Vyvlastňovanie pri stavbe ciest vraj porušuje ústavu

Akákoľvek stavba na cudzom pozemku je podľa občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie popretím vlastníckych práv a porušením ústavy. "Takýto krok je proti zásadám právneho štátu," uviedol Richard Drutarovský z iniciatívy. Reagoval tak na skutočnosť, že opoziční poslanci hlasovali 3. júla za pozmeňujúci návrh poslanca Petra Pelegriniho (Smer) pri prerokovávaní cestného zákona. Ten rozšíril zoznam ciest, kde môže štát stavať aj bez dohody s vlastníkom pôdy.

18.07.2008 16:08
Výstavba v Rusovciach Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Je smutné, že opozícia slovne protestuje proti výstavbe na cudzích pozemkoch, ale pri parlamentnom hlasovaní v rozpore s vlastnými vyhláseniami stavanie na cudzom podporila,“ uviedol Drutarovský. Podľa občianskej iniciatívy sa napĺňajú obavy z postupného rozširovania pôsobnosti zákona o výstavbe diaľnic na cudzom na ďalšie pozemky a domy obyvateľov Slovenska.

„Nie je vylúčené, že v budúcnosti sa bude režim výstavby na cudzích pozemkoch rozširovať aj na iné stavby, ktoré bude vláda alebo poslanci považovať za dôležité,“ uviedol Drutarovský. Podľa neho sa zákon o mimoriadnych opatreniach rozširuje v čase, keď sa ešte nezačal stavať ani jeden úsek podľa prvotne schváleného zoznamu úsekov diaľnic. „Je možné, že skutočným zámerom môže byť úmysel získať stavebné povolenia na stovky kilometrov diaľnic a zazmluvniť ich výstavbu so stavebnými firmami a takýmto spôsobom určiť na veľa rokov dopredu, ktoré stavebné spoločnosti budú profitovať z výstavby diaľnic,“ povedal Drutarovský.

Na základe schváleného Pelegriniho pozmeňujúceho návrhu, za ktorý hlasovala aj parlamentná opozícia, budú môcť od októbra stavebné firmy stavať aj bez dohody s vlastníkom pôdy v ďalších šiestich regiónoch, napríklad na diaľnici D3 zo Žiliny cez Kysuce do Česka. Do mimoriadneho režimu sa dostala rýchlostná cesta z Trenčína do Prievidze, obchvat Bratislavy a dve nové priority vlády – rýchlostné cesty z Nitry do Topoľčian a z Banskej Bystrice do Ružomberka.

Opozícia dala začiatkom januára Ústavnému súdu SR podnet na preskúmanie ústavnosti Zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach, ktorý má urýchliť výstavbu diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Zákon umožňuje, aby vlastnícke práva k pozemkom, na ktorých sa majú stavať diaľnice, nebolo potrebné získať k stavebnému konaniu, ale až ku kolaudačnému konaniu. Návrh zákona, ktorý predložil minister dopravy Ľubomír Vážny (Smer), schválila Národná rada SR 11. decembra 2007, prezident Ivan Gašparovič ho podpísal 28. decembra 2007.

debata chyba