Živnosť už bude menej výhodná

Rozdiely medzi platmi zamestnanca a živnostníka by sa mali od budúceho roka zmierniť. Pri hrubom príjme očistenom o odvody a dane má teraz živnostník vyšší čistý príjem ako bežný zamestnanec. Pri hrubej sume 1 352 eur je rozdiel v čistom mesačnom príjme v prospech živnostníka 345 eur. Po novom by to bolo 282 eur, keď živnostník dostane na ruku 1 052 eur a zamestnanec 770 eur.

21.02.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
Práca, robotník, živnosť Foto:
Ilustračné foto
debata (44)

Pripravovaná zmena je výsledkom úpravy výpočtu odvodov pri živnostníkoch, ale aj čiastočného zníženia odvodového zaťaženia zamestnanca. Na reforme sa už priebežne dohodli experti vládnej koalície. Zmiernenie rozdielov medzi živnostníkmi a zamestnancami presadzuje aj ministerstvo financií. Všetci pravicoví politici s tým však nie sú stotožnení, keďže by zmenami ubrali časti strednej vrstvy, ktorej pred voľbami sľubovali podporu.

„Ide len o návrhy. Tieto prvotné predstavy nie sú pre živnostníkov celkom priaznivé, preto sú potrebné ešte určité úpravy, aby sa ich situácia zlepšila, nie priťažila,“ konštatoval poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ).

Plánované zmeny v odvodoch a daniach
Zmeny, živnosť Plánované zmeny v odvodoch a daniach

Živnostníci tvrdia, že si zaslúžia nižšie odvody ako zamestnanci, keďže nemajú stabilný príjem a idú tak do rizika. „Treba brať do úvahy rozdiel medzi zamestnaneckým pomerom a živnosťou,“ upozornil Stanislav Čižmárik zo Slovenského živnostenského zväzu. Podľa neho napríklad zamestnanec má platenú dovolenku, kým živnostníkovi voľno nezaplatí nik.

Podľa návrhu reformy by sa mal zmeniť najmä systém výpočtu daní a odvodov. Pri živnostníkoch by mali zaniknúť konštanty na výpočet vymeriavacieho základu pri platení odvodov. Základ na výpočet odvodov by sa tak priblížil k zamestnancom.

Ľudia pracujúci na klasickú zmluvu by zas mali platiť odvody sami zo superhrubej mzdy. Rovnala by sa súčasnej hrubej mzde spolu s odvodmi zamestnávateľa. V konečnom dôsledku by tak mali zamestnanci na odvodoch zaplatiť menej. Obom skupinám zasa stúpne daňové zaťaženie pre zníženie nezdaniteľnej sumy na daňovníka z 19,8-násobku životného minima na 18-násobok.

Zvyšovanie daňového zaťaženia by podľa Čižmárika nebolo pre živnostníkov vhodné. Na druhej strane by privítal zjednodušenie výberu daní a odvodov a odstránenie zbytočného administratívneho zaťaženia, k čomu smeruje aj návrh reformy.

S tým sa stotožňuje aj Štefanec, podľa ktorého sa uvažuje aj o opatreniach, ktoré by mali živnostníkom pomôcť. Napríklad zavedenie licencií pre nízkopríjmové skupiny ľudí. Po ich zakúpení by si nemuseli robiť daňové priznania. Zmeny by mali viesť najmä k odstráneniu administratívnej záťaže podnikateľov vo všeobecnosti.

Zmeny by sa pri samostatne zárobkovo činných osobách mali dotknúť vyše 300-tisíc ľudí. Viac ako 77 percent z nich však platí odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Práve ich by sa odvodové zmeny po úpravách mali dotknúť najmenej. ,,Samostatne zárobkovo činné osoby budú oproti zamestnancom zvýhodnené nižšími odvodmi. V prípade živnostníkov, ktorí platia odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, sa odvodové zaťaženie zrejme nezvýši," potvrdil Martin Jaroš, hovorca rezortu financií.

Podľa Radovana Ďuranu, analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS, väčšina živnostníkov patrí skôr k menej zarábajúcim, keďže platia odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. „Je to zložitejšie. Systém by mal sčasti usilovať k vzniku živností. Ten súčasný takýto aspekt má,“ vysvetlil Ďurana. Na druhej strane podľa neho treba rozšíriť medzi živnostníkmi najmä povedomie o šetrení si na dôchodok.

Ako budú nakoniec vymeriavacie základy a iné položky nadviazané na životné minimum či minimálnu mzdu stanovené, ešte nie je definitívne jasné. V týchto dňoch rezort financií prepočítava všetky úpravy a vyhodnocuje predbežné znenie reformy tak, aby nezvyšovala v ďalších rokoch deficit verejných financií. Výslednú podobu má zrejme na budúci týždeň odobriť Koaličná rada.

Aké zmeny čakajú na živnostníkov

  • zmení sa výpočet vymeriavacieho základu – zrušia sa konštanty 2 a 2,14
  • budú sa platiť 9-percentné zdravotné a 16-percentné sociálne odvody
  • základ na daň z príjmu sa nebude znižovať o odvody
  • podobne ako ostatným pracujúcim sa zníži nezdaniteľná čiastka na 18-násobok životného minima

© Autorské práva vyhradené

44 debata chyba