Zadlžovanie sa zabrzdí pri sedemtisíc eurách na Slováka

Vlády by už ľudí nemali neprimerane zadlžovať. Zastaviť v míňaní by ich mal novoprijatý zákon o dlhovej brzde, ktorý podporili poslanci všetkých parlamentných strán.

11.12.2011 08:22
Euro, peniaze, bankovky Foto:
Ilustračné foto
debata (19)

Dlhová brzda sa podľa zákona spustí, ak dlh dosiahne 50 percent HDP, čo môže byť asi pri úrovni dlhov 7000 eur na občana. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu je brzda pozitívnym krokom pre daňovníkov. „Je to pomôcka vláde a parlamentu, ktoré si potrebujú vytvoriť "bič“ sami na seba, nakoľko sa nemôžu pochváliť dlhodobým zodpovedným prebytkovým hospodárením," tvrdí.

Dlhová brzda počíta s automatickým sankčným mechanizmom od hranice 50 percent HDP. Ak by vláda zadlžovala ďalej, museli by si politici zmraziť platy či schváliť vyrovnaný rozpočet, čo by znamenalo veľké škrty. Ak by dlh dosiahol až 60 percent, vláda by musela požiadať parlament o dôveru. Zákon vstúpi do platnosti od 1. marca 2012. Stop zadlžovaniu vyhlásil aj Brusel. „Nemôžeme mať silnejší mandát pre premiérku na dnešnom summite v Bruseli, ako je tento. Očakávam, že prijatím rozpočtu a tejto brzdy nás trhy zaradia k silnejším krajinám,“ povedal poslanec Ondrej Matej z SDKÚ.

Analytici upozorňujú, že na to, aby krajina nenarazila na strop už o niekoľko mesiacov, bude potrebné robiť ďalšie opatrenia. „V dobrých časoch ide o zodpovedné hospodárenie a v horších časoch by tak ani prípadný výpadok daní neviedol k nekontrolovanému nárastu dlhu. Možnosti sú napríklad výdavkové limity alebo naviazanie povoleného defi citu na rast ekonomiky,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Podľa Mateja musí prísť nová vláda s novými reformami. „V prvom rade musíme vykonať audit verejnej a štátnej správy, pretože máme duplicitu v poskytovaní služieb občanom. Taktiež reformovať zdravotníctvo, odchod do dôchodku, súbeh dôchodku a práce,“ dodáva.

Poslanec za opozičný Smer Peter Kažimír by si v prípade recesie vedel predstaviť krízový odvod pre firmy. Budúci bič na vlastné hospodárenie by podľa neho mohol v krízových časoch priniesť väčšiu dôveryhodnosť na finančných trhoch. Analytici sú však v tejto otázke skeptickejší.

„Finančné trhy dobre vedia, že slová sa hovoria, ale chlieb sa je. Až skutočne zodpovedné správanie parlamentu pri schvaľovaní výdavkov rozhodne o reakcii trhov. Nebude to teda reakcia na zákon, ale na zodpovedné správanie,“ myslí si Ďurana.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba