Za neprebratie európskych smerníc hrozia státisícové pokuty

Slovenská republika musí prebrať niekoľko zákonov a európskych smerníc do svojej legislatívy, inak nám hrozí za každý takýto zákon od Európskej komisie pokuta 750 000 eur.

04.07.2011 19:07
József Nagy Foto:
Na snímke vľavo minister životného prostredia József Nagy
debata (2)

Slovenská republika musí prebrať niekoľko zákonov a európskych smerníc do svojej legislatívy, inak nám hrozí za každý takýto zákon od Európskej komisie pokuta 750.000 eur. O tejto skutočnosti in­formoval minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd), ktorý sa neformálne stretol s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom. Ide o zákon o ukladaní CO2, ale aj o nakladaní s ťažobným odpadom, ktoré už sú v druhom čítaní v NR SR.

Nagy upozornil, že túto povinnosť si nesplnili jeho predchodcovia vo funkcii. Envirorezort za minulej vlády riadili nominanti SNS. Po tom, ako národniarom premiér Robert Fico (Smer) ministerstvo odobral, ho viedli nominanti Smeru.

Nagy informoval prezidenta SR aj o dôležitých zákonoch z dielne jeho rezortu, ktoré sa pripravujú v tomto roku. Ide o odpadový zákon a zákon o ochrane prírody. Tieto zákony sa totiž dotknú všetkých skupín obyvateľstva, tak podnikateľov, ako aj občanov. „Chcem oceniť záujem a informovanosť pána prezidenta v týchto našich témach,“ povedal Nagy.

Obaja v Prezi­dentskom paláci diskutovali aj o dôležitých témach, ktoré treba riešiť vo vzťahu k životnému prostrediu. „Hovorili sme o veľmi akútnych otázkach, napríklad ako pokračuje ochrana životného prostredia vo vzťahu k možným ekologickým katastrofám a záplavám, či o čerpaní eurofondov,“ uviedol prezident.
Gašparovič za prioritné považuje dobudovať systém protipovodňových opatrení, ktoré sa bezprostredne dotýkajú občanov SR, a to nielen v záplavových oblastiach. Prezident zdôrazňoval už počas povodní, ktoré zasiahli oblasť hornej Nitry v auguste 2010, že je potrebné, aby vznikol komplexný projekt protipovodňových opatrení, ktorý by predchádzal prívalovým dažďom a následným záplavám.

Gašparovič ministrovi opäť predložil novú predstavu o koncepcii ministerstva životného prostredia, ktorú hlava štátu SR presadzovala už v minulosti, no neprešla. „Myslím si, že by malo byť samostatné ministerstvo s dopadom pôsobnosti na vodu, les a životné prostredie. Minister poľnohospodárstva by sa mal starať o poľnohospodársku a potravinársku výrobu,“ vysvetlila hlava štátu.

Pri spoločnom stretnutí sa v diskusii prezident SR a minister životného prostredia nevyhli ani zonácii Tatier. Zhodli sa na postupe, kde sa odbornosť a zdravý rozum konštruktívne dopĺňajú. Podľa prezidenta tak, „ako keď chorý človek potrebuje lekára, tak aj príroda potrebuje ochranu. Les nesmie byť v súčasnosti len fabrikou na peniaze“.

2 debata chyba