Zákon o občianstve nezmenili, naďalej platí súčasný stav

Slovenskí štátni príslušníci, ktorí získajú cudzí pas, budú naďalej strácať slovenské občianstvo. Poslanci Národnej rady SR totiž neschválili ani jednu z troch noviel týkajúcich sa dvojakého občianstva, v platnosti tak zostáva súčasný právny stav.

10.02.2011 10:56 , aktualizované: 13:39
Igor Matovič Foto:
Igor Matovič.
debata (42)

Koaličnú novelu zákona o štátnom občianstve jej autori stiahli z rokovania parlamentu po tom, čo Igor Matovič (klub SaS) spoločne s hlasmi opozície a Radoslava Procházku z KDH presadil svoj pozmeňujúci návrh.

V schválenom pozmeňujúcom návrhu lídra Obyčajných ľudí Matoviča na rozdiel od koaličného znenia zostávala strata slovenského občianstva pre ľudí, ktorí získali pas inej krajiny. Slovenskú príslušnosť by si však mohli ponechať tí, ktorí získali občianstvo krajiny, kde aspoň rok žili, pracovali, študovali, podnikali alebo odtiaľ pochádzajú ich blízki príbuzní. Takéto znenie bolo neprijateľné pre stranu Most-Híd, ktorá trvala na zrušení sankcií a na ustanovení, podľa ktorého Slovensko neuznáva nadobudnutie cudzieho občianstva, ak sa tak stane v rozpore s medzinárodným právom. Matovič aj Procházka však takýto prístup označili len za ignorovanie problému. Pre nedohodu zostáva v platnosti existujúce status quo.

Keďže koalícia stiahla novelu o občianstve, rovnako sa zachovali poslanci za KDH pri svojej novele o štátnej službe. Tá nadväzovala na koaličný text o štátnom občianstve, poslanci za KDH v nej chceli znemožniť ľuďom s dvojakým občianstvom, aby pracovali v silových zložkách.

Napokon sa hlasovalo o novele zákona o štátnom občianstve od poslancov Smeru. V nej chceli zmäkčiť aktuálne znenie zákona tak, aby o slovenské občianstvo neprichádzali ľudia, ktorí mali v cudzine aspoň pol roka evidovaný pobyt. Túto novelu s výnimkou Procházku a Matoviča podporili len opoziční poslanci, preto sa jej parlamentná púť skončila už v prvom čítaní. Matovič tak nedodržal slovo, keďže vo štvrtok avizoval, že novelu Smeru nepodporí.

Treba dosiahnuť kompromis, tvrdí Matovič

Neschválením koaličnej novely zákona o štátnom občianstve sa podľa lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča vytvoril priestor na skutočnú dohodu, s ktorou bude súhlas naprieč koalíciou. „Máme čistý stôl, treba dať na stôl argumenty a dosiahnuť kompromis,“ povedal dnes v parlamente po hlasovaní.

Situácia, keď parlament neprijal žiadnu zmenu k zákonu o občianstve, je podľa Matoviča lepšia, ako prijatie zmäkčujúcej koaličnej novely. Nazdáva sa, že teraz je možnosť, aby ďalšie riešenie nebolo prijaté v strese. Poslanec je podľa vlastných slov pripravený začať o inej úprave zákona diskutovať už dnes, pričom jeho východiskom bude pozmeňujúci návrh, ktorý presadil spoločne s opozíciou.

Zachovanie súčasného stavu je podľa lídra Obyčajných ľudí rovnako zlé riešenie, ako prípadné prijatie koaličnej novely. „Nedovolíme, aby platil Orbánov chorý zákon. Zostal platiť Ficov zákon, ktorý je rovnako chorý ako Orbánov. Neposunuli sme to z extrému do extrému,“ podotkol.

Minister zahraničných vecí a líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda prišiel podľa Matoviča aj s analýzou, podľa ktorej by sa občania, čo prišli v dôsledku zákona o občianstvo, mohli úspešne obrátiť na súd v Štrasburgu.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár avizoval, že ak Matovič presadí svoj pozmeňujúci návrh spolu s opozíciou, bude ho považovať za opozičného poslanca. Matovič sa však stále cíti byť súčasťou koalície. „Som samozrejme koaličný poslanec, ktorý má svoj názor pri niektorých návrhoch zákonov a nie je ochotný vytvoriť priestor rozpínavosti, ktorá je v hlave Viktora Orbána,“ vykreslil svoje postavenie.

Matovič sa pokúsil uviesť na pravú mieru aj svoj výrok, že Obyčajní ľudia nepodporia Ficovu novelu zákona o občianstve, keďže zaň napokon hlasoval. „Išlo o to, že ho nepodporíme spoločne ako štyria poslanci. Jeden hlasoval proti, ja som hlasoval za, dvaja sa zdržali – ideálna slobodná vôľa poslanca,“ vysvetľoval. Hoci pôvodne chceli za novelu Smeru hlasovať všetci štyria Obyčajní ľudia, rozhodli sa urobiť voči koalícii ústretové gesto tak, že zaň hlasoval len Matovič.

Fico: Je to slovenské víťazstvo

Hlasovanie v parlamente, keď neprešla koaličná úprava dvojakého občianstva, považuje predseda Smeru Robert Fico za veľké slovenské víťazstvo. „Nie opozičné. Ale slovenské,“ vyhlásil Fico. To, čo sa udialo v parlamente považuje za úspech, pretože je tu určitá sila poslancov aj z opozície a časť z koalície, ktorí majú záujem postaviť bariéru Orbánovej politike.

„Mňa však veľmi mrzí to, aký postoj k situácii zaujala Iveta Radičová a Mikuláš Dzurinda, ktorí absolútne ustupujú. Keby sme dali na týchto dvoch ľudí, tak Slovensko dnes je v oslabenej pozícii. Smer je pripravený opäť podporiť podobné zákony a ak vznikne zhoda na doplnení existujúceho zákona, Smer bude hlasovať,“ dodal Fico.

Súčasné znenie zákona o štátnom občianstve presadila v minulom volebnom období vláda Roberta Fica (Smer) ako reakciu na kontroverzný maďarský zákon o občianstve. Kto získa na vlastnú žiadosť cudzie občianstvo, musí to oznámiť úradom a príde o slovenskú štátnu príslušnosť. V opačnom prípade mu hrozí pokuta 3 319 eur.

42 debata chyba