Za euroval zahlasuje so Smerom aj opozícia

Pochybnosti o tom, že Slovensko schváli trvalý euroval, ktorý má stabilizovať situáciu v eurozóne, nepripúšťal Smer ani pred nedeľňajšími voľbami v Grécku. Ich výsledky však možno okrem poslancov Smeru, ktorý má silu schváliť ho aj svojimi hlasmi, presvedčili aj niektorých poslancov opozície. Za euroval by tak mohlo hlasovať až okolo 130 poslancov, ak budú všetci prítomní v rokovacej sále. Jednoznačné nie stále hovorí Sulíkova SaS a zhruba osem až deväť poslancov Obyčajných ľudí.

19.06.2012 12:00
parlament, poslanci, národná rada Foto:
Ilustračná fotografia
debata (14)

Opozícia najskôr požadovala odložiť hlasovanie. Odporúčala čakať na výsledky gréckych volieb a rozhodnutie Nemecka. Premiér Robert Fico však trvá na tom, že „nemáme záujem čakať niekde v kúte, sme samostatná suverénna krajina“. Odhaduje sa, že hlasovanie sa udeje na budúci týždeň.

Poslanec SaS Jozef Kollár hovorí, že už nemá zmysel hlasovanie odkladať. „Je tu sila väčšiny, ktorá to zaradí na program schôdze.“ Podľa neho bolo dôležité minulotýždňové pozvanie premiéra Fica pre predsedov opozičných strán. „Nešlo o kreatívne diskusie o konsolidácii verejných financií. Potreboval si otestovať, v akom stave je opozícia, a zistil, že všetky opozičné strany okrem SaS podporujú trvalý euroval. Tak ide do toho,“ povedal.

Predseda klubu SDKÚ Ľudovít Kaník trvá na postoji, aby sa hlasovalo neskôr, aj keď si uvedomuje, že júlový termín sa nepodarí presadiť. „Nikdy som si nemyslel, že grécke voľby niečo zmenia. Netreba sa ponáhľať a dôvod odloženia bol preto, aby sme uvážlivo rozhodovali, lebo situácia sa každým dňom často mení. To bol ten hlavný dôvod.“

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že výsledok víkendových volieb v Grécku bude povzbudením pre tých, ktorí chcú euroval schváliť čím skôr. „Toto Smeru zahralo do kariet. Prispeje to aj k tomu, aby tie najsilnejšie hlasy, ktoré stáli proti eurovalu, sa mohli trochu utíšiť.“ Iná vec je podľa politológa skutočnosť, ako sa bude ďalej vyvíjať situácia v Grécku a či nová vláda dokáže ekonomickú situáciu zvládnuť tak, aby zabránila odchodu krajiny z eurozóny.

Plamennejšiu debatu však možno očakávať pri ústavnom zákone z dielne SaS. Zákon by mal stanoviť povinnosť vláde a ministrovi financií požiadať parlament o súhlas na použitie finančnej pomoci z trvalého eurovalu. „Existuje vysoká pravdepodobnosť, že k dôjde stretnutiu s ministrom financií a tam by sme si mali vyjasniť ich politický postoj k tomuto návrhu,“ hovorí Kollár.

14 debata chyba