Žraloci sa pobijú o pozemky Smeru

Súkromní investori začali boj o najatraktívnejší štátny stavebný pozemok na Slovensku. Ide o 40-tisíc štvorcových metrov voľnej plochy v centre Bratislavy blízko novej budovy národného divadla. Zem v hodnote vyše pol miliardy korún predáva štátny podnik Bratislavská teplárenská. Ovládajú ju nominanti za Smer. Možnými kupcami sú len mimoriadne silní hráči, okrem iných finanční žraloci Penta a J&T. Územie je veľmi vhodné na výstavu výškových budov.

12.12.2007 06:01
Bratislava Foto:
Ilustračné foto
debata

Investori ešte ani nepredložili ponuky a už naznačujú politický podtón súťaže. Štyri od seba nezávislé zdroje blízke tendru tvrdia, že za súťažou stojí Jozef Brhel, považovaný za jedného z kľúčových ľudí v pozadí Smeru. Brhel podniká v oblasti realít, je za Smer poslancom Bratislavského samosprávneho kraja aj členom komisie regionálneho rozvoja a územného plánovania. Brhel však pre Pravdu poprel, že by sa o pozemky zaujímal. „Je to lukratívne aj nie je,“ reagoval.

Tepláreň si za exkluzívneho poradcu pre predaj vybrala spoločnosť Colliers International, ktorá sa špecializuje na nehnuteľnosti. Kľúčovými ľuďmi v slovenskom Collierse sú bývalí manažéri J&T. Súťaž o pozemky koordinuje Marián Mlynárik, ktorý je v Collierse od leta 2006. Predtým pracoval ako finančný a projektový manažér J&T. Pre túto finančnú skupinu pracoval aj Tomáš Krčula, dnešný konateľ Colliersu.

Skupina J&T to nevníma ako svoju výhodu. „Prechod ľudí medzi rôznymi spoločnosťami je bežný,“ reagoval hovorca J&T Maroš Sýkora.

Predaj pozemku medzi ulicami Landererova, Čulenova a Továrenská odobril Fond národného majetku s tým, že cena nesmie byť nižšia ako 2 234,40 korún za meter štvorcový. Cena vychádzala z posudku, ktorý robil znalec z Komárna Oto Pisoň. Ten však neurčoval trhovú cenu, ale vychádzal z technickej hodnoty nehnuteľnosti. Ešte v roku 2005, odkedy ceny išli podstatne hore, sa na Továrenskej ulici predali pozemky za cenu vyše 12 000 korún za meter štvorcový.

Okrem J&T a Penty by mali byť medzi záujemcami o územie aj ďalší investori v oblasti realít, ktorí sa zvyknú prezentovať až vtedy, keď uspejú. V biznise sa spomínajú spoločnosti ako Ballymore či skupina HB Reavis, ktoré v lokalite už majú svoje projekty. Záujemcov by malo byť niekoľko. „Spoločnosť Colliers oslovila desiatky domácich a zahraničných investorov,“ povedal pre Pravdu Mlynárik.

Zoznam záujemcov, ktorí splnili podmienky na účasť v súťaži a budú môcť predložiť ponuky, pripraví poradca v priebehu tohto týždňa. Kritériá na investora schválila Bratislavská teplárenská, ktorá bude mať v určení nového majiteľa konečné slovo. Spoločnosť chce pozemky predať investorovi, ktorý pôsobí na trhu s nehnuteľnosťami najmenej dva roky a má ukončený rozvojový bytový projekt v rozsahu najmenej 10-tisíc štvorcových metrov. Podmienkou tiež je, že nové budovy, ktoré na pozemkoch vyrastú, budú odoberať teplo výhradne od Bratislavskej teplárenskej. Teplárenská chce, ako doplnila hovorkyňa Jarmila Galandáková, „vybrať solventného záujemcu, ktorý bude konečným kupujúcim, nie priekupníkom. Je tiež dôležité, aby kupujúci mal seriózny záujem o rozvoj daného územia“.

Bratislavská teplárenská patrí pod Fond národného majetku, ktorý odpredaj nadbytočných nehnuteľností teplárne schválil v júni tohto roka.

debata chyba