Zemková znižuje v STV platy

Aj 500-eurové rozdiely v platoch medzi zamestnancami na rovnakých pozíciách, zaručené odmeny a príplatky nad rámec Zákonníka práce už v Slovenskej televízii nebudú. Dočasná riaditeľka Miloslava Zemková podpísala s odborármi novú kolektívnu zmluvu, ktorá vychádza z kolektívnej zmluvy Slovenského rozhlasu.

03.02.2011 16:14
Miloslava Zemková. Foto:
Dočasná šéfka STV Miroslava Zemková.
debata (21)

Jej platnosť je od 26. januára tohto roku do 31. decembra 2013. Dnes bude Zemková jej pravidlá vysvetľovať zamestnancom STV. „Šíri sa tu panika, požiadali sme o stretnutie. Ľudia sú nahnevaní, majú hypotéky a teraz im berú 20 percent,“ povedal zdroj z televízie.

Nová dohoda má sprehľadniť odmeňovanie v televízii, kde podľa nového vedenia od roku 2004 neplatili žiadne jasné pravidlá. Ľudia na rovnakých pozíciách mohli mať plat 700, ale aj 1 300 eur. Vyšší plat mali spravidla tí, čo nastúpili do televízie neskôr. Najnižšie platy boli v Košickom štúdiu, kde sa našiel aj 300-eurový. Televízia prichádzala o peniaze nielen pre zlé riadenie a nevýhodné zmluvy, ale tunelovaná bola aj zvnútra, vlastnými zamestnancami.

Medializované prípady zneužívania STV, ako napríklad uvoľnenie jej archívov zdarma pre súkromnú TA3, doplnila aj správa Najvyššieho kontrolného úradu. Ten poukázal na prípad nákupu nepoužiteľného softvéru za vyše milióna eur, ale aj tisícové odmeny zamestnancom dcérskej spoločnosti STV, hoci bola v strate. Nezvyčajné odmeňovanie nebolo typické iba pre dcérsku 1.2 media, ale aj pre samotnú televíziu.

Prvé zmluvy mimo pravidiel sa začali podpisovať za Richarda Rybníčka. Tým, ktorí boli ochotní prejsť na polročnú zmluvu, zaručil k platu odmenu do výšky 50 percent. Zamestnanci v trvalom pracovnom pomere mzdovo nerástli, odmeny mali do výšky 20 percent. Branislav Zahradník zmenil dočasné zmluvy na trvalé aj s odmenami.

Zmenu pravidiel, ktorá dopadne na časť zamestnancov STV reštriktívne, žiadali aj rozhlasáci. Odkedy ich zlúčili s televíziou, dostali sa do rozpočtového provizória. Ich odmeny neboli pevne zakotvené v zmluvách, preto ich od januára nedostávajú. Televízaci mali doteraz oproti rozhlasákom platené nadčasy a príplatky za soboty a nedele.

Rozhlas zamestnancom nadčas do 150 hodín ročne neplatí, sobotné a nedeľné príplatky neexistujú. Podľa šéfky odborov verejnoprávnych médií Zdeny Baumanovej takéto príplatky zrušil Zákonník práce v roku 2002. Odteraz sa tieto pravidlá budú vzťahovať aj na pracovníkov STV. „Zaobchádzanie so zamestnancami v jednej firme musí byť v rámci antidiskriminačného zákona rovnaké. Doteraz rovnaké nebolo,“ dodáva Baumanová.

Pracovníci televízie to vidia inak. „Platy boli nižšie o nárokovateľnú odmenu. Okrem toho v televíziách sa zarába viac ako v rádiách,“ hovorí redaktor STV, ktorý si nepraje byť menovaný. Odbory odhadujú plat v STV za vlaňajšok priemerne na 1 050 eur, v rozhlase 970. Televízaci poukazujú aj na problémy pri výrobe programov. „Nemáme dopravu, ani taxíky, na večerné natáčania je problém dostať hostí. Nie sú peniaze na honoráre, ak sa v zahraniční deje niečo výnimočné a potrebujeme informácie od človeka zvonka.“

Nové pravidlá, vrátane mzdových a organizačných, prevzala RTVS od rozhlasu, ktorý Zemková päť rokov viedla. Zatiaľ čo v STV spôsobili rozruch, v rozhlase to kvitujú. „Sme jedna inštitúcia. Mali sme vyrovnaný rozpočet a odmeny sme nedostávali, pretože sme sa zlúčením dostali do provizória,“ zhodujú sa zamestnanci rozhlasu. STV končila vlani s dlhom 18 miliónov eur a kumulovanou stratou 43 miliónov eur za roky 2007 – 2010.

Vedenie rieši v televízii aj problém s možným konfliktom záujmov. Jej externý spolupracovník Martin Thuma robí podľa denníka Sme propagáciu 12 slovenským poslancom v europarlamente a zároveň hovorí o ich práci v relácii STV Haló Európa.

Reláciu o europarlamente vyrába z peňazí Európskej únie aj STV. „Preverujeme tento prípad. Zatiaľ to vyzerá tak, že konflikt záujmov to možno nie je. Nevylučujem, že preveríme aj prípadné konflikty záujmov ďalších spolupracovníkov,“ povedala hovorkyňa RTVS Alexandra Štullerová Koreňová.

21 debata chyba