Zelina: Reformu treba, hoci aj nedokonalú + VIDEO

Osemnásť rokov sa u nás pripravuje školská reforma a myslím si, že by bolo veľkou chybou ďalej odkladať reformu školstva, predbehli nás skoro všetky európske krajiny. Ak by sme čakali na vyjasnenie najmä teoretických otázok, mohli by sme sa ďalšie desaťročia hádať o tom, čo je to škola, výchova, štandardy, povedal v online diskusii s čitateľmi Pravda.Sk Miron Zelina. "K reforme by sme mali pristúpiť čo najrýchlejšie, i za cenu, že nebude všetko dokonalé," dodal.

10.03.2008 13:02 , aktualizované: 12.03.2008 12:15
Miron Zelina Foto:
Spoluautor školskej reformy Miron Zelina odpovedal na otázky čitateľov Pravda.sk.
debata

„K reforme by sme mali pristúpiť čo najrýchlejšie, i za cenu, že nebude všetko dokonalé,“ dodal. 

Počet vyučovacích hodín a jeho zníženie sa stal jednou z kľúčových otázok pripravovanej reformy školstva. Zelina sa sťažoval na postoj učiteľov k niektorým krokom reformy. „Žiaľ, teraz sme absolvovali stretnutia s učiteľmi z praxe v západoslovenskom, stredoslovenskom a východoslovenskom kraji a mnohí učitelia požadujú pre svoj predmet ešte viac hodín ako mali doteraz, ale keď sa ich pýtame, že komu by ubrali hodiny, tak nepodávajú konštruktívne návrhy,“ povedal.

Miron Zelina je presvedčený, že školská reforma zredukuje v školách memorovanie zby­točných faktov. Ambíciou je aj posilnenie výchovy žiakov prostredníctvom osvojenia si hodnotovej orientácie, k čomu by mali napomôcť hodiny etiky, občianskej výchovy a náuky o spoločnosti. Okrem toho by sa podľa tvorcov reformy mala decentralizovať riadenie školského systému. Samotné školy si budú vytvárať vlastné vzdelávacie programy, ktorých súčasťou by sa mali stať otázky vlastenectva, multikultúrnej výchovy, ale aj boj proti negatívnym javom, ako sú drogy, agresivita, násilie.

„Učiteľ je kľúčovým človekom, na ktorom reforma môže profitovať alebo padnúť,“ povedal hosť Pravda.sk Zelina. „Preto je potrebné vytvoriť konkurenčné prostredie, ktoré by viedlo k tomu, aby školy prijímali čo najlepších učiteľov,“ dodal. Priznáva, že školy môžu mať veľký problém získať mladých učiteľov, aby zotrvali v školstve. „Okrem iného to súvisí s finančnými prostriedkami, ktoré štát dáva do školského systému. Štátny rozpočet pre školstvo na tento rok nie je na úrovni priemeru európskych štátov. Je približne na úrovni 3,6 percenta HDP, čo je podpriemerná úroveň v porovnaní so štátmi EÚ.“

Okrem nedostatočného finančného ohodnotenia sťažuje učiteľom prácu aj agresívne správanie žiakov na školách. Zelina povedal, že jeho tím uvažoval o tom, že by pridelili učiteľovi status verejného činiteľa. V takom prípade by sa ústny alebo fyzický útok mohol kvalifikovať ako trestný čin. Tento návrh však neprešiel. „Existuje už mnoho preventívnych programov zameraných proti násiliu. Mali by sa uplatňovať aj v školách. Je potrebné pri tomto probléme posilniť pozíciu výchovného poradciu, školského psychológia, špeciálneho pedagóga,“ navrhol Zelina, ako riešiť násilia zo strany žiaka.

Prof. PhDr. Miron Zelina, DrSc.
Je psychológ a pedagóg. Po roku 1989 spolupracoval na všetkých koncepciách transformácie nášho školského systému. Národný program výchovy a vzdelávania v SR na najbližších 15 – 20 rokov a projekt MILÉNIUM, ktoré v roku 2001 schválili vláda i parlament a ktorých je spoluautorom, tvoria základ dnes pripravovanej reformy. V súčasnosti je externým poradcom ministra školstva a riaditeľom Ústavu humanitných štúdií Pedagogickej fakulty UK.

debata chyba