Zbrane v Líbyi neutíchajú, Kaddáfí povoláva do boja aj ženy a deti

Napriek víťaznému utorkovému ťaženiu líbyjskej opozície Tripolisom pokračovali vo štrtok v Líbyi boje. Hlásia ich z hlavného mesta a z tamojšieho sídla vodcu Muammara Kaddáfího Báb al-Azízíje a tiež z oblastí východne od metropoly. Pátranie po Kaddáfím zatiaľ neprinieslo výsledok, aj keď vypísaná odmena na jeho hlavu už podľa niektorých zdrojov dosiahla dva milióny dolárov.

25.08.2011 15:43 , aktualizované: 21:41
Tripolis, boje Foto: ,
Líbyjskí povstalci počas boja pri hoteli Corinthia v Tripolise.
debata (32)

Podľa britského ministra obrany Liama Foxa prispieva k dolapeniu líbyjského plukovníka aj NATO, ktoré na tento účel poskytlo svoju rozviedku a monitorovaciu techniku. Britská tlač dokonca tvrdí, že Kaddáfího hľadá aj britská špeciálna jednotka SAS. To však minister Fox nepotvrdil. Hovorca NATO vyhlásil, že aliancia operuje výhradne v rámci jej zvereného mandátu, čo je ochrana civilistov, a že sa nezameriava na konkrétne osoby.

Tripolis stále nie je bezpečným mestom, aj keď povstalci tvrdia, že jeho väčšinu už ovládajú. V uliciach vraj číhajú Kaddáfího ostreľovači, bojuje sa aj v Báb al-Azízíji a priľahlých štvrtiach. Obyvatelia sa boja vychádzať a niektorí sa vyzbrojujú, aby sa bránili sami. V uliciach pribúdajú kontrolné stanoviská a pri hoteli Corinthia, vzdialenom 1,5 kilometra od Kaddáfího sídla, sa popoludní rozhorel tvrdý boj, strieľa sa aj s protilietadlovou muníciou. Boj trval skoro hodinu a povstalci sa snažili zlikvidovať Kaddáfího ostreľovača.

Neďaleko komplexu Báb al-Azízíja sa strhla prudká prestrelka medzi asi tisíckou rebelov a stúpencami zvrhnutého diktátora, ktorí sa skrývali v desiatich okolitých budovách. Povstalci zasypali objekty paľbou z ťažkých zbraní, do okolia sa rozliehali ohlušujúce výbuchy. Podľa nepotvrdených informácií z povstaleckých zdrojov sa v meste možno ukrýva jeden z Kaddáfího synov.

Diktátor mohol ukradnúť časť zlatých rezerv

Veľká časť rozľahlého komplexu Báb al-Azízíja je stále neprehľadaná. Našli sa v ňom telá 17 Kaddáfího odporcov zastrelených ranou do tyla. Jednotky zvrhnutého diktátora majú stále pod kontrolou jeho domovskú Syrtu a juholíbyjskú Sabhu, ktorá je východiskovým bodom pre cestu do afrických štátov. Tam by mohol podľa niektorých zdrojov Kaddáfí smerovať a bývalý guvernér líbyjskej centrálnej banky Farhát Umar Binkadára povedal, že sa pokúsi na záchranu použiť aj štátne zlato. Podľa guvernéra sú v Tripolise zlaté rezervy v hodnote desať miliárd dolárov a Kaddáfí má asi časť z nich pri sebe.

Jednotky povstalcov sa snažia postupovať k Syrte, čelia ale raketovej paľbe a museli podľa televízie Al-Džazíra povolať posily. Pri postupe na mesto narazili na húževnatý odpor protivníkov v Bin Džaváde. „Kaddáfího jednotky stále bojujú, čo nás prekvapuje. Domnievali sme sa, že keď padne Tripolis, vzdajú sa,“ povedal veliteľ povstalcov Fauzi Bukatíf.

Občianska vojna v Líbyi si od polovice februára vyžiadala už vyše 20 000 mŕtvych, oznámil v Benghází šéf povstaleckej Prechodnej národnej rady (NTC) Mustafa Džalíl. Presné číslo podľa neho nie je možné zistiť.

Džalíl vyzval Líbyjčanov z oblastí, ktoré majú stále v rukách Kaddáfího sily, aby sa pripojili k revolúcii. Privíta vraj akúkoľvek snahu sa s protistranou dohodnúť a sľúbil, že rada zabezpečí spravodlivé rozdelenie líbyjského bohatstva medzi občanmi.

Podľa televízie CNN je za prímerie s povstalcami tiež jeden z Kaddáfího synov Saad. V e-maili odoslanom jednému z redaktorov televízie napísal, že chce „zachrániť Tripolis s jeho dvoma miliónmi občanov, pretože inak bude mesto stratené navždy podobne ako Somálsko“. „Bez prímeria sa z Tripolisu čoskoro stane more krvi,“ povedal Saad.

Prechodná národná radá, ktorá zatiaľ sídli v Benghází a ktorú už ako zástupkyňu celej Líbye uznalo viac ako 50 štátov, odložila avizovaný presun do Tripolisu. Situácia v meste vraj nie je stále dosť bezpečná, takže rada sa presunie až na budúci týždeň.

Kaddáfí: Musíme klásť odpor potkanom

Muammar Kaddáfí vyzval Líbyjčanov, aby sa vrátane žien a detí zapojili do „vyčistenia“ Tripolisu. Líbyjčania musia „bojovať a zničiť“ povstalcov v hlavnom meste, povedal zvrhnutý vodca v prejave, ktorý zo Sýrie vysielala satelitná televízia Al-Urúba.

„Musíme klásť odpor nepriateľským potkanom, ktorí v ozbrojenom boji podľahnú. Vyjdite z domovov, osloboďte Tripolis,“ vyzval Kaddáfí obyvateľstvo. Miesto jeho pobytu zo zvukového posolstva nebolo možné určiť.

Podľa jeho hovorcu je Kaddáfí však stále v Líbyi a aktívne riadi odpor proti povstalcom. „Je v bezpečí, zdravý a jeho odhodlanie je veľké,“ povedal hovorca Muá Ibrahim telefonicky agentúre AP. Kaddáfí podľa neho „deň za dňom riadi boj za našu slobodu a nezávislosť“.

„Celej jeho rodine sa darí dobre,“ povedal hovorca a dodal, že po Kaddáfího boku sú aj jeho hlavní politickí a vojenskí poradcovia. Vodca vraj môže pokračovať v odpore „týždne, mesiace a roky“.

Tripolis opúšťa prvých 200 cudzincov

Z nepokojného Tripolisu odchádzajú prví cudzinci v rámci evakuačnej akcie Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM). Mimovládna skupina so sídlom v Ženeve oznámila, že jej loď večer po niekoľkých neúspešných pokusoch nakoniec pristála v tripoliskom prístave. Líbyjskú metropolu má ešte vo štvrtok opustiť spolu so skupinou asi 200 cudzincov.

Nalodiť sa majú hlavne zahraniční robotníci z Egypta, Alžírska a Maroka, ale aj niekoľko Kanaďanov, Nemcov, Talianov a Filipíncov. Dopravení budú najskôr do bezpečnejšieho východolíbyjského prístavu Benghází, odkiaľ sa vydajú domov.

IOM sa chystá vypraviť do Tripolisu ešte jednu, objemnejšie loď, ktorá má ďalších cudzincov odviezť počas víkendu. O ich počte organizácia zatiaľ nemá prehľad.

Loď najatá IOM sa pokúšala zakotviť v Tripolise od utorka, ale nestabilná bezpečnostná situácia jej v tom zabránila. V prístave sa podľa očitých svedkov tiesni až 6000 ľudí, ktorí považujú toto miesto za bezpečnejšie ako bojujúce centrum mesta.

32 debata chyba