Zemkovej RTVS: podozrivé zmluvy a opäť nový web

V čase, keď Slovenská televízia bojuje o prežitie a šetrí na tom najdôležitejšom, na programe, vedenie RTVS nakupuje drahé informačné technológie. Navyše spôsobom, ktorý jej kontrolný orgán Rada RTVS považuje za čudný. Dozorná komisia rady preto v súčasnosti preveruje dve podozrivé zmluvy, v ktorých ide o milióny eur. Podľa odborníkov nie sú výhodné. RTVS pod vedením generálnej riaditeľky Miloslavy Zemkovej však v projekte pokračuje a pripravuje nový web.

28.10.2011 12:00
Miloslava Zemková, Miroslav Kollár, RTVS Foto:
Dozorná komisia Rady RTVS preveruje dve podozrivé zmluvy, v ktorých ide o milióny eur. Podpísala ich Miloslava Zemková (na fotografii s členom komisie Miroslavom Kollárom).
debata

Zemková už v minulosti dala za veľké peniaze prerobiť webovú stránku Slovenského rozhlasu, ktorá však fungovala zle a dodnes je pre užívateľov nepohodlná.

Verejnoprávne médium bez výberového konania nakúpilo od spoločnosti GTS Slovakia služby, ktoré budú počas štyroch rokov stáť viac ako päť miliónov eur. Zemková to schválila podpisom dodatku k zmluve z roku 2006. V zmluve majú byť zahrnuté aj fixné ceny dohodnuté na štyri roky. Pevné ceny spolu so štvorročným obdobím nie sú pri takýchto službách bežnou praxou.

Súkromná televízia na otázku Pravdy odpovedala, že „zmluvy s dodávateľmi dátových služieb sa uzatvárajú na obdobie kratšie ako štyri roky hlavne kvôli vývoju trhových cien“. Ceny telekomunikačných služieb z roka na rok klesajú a fixné ceny dohodnuté na štyri roky nemusia byť výhodné. Generálna riaditeľka zmluvu obhajovala tým, že znamená úsporu 100-tisíc eur ročne. Verejné obstarávanie sa vraj nemuselo uskutočniť, keďže ide o telekomunikačné služby, ktoré majú zo zákona výnimku.

Dozorná komisia Rady RTVS sa však s odpoveďou neuspokojila. Od generálnej riaditeľky si vyžiadala analýzu, ako sa ušetrí spomínaných stotisíc eur. Komisia chce tiež vedieť, aké boli náklady na tieto služby pred podpisom dodatku a po ňom. „Chceme minimálne doloženie toho, že zmluvou šetríme 100 000 eur, ako povedala pani riaditeľka. Na základe jej stanoviska uvidíme, či nás to uspokojí, alebo sa tým budeme zaoberať aj ďalej,“ povedal predseda Rady RTVS a člen dozornej komisie Miroslav Kollár.

Generálna riaditeľka musí rade vysvetliť aj ďalší nákup výpočtovej techniky a softvéru za 1,3 milióna eur od firiem Ditec a Datalan. Zmluvy s nimi Zemková podpísala vlani na Silvestra, keď bola posledný deň vo funkcii riaditeľky Slovenského rozhlasu. Rada by ich mala riešiť v novembri.

Rozhlas a televízia Slovenska pritom už rozbieha ďalší projekt z oblasti IT. Čoskoro spustí novú webovú stránku, s novým logom RTVS, nápadne sa podobajúcim logu mexickej televízie RTV. Podľa hovorcu Richarda Šümeghyho bola vytvorená v internom prostredí, robia ju zamestnanci v rámci pracovnej náplne, a teda žiadne špeciálne výdavky s ňou nie sú spojené. Koľko stránka stojí, sa však nedozvedeli ani členovia rady. „Túto otázku sme položili vedúcemu projektu webu, povedal, že je to otázka na sekciu IT a on tieto informácie nemá. Budeme sa na to pýtať generálnej riaditeľky,“ povedal Kollár. Zriadenie nového webu ukladá štátnej inštitúcii zákon. Mal by obsahovať základné informácie o telerozhlase.

S menom generálnej riaditeľky Zemkovej sa spája predražený web Slovenského rozhlasu za 138-tisíc eur. „Len podľa toho, ako stránka pôsobí, nie je možné ju hodnotiť, ale aspoň dizajn by mal byť cene prispôsobený. Toto vyzerá, akoby to naklikal študent,“ hovorí konzultant informačných technológií Branislav Vartík.

Problémy neobišli ani stránku Slovenskej televízie, ktorá bola v septembri niekoľko dní nefunkčná. Podľa Zemkovej to bol jeden z prejavov, že sa STV drobí pod rukami, a kým RTVS nemá vlastné zariadenia, nedá sa ručiť za nič.

Bývalý IT technik RTVS Peter Mihálik v otvorenom liste, zverejnenom na mediálne.sk, generálnu riaditeľku obvinil zo zavádzania pre jej vysvetlenie, prečo boli webové stránky nedostupné. Zemkovej navrhol, že zadarmo zabezpečí inštaláciu a konsolidáciu serverov výmenou za verejnú diskusiu o výhodnosti zmlúv, ktoré uzatvorila.

„Ak by RTVS takúto ponuku prijala, znamenalo by to sprístupnenie interného systému administrátorovi, ktorý už pracuje v inej televízii,“ vyjadril sa k ponuke hovorca RTVS Richard Šümeghy.

Rada RTVS tento podnet na poslednom zasadnutí neriešila. „Rokovací poriadok nám hovorí, že poštu, ktorú dostaneme deň pred radou, nesmiem zaradiť na zasadnutie rady. Keď som to urobil naposledy, bol som obvinený, že som konal nekorektne, preto sme to neriešili. Tento podnet zaradíme do kontroly na niektorom z novembrových zasadnutí rady,“ povedal predseda Kollár.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba