Za bitky môžu čínski provokatéri, tvrdil Marek Tatarko z Falun Gongu

Naše protesty sú vždy pokojné a tie bitky boli spôsobené provokatérmi z radov uvítacieho výboru, tvrdil v online diskusii Marek Tatarko z Falun Gongu.

19.06.2009 10:16
Marek Tatarko Foto:
Marek Tatarko, šéf Falun Gongu na Slovensku.
debata

Naše protesty sú vždy pokojné a tie bitky boli spôsobené provokatérmi z radov uvítacieho výboru, tvrdil v online diskusii s čitateľmi Pravda.sk Marek Tatarko, šéf Falun Gongu na Slovensku.

Tatarko dostal veľa otázok ohľadne financovania Falun Gongu vo svete, nevyhol sa ani výčitkám, že sa rovnako nevenuje porušovaniu ľudským práv v prípade Guantánama, či pásma Gazy.

„V súčasnosti ja osobne za najvážnejšie porušovanie ľudských práv vo svete považujem prenasledovanie ľudí, ktorí sa venujú Falun Gongu v Číne. Ale všetky aktivity proti potlačovaniu ľudských práv vo svete podporujem,“ uviedol. Falun Gong podľa neho nie ej centrálne organizovaný a jeho členovia nedostávajú žiadnu finančnú odmenu.

Všetky odpovede Mareka Tatarka

Čo je hnutie Falun Gong?

Falun Gong je starobylá kultivačná metóda na zušľachťovanie mysle, tela a ducha, ktorá zbližuje ľudí mnohých národností, pôvodu a všetkých vekových kategórií. Jej žiaci sa snažia viesť život, ktorý by bol v súlade so základnou povahou a princípmi vesmíru, ktorými sú pravdivosť, súcit a znášanlivosť.

Zakladateľom systému Falun Gong je čínsky Majster Li Chung-č', ktorý ho predstavil verejnosti v roku 1992. Čínsky režim postavil toto hnutie mimo zákon v roku 1999, po apele desiatok tisíc nasledovníkov Falun Gongu pred Čung-nan-chaj, úradom pre apely v blízkosti sídla vlády. Tento apel žiadal prepustenie praktizujúcich, ktorí boli v Tchien-ťine zadržaní pri proteste pred redakciou časopisu, ktorý publikoval články ohovárajúce Falun Gong.

V súčasnosti je vo svete asi 100 miliónov nasledovníkov Falun Gongu, prevažná časť v Číne. Z iných krajín je najpočetnejšia skupina praktizujúcich v Severnej Amerike, kde ich je niekoľko desiatok tisíc. Na Slovensku je ich počet niekoľko desiatok. 

debata chyba