva na žurnalistike, manažmente kultúry a turizmu. O zrušení prijímacích skúšok podľa Vozára rozhodnú dekani, z vyhľadávaných odborov to môže platiť pre sociálne vedy a zdravotníctvo.

O niečo viac uchádzačov ako vlani sa chystá prijať aj Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Počty novoprijatých podľa prorektora Jána Ferjenčíka takmer vôbec neovplyvní zmena financovania.

Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tento rok zmenil spôsob rozdelenia príspevkov zo štátnej kasy medzi vysoké školy. Kým vlani dával na študenta 80 percent peňazí a 20 percent išlo na vedu, v súčasnosti je to o desať percent viac v prospech vedeckých a výskumných projektov. Mikolaj tak chcel školy prinútiť, aby sa viac venovali výskumu. Každoročne totiž prijímajú vyše 70 percent z populácie 19-ročných, čo je podľa ministra veľa.

Podľa rektora Univerzity Komenského v Bratislave Františka Gahéra na vedu ide stále málo peňazí. „Naša predstava je, aby to bolo 40 percent,“ konštatoval Gahér. V takom prípade by sa podľa neho už prejavil pokles novoprijatých študentov.

Univerzita Komenského. Foto: Pravda
Univerzita Komenského Univerzita Komenského.

Aj najväčšia slovenská univerzita plánuje prijať asi toľko prvákov čo vlani. Na atraktívnych programoch UK sa budú robiť prijímacie skúšky. Výnimkou je právo, kde poradie prijatých určia študijné výsledky zo strednej školy.

Podľa viceprezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Jána Bujňáka najviac záujemcov je stále o právo, psychológiu či manažment. „U nás je na ekonomiku a manažment podniku desaťnásobne viac prihlásených, ako môžeme prijať,“ konštatoval Bujňák, ktorý je rektorom Žilinskej univerzity.

Bujňák si myslí, že školy začnú prijímať viac denných študentov ako externistov. A to napriek tomu, že od externistov môžu vyberať školné. Zákon obmedzil počet externistov pre univerzity a vysoké školy. „Externé štúdium pôjde do útlmu,“ potvrdil Vozár.

Školy prijímajú v zimných mesiacoch prihlášky na študijné programy, kde sa vyžadujú talentové skúšky. Na ostatné sa posielajú až do mája.

debata chyba