Ak sa koalícia nespamätá, Smer ešte porastie, tvrdí politológ

Politológ Michal Horský hovorí, že ak sa politika vládnej koalície nezmení, preferencie Smeru budú ešte vyššie.

11.04.2011 13:00
Horský Foto:
Politológ Michal Horský.
debata (283)

Ako hodnotíte dominanciu Smeru v prieskumoch verejnej mienky?

Na rozdiel od pomerne vyváženej potreby voličov pred štvrť rokom sa dnes mení pomer medzi koalíciou a opozíciou a samotný Smer nielenže má širšiu podporu ako celá vládna koalícia dokopy, ale dokonca môže zostaviť vládu samostatne. Je to nový fenomén na politickej scéne. Každá vládna koalícia v každej inej európskej krajine by z toho vyvodila dôsledky vrátane zmeny kurzu, prípadne zmeny na ministerských postoch. Naša nerobí nič.

Podpora klesá aj SaS. V čom vidíte problém tejto strany?

Aj na nedávnom kongrese SaS bolo zrejmé, že po dvojročnej existencii tejto značky na politickej scéne stále nejde o politickú stranu, ale o akýsi politický podnik. Strana začína byť stranou vtedy, ak sa v nej vytvára verejná mienka a je v stave artikulovať názory istého segmentu spoločnosti, ale 200 ľudí sa správa v spolku ako firma riadená niekoľkými podnikateľmi. Táto strana nie je v stave pre jej kvantitatívnu obmedzenosť a atmosféru, ktorá v nej panuje, ani len správnym spôsobom naplniť jednu zo základných funkcii, a to je výber vhodných kandidátov na významné miesta v spoločnosti. Je potom pochopiteľné, že všetky personálne návrhy, ktoré SaS predkladala, skôr pripomínajú výber manažérov ako politikov, ktorí majú odborne riadiť jednotlivé agendy verejného života.

Prečo stráca aj kedysi stabilné KDH?

V doterajšej dvadsaťročnej histórii KDH platilo, že či stranu riadi Pavel, Havel alebo Šavel, stále má stabilnú podporu. Prvýkrát sa ukazuje, že Ján Figeľ sa začína javiť ako najmenej kompetentný zo všetkých predsedov, ktorých KDH malo. Príčinou môže byť aj to, že s ministerstvami, ktoré KDH obsadilo, a to doprava a zdravotníctvo, nemá z minulosti skúsenosti. Nenapĺňa ani očakávania vlastnej voličskej klientely.

Čo by pre Slovensko znamenalo, keby Smer v budúcnosti vládol sám?

Nárast Smeru svedčí o nekvalitnej politike vládnej koalície. Napriek tomu, že v minulosti Smer vládol s Vladimírom Mečiarom ako pôvodcom amnestií, ktoré ospravedlňovali politické zločiny, a extrémne radikálnou SNS, nezviedli ho k nedemokratickým formám vlády. Ľudia strácajú obranný reflex, že Smer môže uzurpovať demokraciu a zmeniť ju na poloautoritatívny štýl vládnutia. Z toho možno usudzovať, že preferencie Smeru, ak sa politika koalície nezmení, pôjdu v nasledujúcich mesiacoch ešte vyššie.

© Autorské práva vyhradené

283 debata chyba