Zľavy nevrátili ľudí do vlakov

Vlaky na Slovensku sa minulý rok ďalej vyprázdňovali, hoci železnice lákali ľudí novými zľavami. Železničná spoločnosť prepravila asi o päť percent menej cestujúcich ako v doteraz najslabšom roku 2005. "Celkovo sme odviezli necelých 47 miliónov ľudí," uviedol Miloš Čikovský, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko.

21.04.2007 06:00
Vlak, stanica, cestujúci Foto:
Ilustračné foto
debata

Podľa plánu mala spoločnosť prepraviť o 5,5 milióna ľudí viac. Štát pritom zaplatil z daní na chod vlakov celkovo vyše 9 miliárd korún.

Firme, ktorá zodpovedá za dobrý chod vlakov, sa tak nepodarilo splniť predsavzatie a očakávania spred roka o raste počtu cestujúcich. „Úbytok ľudí vo vlakoch sme nezastavili, je to spôsobené najmä naťahovaním času jazdy vlakov, prestavbami tratí a únikom ľudí do vlastných áut. Tisícky ľudí prechádzajú z vlakov a od verejnej dopravy vôbec do automobilov,“ uviedol Čikovský.

Počet ľudí vo vlakoch sa prepadáva už desať rokov. Minulý rok sa Železničná spoločnosť spoliehala, že tento zlý trend zastaví nový systém zliav. Išlo o zľavy pre dôchodcov, mladých či ľudí cestujúcich za prácou. Ani nové prehľadnejšie či vyššie zľavy však klesanie počtu ľudí cestujúcich vlakmi nezvrátilo.

„Zľavy sú nastavené dobre. Pomohli vylepšiť prepad. Ak by zľavy neboli, prepad je väčší,“ vysvetlil Čikovský. Podľa neho sa zľavy osvedčili a nebudú ich v najbližšom období meniť. Nové zvýhodnenia boli zavedené na jeseň 2005 s jediným cieľom – pritiahnuť do vlakov väčší počet cestujúcich.

Šťastím je, že ľudia cestovali na dlhšie trasy a kupovali si drahšie lístky. Prepad tržieb z cestovného tak nenastal a Železničná spoločnosť vyzbierala na cestovnom približne rovnakú sumu ako v roku 2005.

„Po rokoch sa nám podarilo otočiť aspoň trend v prepadávaní počtu kilometrov, ktoré ľudia najazdili vo vlakoch. Našťastie sa ľudia vozia na dlhšie trasy a menej cestujúcich nám čiastočne vyrovnáva vyššia suma z jedného lístka,“ doplnil Čikovský. Prepravné vzdialenosti však narástli len asi o jedno percento. Je to však rast po desiatich rokov prepadu.

Železničná spoločnosť minulý rok skončila v strate necelých 100 miliónov korún. Manažéri dosadení po voľbách tvrdia, že je to dobrý výsledok. „Je to desaťkrát menej, ako sa čakalo podľa podnikateľského plánu,“ tvrdí Čikovský.

Železničnú spoločnosť však vlani zachránila silnejšia koruna a ochota vlády doplatiť firme na sklonku roka. Vďaka šikovnému narábaniu finančníkov firmy s posilňujúcou korunou si spoločnosť zlepšila tržby skoro o pol miliardy korún.

Vláda Roberta Fica zasa naplnila sľub predošlej Dzurindovej vlády a pridala firme na konci roka, keď sa ukázalo, že štátna kasa je plnšia. „Na sklonku roka sme k 4,5 miliardy z pôvodného rozpočtu dostali ešte 700 miliónov korún,“ doplnil Čikovský. Keď sa pripočítajú aj peniaze na železničné trate, každý občan prispel na chod vlakov sumou takmer 1 700 korún.

debata chyba