Za ďalšou potravinovou krízou sú vraj biopalivá. Loby je ale silnejšia

Pre nadmerné využívanie ornej pôdy na výrobu biopalív namiesto potravín stojí svet pred ešte horšou potravinovou krízou, než aká ju postihla v roku 2008. Povedal to s odkazom na poslednú správu Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) šéf správnej rady švajčiarskej potravinovej spoločnosti Nestlé Peter Brabeck.

15.08.2012 07:50
kukurica, potravinová kríza Foto:
Obrovské sucho i štátna podpora pre výrobu biopalív stoja za nedostatkom kukurice určenej pre potravinársky priemysel. Spojené štáty sa pritom na globálnom trhu s touto potravinou podieľajú 60 percentami. Odborníci varujú, že svet čaká ešte väčšia potravinová kríza ako v roku 2008.
debata (51)

„FAO zistila to, čo hovorím už roky: nedávajme žiadne potraviny na výrobu palív, pretože výživa tým stráca príliš veľa pôdy,“ povedal Brabeck pre rakúsky denník Wiener Zeitung. „Je za tým však silná loby a vysoké štátne dotácie, čo podľa mňa povedie k ešte silnejšej potravinovej kríze a hladu ako v roku 2008,“ dodal.

Brabeck narážal na to, že okrem malej a politicky vplyvnej poľnohospodársko-rafinérskej loby už podporu biopalív po postupnom odhaľovaní jej zbytočnosti a škodlivosti neobhajuje prakticky nikto. Denník The Wall Street Journal pripomína, že už v roku 2010 sa desiatka veľkých medzinárodných inštitúcií vrátane agentúr OSN zhodla na nutnosti odstrániť štátne dotácie pre biopalivá.

Obamova vláda štedro dotuje výrobu biopalív

FAO tento mesiac uviedla, že svetové ceny potravín sa v júli vrátili k prudkému rastu a varovala pred nebezpečenstvom vzniku novej potravinovej krízy. Vyzvala tiež Spojené štáty, aby zmenili svoju politiku štedrej podpory biopalív, pretože pokračovanie v tejto ceste by mohlo svet doviesť do ďalšej krízy.

Vývoj cien potravín vyvoláva už aj tak aktivitu v medzinárodnej diplomacii. Francúzsky minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll v pondelok povedal, že Spojené štáty a Francúzsko pozorne sledujú stúpajúce ceny obilia a v prípade potreby sú pripravené zvolať mimoriadne zasadnutie poľnohospodárskych predstaviteľov skupiny najvýznamnejších svetových ekonomík G20.

Pred piatimi rokmi vo svete vypukla potravinová kríza, keď prudké zdraženie potravín vyvolalo v mnohých rozvojových krajinách nepokoje. Varovaním pred ďalšou krízou reagujú na sucho na americkom Stredozápade, pre ktoré ceny obilnín na burzách narástli na nové rekordné maximá.

USA sú kľúčovým svetovým producentom kukurice, ktorej úrodu júlové suchá veľmi poškodili. V piatok ministerstvo poľnohospodárstva USA predpovedala v produkcii kukurice oproti minulému roku prepad o trinásť percent na najnižšiu úroveň od roku 2006, aj keď osiata plocha bola najvyššia od roku 1937. Americkí farmári vlani vyše 40 percent kukurice dodali na výrobu bioetanolu a americké Združenie pre obnoviteľné palivá (RFA) minulý týždeň uisťovalo – podľa The Wall Street Journal úplne seriózne – že riziko nedostatku etanolu v USA nehrozí.

Keďže americkí farmári nechcú prísť o štátnu podporu, budú musieť výrazne obmedziť dodávky kukurice pre krmivá a potraviny, kde je táto plodina kľúčovou zložkou. USA tiež zrejme budú musieť výrazne obmedziť svoj export kukurice, ktorý sa na globálnom obchode s touto obilninou podieľa celými 60 percentami. Nevyhnutným dôsledkom tohto vývoja tak bude rast cien väčšiny potravín vo svete.

51 debata chyba