Župy nadeľujú odmeny, hoci sľúbili šetrenie

Samosprávne kraje ešte v októbri podpísali s vládou SR memorandum, v ktorom sa zaviazali, že ušetria 38 miliónov eur. Aj napriek tomu sa v decembri v župách míňali desaťtisíce eur na odmeny pre riaditeľov kultúrnych a sociálnych zariadení.

18.12.2012 12:00
Nitra Foto: ,
V Nitrianskom kraji pôjde na odmeny pre riaditeľov kultúrnych a sociálnych zariadení vyše 40-tisíc eur.
debata (10)

Najviac odmeňovali v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, v oboch krajoch sa na to použilo viac ako 51-tisíc eur. Prešovský kraj patrí podľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) k najlepšie hospodáriacim krajom, Banskobystrický však k najhorším. V Prešovskom kraji predstavuje celkový dlh na jedného obyvateľa 66 eur, v Banskobystrickom 93 eur.

V Prešovskej župe pôjde na odmeny pre riaditeľov múzeí, galérií a riaditeľov sociálnych zariadení dokopy 56 100 eur. „Pre riaditeľov 27 sociálnych zariadení budú odmeny vo výške 27 700 eur. Budú sa pohybovať v rozpätí od 200 do 1 300 eur,“ uviedla hovorkyňa kraja Veronika Fitzeková. V prípade riaditeľov kultúrnych zariadení ide o celkovú sumu 28 400 eur. Najnižšia odmena bude 700 eur, najvyššia 2 000 eur. Podľa Fitzekovej si to Prešovský kraj môže dovoliť. „Kraj hospodáril v tomto roku s prebytkom 11,2 milióna eur,“ naznačila.

V Banskobystrickom kraji sa bude rozdeľovať zo sumy 51 699 eur. Suma pre riaditeľov sociálnych zariadení predstavuje 30 097 eur, pre kultúrne inštitúcie to bude 21 602 eur. Najnižšia odmena bude 300 eur, najvyššia 1 636 eur. Podľa hovorcu Petra Hajnalu zariadenia nevykazovali stratu.

Nitriansky kraj celkovú sumu odmien vyčíslil na 40 179,74 eura, najnižšia odmena je vo výške 71,89 eura, najvyššia 1 475 eur. V Trenčianskej župe ide o celkový balík 24 700 eur a odmeny budú od 0 do 1 500 eur. V Bratislavskej župe sa rozdeľovali odmeny zatiaľ len pre riaditeľov siedmich kultúrnych zariadení, budú vo výške od 1 000 do 1 600 eur. „Pre sociálne zariadenia neboli odmeny ani schválené, ani vyplatené. Na tieto odmeny nie sú vyčlenené žiadne financie,“ informovala hovorkyňa Miroslava Rácová.

V Žilinskom samosprávnom kraji sa odmeny navrhovať nebudú. V Košickom a v Trnavskom kraji sa ešte nerozhodlo. „Je to v kompetencii predsedu. Zatiaľ sa návrhy na odmeny nedávali,“ uviedla hovorkyňa Trnavského kraja Ľubica Pélyová.

Odmeny sa nevyplácajú priamo z rozpočtu krajov, ale z peňazí, ktoré si dokázali ušetriť samotné zariadenia. Za odmenami sú mimoriadne úspechy múzeí, osvetových stredísk, ktoré napríklad organizovali medzinárodné folklórne festivaly. Odmenu dostali aj takí riaditelia, ktorým sa podarilo získať pre ich organizáciu sponzora.

Podľa finančného manažéra INEKO Rastislava Kováčika by sa v čase krízy malo vo všeobecnosti viac šetriť. „Samosprávy sa dohodli s vládou na veľkých škrtoch a z tohto pohľadu sa mi zdá takéto odmeňovanie čudné.“ Platí to zvlášť pre kraje, ktoré nie sú v dobrej finančnej kondícii.

Podľa Kováčika však treba odmeňovanie posudzovať aj individuálne. „Úradníci by nemali dostávať odmeny za to, čo je ich povinnosť, ale za nadprácu. Ak naozaj niekto urobil nadpriemernú robotu, odmenu si zaslúži. Je síce trend, aby úradníci dostávali čo najmenej peňazí, no ak chceme, aby si robili svoju prácu dobre, treba ich dobre zaplatiť,“ uzavrel.

© Autorské práva vyhradené

10 debata chyba