Zastaví svet hladomor v Afrike?

Pre záchranu ľudí sa svet bude asi musieť spojiť s diablom. Islamistická skupina Šabáb, ktorá má kontakty s Al-Kajdá, ovláda časť Somálska, kde vyčíňa hlad.

22.07.2011 07:43
hladomor, Somálsko, Afrika, ženy, deti, chudoba Foto:
Hlad vo východnej Afrike ďalej plní utečenecké tábory, akým je aj jeden v somálskom hlavnom meste Mogadišo.
debata (4)

Pomoc sa bez povolenia teroristov môže len ťažko dostať k desaťtisícom ľudí, ktorí ju potrebujú. V dvoch somálskych regiónoch Bakúl a Dolné Šábelsko pritom podľa OSN zúri hladomor.

„Sme okamžite pripravení ísť do južného Somálska a očakávame bezpečnostné garancie, pravidlá, ktoré nám umožnia pôsobiť v oblasti, rozdať obrovské množstvo potravín a monitorovať situáciu,“ uviedol pre CNN David Orr, hovorca Svetového potravinového programu v kenskom Nairobi. Organizácia sa snaží dohodnúť sa so Šabábom. Teroristi už skôr oznámili, že povolia prístup humanitárnych pracovníkov do najviac postihnutých oblastí, hoci v minulosti to odmietali.

Len v Somálsku je podľa OSN ohrozených okolo 3,7 milióna ľudí, v ďalších krajinách ako Etiópia, Keňa a Džibutsko je to ďalších približne sedem miliónov. Organizácia Spojených národov sa snaží vyzbierať peniaze, ktoré by pomohli situáciu riešiť. Spojené štáty včera vyhlásili, že na pomoc pre región vynaložia 28 miliónov dolárov (asi 19,5 milióna eur). V tomto roku už Amerika prispela 431 miliónmi (takmer 300 miliónov eur).

„Sme rozhodnutí zachraňovať životy v Somálsku a už pracujeme v mnohých oblastiach, ktoré Šabáb nemá pod kontrolou,“ citoval denník Guardian Donalda Steinberga z americkej organizácie USAid. „Bohužiaľ asi 60 percent ľudí, ktorí podporu potrebujú, je na území, ktoré ovláda Šabáb. Len čo OSN a Svetový potravinový program potvrdia, že Šabáb pomoc nezneužije, nezoberie si za rukojemníkov miestnych obyvateľov a povolí neobmedzený vstup, sme pripravení poskytnúť ju cez akúkoľvek agentúru,“ uviedol Steinberg.

„Rozdiel s dianím v minulosti spočíva v tom, že radikálne hnutie povolilo medzinárodným mimovládnym organizáciám, aby nakŕmili ľudí na jeho území. To znamená, že Šabáb je alebo zúfalý, alebo využíva pomoc ako súčasť svojej stratégie. V Somálsku sme tak svedkami humanitárnej, ale aj politickej katastrofy,“ uviedol pre Pravdu James McCann z Centra pre africké štúdie na Bostonskej univerzite. „Za posledné dve desaťročia sme videli, ako medzinárodné spoločenstvo zachraňovalo ženy a deti. Muži tak mohli bojovať. Nemyslím si, že situácia je teraz príliš odlišná,“ tvrdí McCann.

Napriek prekážkam však ďalší experti pripomínajú, že svet musí konať. „Potrebujeme okamžité činy. OSN stále chýba 40 percent sumy, ktorú by potrebovala. Komunita humanitárnych organizácii už niekoľko mesiacov pripravuje odpoveď na vzniknutú situáciu. Darcovia teraz musia urýchlene poskytnúť peniaze, jedlo, lieky, aby odvrátili rozšírenie hladomoru,“ uviedol pre Pravdu Christopher Barrett, odborník na chudobu a rozvoj z Cornellovej univerzity. „Medzinárodné spoločenstvo musí v budúcnosti ochotnejšie investovať do zníženia rizika katastrof, ktoré región zasahujú pravidelne. Je to veľmi náročné v Somálsku s jeho bezpečnostnými problémami. Lenže aj stabilnejšie oblasti v Keni a Etiópii trpia, lebo darcovia a vlády málo vložili do zlepšenia manažmentu vodných zdrojov, pôdy a infraštruktúry,“ pripomína Barrett.

Na istý začarovaný kruh však upozorňuje expert na potravinovú bezpečnosť Rob Bailey. „Suchu sa nedá zabrániť, ale kríze áno. Efektívny systém včasného varovania by nám pomohol čeliť problémom, veď súčasná situácia sa očakávala už koncom roka 2010. Darcovia sú však často neochotní poskytnúť veľké finančné prostriedky, kým si nie sú istí, že situácia je naozaj zlá,“ tvrdí expert z britského Chatham House.

Magna deti v núdzi, slovenská humanitárna organizácia zriadila verejnú zbierku HLAD v AFRIKE ako odpoveď na katastrofálnu situáciu vo východnej Afrike. Touto cestou vyzýva širokú verejnosť na pomoc znížiť následky rozsiahleho hladomoru formou finančných príspevkov. Milióny životov sú vo vážnom ohrození. MAGNA DETI V NÚDZI, občianske združenie číslo účtu: 1331793011/1111 (UniCredit Bank Slovakia a.s.)

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba