Nanotechnológie pomôžu proti rakovine

Austrálski vedci oznámili, že vyvinuli novú terapiu na liečbu rakoviny, ktorá dokáže dostať smrteľné dávky lieku k nádoru bez typických negatívnych vedľajších efektov ako nevoľnosť či strata vlasov.

11.05.2007 10:56
Nanotechnológie - vizualizácia. Foto:
debata

Podľa výskumníčky a výkonnej riaditeľky biotechnologickej spoločnosti EnGenelC v Sydney Jennifer MacDiarmidovej nový špeciálny postup využíva nanotechnológiu na vytváranie častíc, ktoré útočia priamo na rakovinové bunky smrtiacou dávkou lieku bez toho, aby zaplavili celé telo toxickými chemikáliami.

Klasická liečba ako chemoterapia vystavuje celý organizmus pacienta silným liekom, čo však telo vyčerpáva. Nová cielená technika takéto účinky eliminuje. „Vaše vlasy nevypadajú, nebudete vracať… niektoré (druhy) chemoterapie sú vo svojej podstate životunebezpečné,“ uviedla MacDiarmidová pre agentúru AFP. Podľa nej liekmi naplnená nanobunka je označkovaná protilátkami, ktoré rakovinový nádor priťahuje. Po uviaznutí v tumore nanobunka exploduje a uvoľní chemoterapeutický prípravok na ničenie rakovinových buniek. Zničené nie sú žiadne zdravé časti tela, ale len zacielené zhubné bunky.

Podľa MacDiarmidovej by sa liečba mohla použiť pri akomkoľvek nádore vrátane rakoviny prsníkov, vaječníkov, hrubého čreva či pľúc.

Výsledky testov na zvieratách, ktoré tento týždeň zverejnil americký žurnál Cancer Cell ukazujú, že spomínaná liečba zredukovala rakovinu bez vedľajších účinkov a za použitia veľmi malého množstva liekov. Výskumný tím dúfa, že s testovaním lieku na ľuďoch začne do konca roka.

debata chyba