Afganistan je už nebezpečnejší ako Irak

Najkrvavejší mesiac od zvrhnutia režimu Talibanu majú za sebou jednotky USA a NATO v Afganistane. V krajine pod Hindukúšom zahynulo v júni 45 vojakov koaličných síl. Už druhý mesiac za sebou sú ich straty v Afganistane vyššie ako v Iraku. Tam minulý mesiac prišlo o život 31 zahraničných vojakov, takmer o tretinu menej ako v Afganistane.

01.07.2008 19:02
Afganistan Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Najviac padlo v Afganistane Američanov, až 27. Jún však bol mimoriadne čierny pre Britov. Nielenže prišli o trinásť vojakov, ale zaznamenali aj dva psychologicky ťažké zlomy. Počet ich obetí za sedem rokov od začiatku vojny presiahol stovku, navyše Britka Sarah Bryantová prišla o život ako prvá európska vojačka v Afganistane.

Pentagon varuje, že Afganistan sa čoskoro stane ešte nebezpečnejším bojiskom. Americké ministerstvo obrany predpokladá, že Taliban bude útočiť častejšie, pretože sa jeho bojovníci „zjednotili do húževnatého odporu“, napísala agentúra AP. Už teraz pritom počet útokov vzrástol oproti vlaňajšku o štyridsať percent.

Počet zabitých civilistov, ktorý od začiatku roka dosiahol takmer sedemsto, sa podľa údajov OSN zvýšil o 60 percent. Nie sú to však len obete Talibanu. Civilisti sa totiž často ocitajú medzi dvoma mlynskými kameňmi. „Pri operáciách afganskej armády a medzinárodných jednotiek zahynulo 255 civilistov, pri útokoch povstalcov na provládne sily 422,“ oznámil námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti John Holmes

„Myslím, že sme dosiahli bod zlomu,“ citovala agentúra AP Mustafu Alaniho z dubajského analytického strediska Gulf Research Center. „Povstalci sú teraz aktívnejší, viac organizovaní a politická klíma – či už v Pakistane alebo v Afganistane – je pre povstalecké aktivity priaznivá.“

Dôkazom rastúcej sily Talibanu bol nedávny útok na väzenie v juhoafganskom Kandahári, odkiaľ utieklo takmer tisíc trestancov. Veľkú časť z nich tvorili práve bojovníci Talibanu.

Afganský prezident a americkí generáli kladú vinu za tento vývoj na pakistanskú vládu a jej koketovanie s radikálnymi islamistami, ktorí si na pakistanskej strane hraníc vybudovali základne, odkiaľ podnikajú výpady do Afganistanu.

V Iraku je v súčasnosti približne 150-tisíc koaličných vojakov, v Afganistane asi 65-tisíc. Za päť rokov vojny v Iraku padlo viac ako 4-tisíc Američanov a ich spojencov, v Afganistane, kde koaličné sily pôsobia o dva roky dlhšie, zatiaľ prišli o takmer 900 vojakov.

debata chyba