Zázrak trvá rok. Osmorčatá oslávili narodeniny

Jeden, dva, tri... Sedem. A ešte osem. Trvalo to päť minút a svet mal o zázrak viac. Kalifornčanka Nadya Sulemanová (34) pred rokom porodila osmorčatá. Lekári očakávali len sedem detí, posledné ich prekvapilo. Ešte nikdy predtým v histórii sa nestalo, aby všetky narodené osmorčatá prežili viac ako týždeň.

27.01.2010 12:26
osmorčatá, Nadya Sulemanová Foto:
Američanka Nadya Sulemanová a jej osem detí.
debata

Šesť chlapcov a dve dievčatá teraz oslávili prvé narodeniny. Ich matka sa pri tej príležitosti ukázala Američanom v bikinách na titulke bulvárneho magazínu Star. Od pôrodu schudla takmer 70 kilogramov, má teraz 55 kíl. Tvrdí, že nevyužila služby plastickej chirurgie. „Chcela som si dokázať, že to zvládnem prirodzeným spôsobom,“ citoval Sulemanovú Star.

Čo si chcela dokázať, keď sa trvala na tom, aby jej lekár zaviedol do maternice také množstvo embryí, dosiaľ nikomu nie je jasné. Sulemanová bola v čase, keď priviedla osmorčatá na svet, nezamestnaná slobodná matka žijúca zo sociálnej pomoci a mala už šesť detí. Stále nemá pravidelnú prácu, s deťmi jej pomáhajú tri pestúnky. Hlavným zdrojom jej príjmov je to, že je mama osmorčiat.

„Príbeh z titulky magazínu jej môže vyniesť 50– až 70-tisíc dolárov. Ďalšie menšie veci päť- až desaťtisíc,“ povedal pre agentúru AP mediálny konzultant Richard Laermer. AP vyrátala, že starostlivosť o osem detí môže do ich dospelosti stáť aj viac ako 2,5 milióna dolárov.

Osmorčatá však pracujú už aj na seba. Sulemanová v júli minulého roku podpísala zmluvu, ktorá jej 14 deťom vynesie po dovŕšení 18 rokov dohromady štvrť milióna dolárov. Európska spoločnosť Eyeworks s nimi nakrúca reality šou mapujúcu ich život. V Amerike sa však zatiaľ nenašla televízia, ktorá by ju kúpila. Nie je ani jasné, či kontrakt nejaké peniaze prinesie aj priamo Sulemanovej.

Nadya Sulemanová. Foto: SITA
osmorčatá, Nadya Sulemanová Nadya Sulemanová.

ňOdborníci pripomínajú, že Američania síce milujú rodinné príbehy, ale život mamy osmorčiat im pripadá až príliš šialený. „Mohlo to byť iné. Keď však máte klienta, ktorý si nedá poradiť, nespolupracuje s vami a neplatí vám, tak mu nemôžete pomôcť,“ citovala AP Joann Killeenovú, ktorá sa starala Sulemanovej o publicitu, ale odišla od nej.

Problém „supermamy“ spočíva v tom, že väčšina expertov aj verejnosti pochybuje o správnosti jej konania. Pýta sa tiež, či lekár Michael Kamrava, ktorý sa o umelé oplodnenie Sulemanovej postaral, postupoval eticky. Biologickým otcom všetkých 14 detí je údajne akýsi David Solomon. Osmorčatá nesú aj toto priezvisko, hoci niektoré americké médiá spochybňujú jeho existenciu. Kamravu Lekárska rada Kalifornie pred niekoľkými dňami obvinila z nedbanlivosti. Jeho bývalá pacientka ho vo videoodkaze na internete bráni. „Neurobil nič zlé,“ tvrdí Sulemanová. „Ako budem mať ďalšie deti, keď príde o licenciu?“ žartuje na nahrávke.

„Je absolútne nezodpovedné, že lekár poskytol takúto starostlivosť slobodnej matke. Mala už deti, nemala prostriedky na to, aby ich uživila a je pravdepodobne duševne chorá,“ povedal pre Pravdu Arthur Caplan, riaditeľ Centra pre bioetiku na Pensylvánskej univerzite.

Ani podľa Richarda Paulsona z Juhokalifornskej univerzity Kamrava nekonal správne, hoci Sulemanová trvala na zavedení viacerých embryí. „Nie je morálne správne riadiť sa len tým, čo pacient žiada. Ak chcela osmorčatá, mal to odmietnuť, lebo ohrozoval ju i deti,“ uviedol pre Pravdu profesor gynekológie.

debata chyba