ZMOS nesúhlasí, aby vláda učiteľom pridala desať percent

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je proti tomu, aby štát na budúci rok učiteľom zvýšil platy o desať percent. Práve to je hlavná požiadavka školského odborového zväzu, ktorý od pondelka spúšťa neobmedzený štrajk na školách.

22.11.2012 10:38
debata (17)

„My si myslíme, že tie požiadavky na desaťpercentné navýšenie platu sú pre súčasnú chvíľu vysoko nadštandardné,“ povedal výkonný podpredseda ZMOSu Jozef Turčány. Odôvodnil to stavom verejných financií, tým, že učiteľom štát zvýšil platy v rokoch 2006 až 2010, a tiež prezamestnanosťou v školách v niektorých regiónoch.

O koľko by mal štát učiteľom pridať, podpredseda nepovedal, s tým, že ZMOS nešpekuluje o percentách. Turčánymu sa nepáči, že niektoré školy zvažujú vyplatiť učiteľom mzdu, ktorú stratia počas štrajku, vo forme osobných príplatkov. Je neetické, aby niekto dostával prémie za to, že nechodí do práce, vyhlásil.

Podpredseda ZMOSu sa domnieva, že zamestnanci verejnej sféry sú jedna skupina ľudí, ktorá by mala byť odmeňovaná systémovo. „A nie vyberať jednu skupinu na úkor druhej,“ dodal. Keď sa vláda rozhodne zvýšiť platy školských zamestnancov, nemali by podľa neho ísť do taríf, ale na účty škôl alebo miest a obcí. Odborári však žiadajú práve zvýšenie tarifných platov. Vláda im v októbri ponúkla zvýšenie platov o päť percent, ktoré by išlo do normatívov. Ponuku odborári odmietli. Zástupcovia miest a obcí vo štvrtok dopoludnia s odborármi, zástupcami rezortu školstva a zamestnávateľmi rokujú na ministerstve školstva.

Odborári oficiálne vyhlásili začiatok neobmedzeného štrajku na pondelok 26. novembra, zatvorenie škôl môže stále odvrátiť rokovanie so zástupcami vlády. Zástupcovia odborového zväzu majú do konca týždňa za rokovací stôl zasadnúť s ministrom financií. Naďalej však trvajú na požiadavke desaťpercentného zvýšenia platov v budúcom roku. Šéf rezortu financií Peter Kažimír aj premiér Robert Fico (obaja Smer) viackrát vyhlásili, že štát nemá na viac ako päťpercentné zvýšenie. Kde nič nie je, tam ani čert neberie, vyhlásil v pondelok premiér Fico.

Ako dlho bude štrajk trvať, rozhodnú jednotlivé školy. Niektoré chcú zostať zatvorené dva dni, niektoré sú odhodlané vydržať aj dva týždne. Podľa predsedníčky Združenia samosprávnych škôl Slovenska Aleny Petákovej školy zvažujú aj takú alternatívu, že by po niekoľkých dňoch ostrého štrajku prišli do školy, ale neučili by.

17 debata chyba