Za smrť pri pôrode zaplatí nemocnica v Topoľčanoch 200 tisíc eur

Ťažko bolo Petrovi Marčekovi, keď jeho dcérka Petronela prišla na svet. Manželka Dušana totiž pôrod neprežila. Za jej smrť vinil topoľčiansku nemocnicu. Neľahké mu bolo opísať aj pocity, keď súd včera rodine priznal odškodné vo výške 200-tisíc eur, ktoré jej má nemocnica vyplatiť.

05.02.2009 06:02
Peter Marček Foto:
Peter Marček zostal po zákroku nemocnice v Topoľčanoch bez manželky a dcéra Petronela bez mamy. Súd teraz rodine priznal odškodné 200–tisíc eur (viac ako 6 miliónov korún). Zaplatiť ich má nemocnica.
debata

„Neviem, ako to mám brať. Ženu ani mamu nám tie peniaze nevrátia. Neviem posúdiť tých 200-tisíc eur. Na koľko sa dá vyčísliť hodnota ľudského života?“ pýtal sa Marček. Berie to tak, že jeho dcéra by mohla mať lepší štart do života. Vzápätí však zapochybuje, či peniaze vôbec niekedy uvidí. „Topoľčianska nemocnica je veľmi zadlžená, pred konkurzom. Môže sa stať, že sa to nebude dať vymôcť.“

Marčekovci bývali v Novom Meste nad Váhom. Pre topoľčiansku pôrodnicu sa rozhodli preto, že bola vychýrená. Pôvodne si vybrali alternatívny pôrod – do vody. Všetko sa však zvrtlo.

Chybu mala pred takmer štyrmi rokmi urobiť lekárka z ARO. Privolali ju k cisárskemu rezu. „Doktorka počas zásahu dýchala mojej žene do žalúdka miesto do pľúc,“ opisoval Marček. Manželka zostala dvanásť dní v kóme, potom zomrela. Dcérka Petronela sa narodila zdravá.

Marček sa doktorke pozrel do tváre až na súde. „Neospravedlnila sa. Nič.“ Dosiaľ nedostal písomné ospravedlnenie a ani len vyjadrenie ľútosti od vedenia nemocnice.

Riaditeľ nemocnice Martin Naništa včera na otázku, či to napraví, odpovedal stroho. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal. Prípad odmietol bližšie komentovať. Povedal, že si počká na písomné vyjadrenie súdu. Dodal len, že nemocnica podľa záverov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nepochybila.

Jeho slová potvrdil hovorca úradu Milan Michalič. „Uzavreli sme to ako neopodstatnený podnet. Prešetrili to traja špičkoví anestéziológovia.“ Pred súdom však tieto závery spochybnili dva odborné posudky. Jeden vypracovalo kolégium znalcov z Košíc, ktoré určil súd, druhý posudok vypracoval odborník z Brna.

Marčekovi sa ani po rokoch o tom všetkom nehovorí ľahko. Náročné mal aj prvé chvíle otcovstva. Keď sa jeho žene počas kómy zhoršil stav, previezli ju do banskobystrickej nemocnice. Dcérka bola v Topoľčanoch. Snažil sa navštevovať obe. Keď si bábätko priviezol domov, pomáhala mu mama.

„Dochádzala z Trenčína. Prišla na ôsmu, odišla o pol štvrtej. Ja som bol v práci. A potom večer, v noci… dcérka sa budila každé tri hodiny. Kým sa mne konečne podarilo zaspať, ona už bola hore.“

Doktorka, ktorá mu nepovedala ľutujem, v nemocnici naďalej pracuje. Len na inom oddelení. Podľa Marčeka to nie je správne. „Jej život sa nezmenil, hoci sama zmenila tri životy. Nechcem ju poslať do väzenia. No mali jej zobrať diplom, aby už nemohla vykonávať svoju prácu a ublížiť ďalšiemu.“

Rozhodnutie súdu o 200-tisícovom odškodnom zatiaľ nie je právoplatné. Nemocnica sa môže proti nemu odvolať.

debata chyba