Vyššiu a dlhšiu materskú už táto vláda nepresadí

Dosluhujúca vláda rezignovala na sľub zvýšiť od januára materskú dávku a predĺžiť materskú dovolenku.

20.11.2011 15:48
matka, dieťa, jeseň, rodič Foto:
Pomoc matkám už vláda presadiť nemôže, úpravy však môžu prijať poslanci v parlamente.
debata (1)

Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) ho už kabinet splniť nemôže, pretože stratil právomoci na ďalšie hospodárske a sociálne zmeny. Radičová však zároveň pripúšťa, že pomoc matkám môžu presadiť poslanci v parlamente. Otázku, kde vziať na zvýšenie a predĺženie materskej potrebných vyše 40 miliónov eur, by to však nevyriešilo.

„Rozhodnutia týkajúce sa hospodárskej a sociálnej politiky už dočasná vláda v kompetencii nemá. Dohodli sme sa však, že niektoré nevyhnutné zmeny a úpravy by sme riešili formou poslaneckých návrhov,“ vyhlásila Radičová. Ministra sociálnych vecí Jozefa Mihála (SaS) zároveň vyzvala, aby stiahol návrh novely zákona o sociálnom poistení, cez ktorý chcel zmeny presadiť.

Mihál stále tvrdí, že od zámeru neustúpi a napriek tomu, že budúcoročný rozpočet je napätý, peniaze na tento účel má vraj zabezpečené. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) odmieta pripustiť, aby sa jeho deficit zvyšoval nad 4,6 percenta. „Aj strany (bývalej koalície) sa zaviazali, že v parlamente nebudú podporovať žiadne návrhy, ktoré by znamenali vyšší deficit,“ povedal v stredu Mikloš. Zdôraznil, že ak by niektorý z partnerov záväzok porušil, rozpočet z rokovania parlamentu stiahne, čím by Slovensku hrozilo rozpočtové provizórium.

Hovorca finančného rezortu Martin Jaroš v piatok na otázky okolo finančného krytia zvýšenej a predĺženej materskej len zopakoval, že „pre ministerstvo financií je kľúčové, aby prípadné nové návrhy nezaťažovali daňovníkov nárastom nového zadlženia“.

Podľa stanoviska ministerstva práce však náklady na vyššiu a dlhšiu materskú pokryje aj zmena v dobrovoľnom nemocenskom poistení, ktorú rieši navrhovaná novela. Hoci hovorkyňa rezortu Slavomíra Sélešová podstatu zmeny nespresnila, predpokladá sa, že by mala obmedziť špekulácie matiek, ktoré sa v poslednej chvíli pripoistia, aby získali vyššie dávky. A toto opatrenie by mohlo pomôcť ušetriť finančné prostriedky.

Mihál okrem toho na svojom blogu tvrdí, že v konečnom dôsledku by prilepšenie matkám na budúci rok malo stáť len zhruba 22 miliónov, keďže súbežne by sa im skracovala doba poberania rodičovského príspevku a časť peňazí by sa štátu vrátila aj vo forme DPH za nakúpené plienky či iné potreby pre dieťa.

Ešte nedávno chcel sociálny rezort hradiť zvýšené výdavky na prilepšenie matkám z 200-miliónovej sumy, ktorú Sociálna poisťovňa v poslednom období vymohla navyše od neplatičov poistného. Jaroš však minulý týždeň Pravde potvrdil, že s touto sumou sa už v rozpočte ráta na iné využitie.

Materská dávka sa už tento rok zvyšovala z 55 na 60 percent vymeriavacieho základu a materská dovolenka predlžovala z 28 na 34 týždňov. V roku 2012 sa počítalo so 65 percentami a 40 týždňami.

Podľa pôvodného zámeru koalície sa päť percent a šesť týždňov malo pridávať v každom roku tohto volebného obdobia. Konečný stav teda v prípade, že by neprišli predčasné voľby, mal byť až 75 percent vymeriavacieho základu, čiže v podstate predchádzajúca čistá mzda matky, a celý rok dovolenky. Premiérka však od počiatku upozorňovala, že pravidelné predlžovanie a zvyšovanie materskej bude možné len vtedy, keď budú verejné financie v dobrej kondícii.

1 debata chyba