Západ: Turisti, pozor na Slovensko

Agresívni šoféri, cesty v zlom stave, biedne podmienky v nemocniciach, okrádanie návštevníkov Bratislavy a polícia s nedostatočnými zdrojmi. Tak vyzerá zlá časť obrazu o Slovensku, ako ju vykresľujú na svojich internetových stránkach západné ministerstvá zahraničných vecí.

16.02.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
turista, turistka, dovolenka, fotoaparát
Západné štáty upozorňujú svojich občanov cestujúcich na Slovensko na viaceré úskalia. Pozor si majú dávať najmä na krádeže a zlú kvalitu ciest.
debata (284)

Myslíte si, že zahraničie informuje o Slovensku objektívne?

Denník Pravda si náhodne vybral osem štátov, aby zistil, ako hodnotia situáciu v krajine pod Tatrami. Informácie sú určené pre ich občanov, ktorí sa chystajú pricestovať na Slovensko.

Viaceré upozornenia naznačujú, že na slovenských cestách je jazda nebezpečná. „Úroveň šoférovania nie je vysoká a môže byť agresívne. Vodiči sú často príliš rýchli, tlačia sa do nebezpečne malých odstupov medzi autami. Predbiehajú s malým ohľadom na iných účastníkov cestnej premávky,“ varuje rezort britskej diplomacie. Webová stránka nepriamo vystríha pred takmer dvojnásobne vyšším rizikom smrti na slovenských cestách, než aké je v Británii: „V roku 2009 prišlo na Slovensku pri autonehodách o život 385 ľudí. Štatisticky to vychádza na 7,1 prípadu úmrtia na 100-tisíc obyvateľov. V Británii bol tento údaj 3,8.“

Podobný opis poskytuje turistom Kanada: „Agresívni šoféri, slabé osvetlenie ciest a ich nedostatočná šírka vytvára riziko, zvlášť v zimnom období.“ Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že kreditnými kartami sa dá platiť na malom počte čerpacích staníc.

Belgicko rovnako spomína bezohľadných motoristov a poukazuje na ďalšiu hrozbu: „Cestné práce bývajú často zle signalizované.“ Pri zmienke o elektronickom mýte pripomína kamionistom, že sa môžu ocitnúť v nepríjemnej situácii. Objavujú sa totiž problémy so zariadením, ktoré satelitne sníma najazdené kilometre a treba si ho kúpiť na hraniciach: „Zo skúsenosti sa zdá, že predajné miesta Skytollu sú často zatvorené alebo tento tovar nie je na sklade.“

Írsko poukazuje na slabé dopravné značenie: „Keď šoférujete smerom na letisko, na značkách nie je vždy symbol lietadla,“ píše webová stránka ministerstva a motoristom preto radí všímať si značku „LETISKO“ v slovenčine.

Francúzsko sa o arogantných vodičoch nijako nezmieňuje a konštatuje, že cestná sieť je v dobrom stave, pripomína však málo diaľnic na Slovensku.

Nemecko svojim občanom odkazuje, aby v prípade autohavárie oznámili policajtom, že musia privolať tlmočníka. „Čakanie na jeho príchod môže občas trvať niekoľko hodín,“ dodáva internetová stránka ministerstva, pričom motoristov upozorňuje, aby policajtom nepodpisovali žiadne dokumenty, ktorým nerozumejú.

Zdravotníctvo nenadchne

Ocitnúť sa vo verejnej nemocnici na Slovensku nie je príjemná vec, naznačujú ministerstvá západných krajín. Lekárov síce hodnotia ako šikovných odborníkov, nepozdáva sa im však prostredie medzi bielymi stenami. „Verejné nemocnice sú často zastarané a ponúkajú minimálny komfort. Odporúča sa priniesť si hygienické potreby, vrátane mydla a toaletného papiera, balenú vodu, servítky a príbor, atď.,“ píše rezort belgickej diplomacie.

Kanadské ministerstvo používa opatrnejší slovník: „Úroveň zdravotnej starostlivosti sa môže odlišovať od tej, aká je v Kanade.“ Dopĺňa, že liečba môže byť drahá a niekedy treba rátať s platbou vopred. Rakúsko označuje lekárov na Slovensku za vzdelaných, problémy vidí vo vybavení nemocníc: „Existuje nedostatok modernej medicínskej technológie.“

USA nepriamo naznačujú, že hrozí, že vážne chorý alebo zranený by mohol zomrieť počas prevozu do nemocnice: „Sanitky nemusia mať výbavu, ktorá udrží človeka pri živote.“ Britské ministerstvo podotýka, že úroveň zdravotníckych zariadení je na Slovensku rôznorodá. „Lekárska vybavenosť sa stále zdokonaľuje, no mnohé nemocnice majú nedostatočnú údržbu. Zrejme najväčší problém spočíva v jazyku. Veľa zdravotných sestier a ošetrovateľov nehovorí po anglicky,“ vypočítava zlé okolnosti.

Francúzsko kladie dôraz iba na hygienické návyky. Pripomína riziko prenosu vážnych foriem chrípky na človeka: „Vystríhajte sa akéhokoľvek kontaktu s hydinou a vtáctvom, čo znamená aj vyhýbať sa miestam so živočíšnou výrobou a trhom s hydinou.“

Centrum aj ako postrach

Krásavica na Dunaji, ako sa prezýva hlavné mesto Slovenska, sa môže pre turistu zmeniť na príšeru, vyplýva z upozornení ministerstiev. Pri posedení v bare netreba spúšťať oči z pohára a prijímať pozvanie na nápoj od neznámych ľudí. „Niektorí návštevníci Bratislavy dostali ochutené nápoje, prebudili sa o niekoľko hodín a zistili, že im zmizli všetky cennosti,“ pripomína rezort britskej diplomacie. Dopĺňa, že niektoré bary v centre mesta zamestnávajú svalnatých mužov so strelnými zbraňami, ktorí veľmi agresívne kontrolujú správanie hlučných ľudí.

Spojené štáty zdôrazňujú, že väčšina prípadov okradnutia Američanov na Slovensku pripadá na Bratislavu, najmä na štvrť Staré Mesto: „Zlodeji pracujú v skupinách alebo vo dvojiciach. Deti odpútajú pozornosť turistu a ďalší člen skupiny môže spáchať vreckovú krádež.“

Kanada poukazuje na kriminalitu v medzištátnych vlakoch na trasách Praha – Bratislava – Budapešť a Budapešť – Varšava (spoj tiež prechádza cez Slovensko): „Mimoriadnu ostražitosť treba mať počas cestovania na železnici v noci.“ Kanadské ministerstvo tiež odporúča nechodiť po zotmení do verejných parkov v centrách miest.

Nemecko v prvej vete o úrovni zločinnosti hodnotí Slovenskú republiku kladne: „Bezpečná krajina na cestovanie.“ Krádeže osobných vecí sa podľa ministerstva vyskytujú najmä v Bratislave, vo Vysokých Tatrách a v kúpeľných mestách. Odsek určený motoristom nepoteší majiteľov štyroch značiek: „Ohrozené sú predovšetkým nové autá BMW, Mercedes, Audi a Volkswagen so zahraničnými ešpézetkami, a to aj v prípade že sú vybavené imobilizérom,“ píše sa o krádežiach automobilov.

Taxikári a policajti

Kanada poznamenáva, že označené taxíky na Slovensku sú spoľahlivé, bezpečné a cenovo výhodné. „Dajte si pozor na taxikárov, ktorí sa snažia predražiť tým, že nezapnú taxameter,“ dodáva webová stránka ministerstva. Podobne sa vyjadrujú Spojené štáty americké. Írsko radí objednať si taxík telefonicky, lebo vyjde lacnejšie. „Ak si ho beriete na ulici, skúste si vopred dohodnúť jazdné, alebo trvajte na tom, že zaplatíte iba sumu na taxametri,“ podotýka portál írskej diplomacie.

Americké ministerstvo ako jediné spomedzi ôsmich porovnaných rezortov upozorňuje na chabú znalosť cudzích jazykov v radoch polície na Slovensku. Píše, že príslušníci mestskej polície zvyčajne nevedia po anglicky. K tejto poznámke pridáva ešte jeden nelichotivý poznatok: „Polícia trpí nedostatkom pracovných síl, zdrojov a vybavenia.“

284 debata chyba