Vzťahy USA so Slovenskom majú svoju knihu

Partner, priateľ, spojenec - to je názov knihy, ktorú napísal Pavol Demeš o vzťahoch Slovenska a Spojených štátov amerických od pádu železnej opony. "Publikácia mapuje dvadsať rokov trvajúce obdobie. Od americkej podpory budovania demokracie a občianskej spoločnosti na Slovensku cez podporu reforiem a integrácie do západných štruktúr až po súčasnosť, keď obdive krajiny môžu o sebe povedať, že sú spojencami v rôznych častiach sveta," poznamenal pre Pravdu zahraničnopolitický analytik Demeš.

02.12.2010 17:46
Demeš Foto:
Zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš napísal knihu o vzťahoch Slovenska a USA od pádu železnej opony.
debata (14)

Kniha je nepredajná, je však voľne prístupná na internete vo formáte PDF. Ľudia si ju môže prečítať na stránke www.tasr.sk/…nihy/PPS.pdf. Publikácia pripomína, ako sa v Bratislave najprv pripravovalo obnovenie amerického konzulátu, ktorý nútene prestal fungovať po komunistickom prevrate vo februári 1948.

„V roku 1990 prvý ponovembrový konzul Paul Hacker úradoval v hoteli, do budovy na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa presunul po jej oprave,“ pripomína Demeš, ako vyzerali začiatky americkej diplomatickej misie pred dvomi desaťročiami.

Publikácia osvetľuje roky autoritatívneho vládnutia Vladimíra Mečiara, keď úroveň jeho vzťahov s Washingtonom bola viac než chladná. „Bolo nemožné, aby sa vtedy premiér a líder HZDS dostal do Bieleho domu a rovnako americkí prezidenti v Európe obchádzali Slovensko. Namiesto Billa Clintona navštívila Bratislavu jeho manželka Hillary v úlohe prvej dámy USA,“ podotkol Demeš.

Autor zdôrazňuje, akú náročnú cestu Slovensko prekonalo po zmene štýlu vládnutia po voľbách v roku 1998, keď voliči poslali Mečiara do opozície. „Na rozdiel od Česka, Poľska a Maďarska sme zmeškali vlak do NATO a potrebovali Američanov presvedčiť, že sa u nás začalo poctivé budovanie demokratického štátu a že kurz je nemenný,“ povedal Demeš.

„V júni 2002 sa v Bielom dome prezident Rudolf Schuster snažil rozptýliť obavy USA o dôveryhodnosti budúcej vlády na Slovensku. Clintonovi sľúbil, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby sa naše smerovanie nezmenilo. Z ich rozhovoru vyplynulo, že pre náš vstup do NATO bude nevyhnutné, aby bola do pražského novembrového summitu Severoatlantickej aliancie zostavená dôveryhodná vláda,“ píše autor v knihe.

Demešova bohato ilustrovaná publikácia je dvojjazyčná – vyšla v slovenskej a anglickej verzii.

14 debata chyba