Armáda kúpila bezpilotné lietadlá. Snažila sa to tajiť

Bezpilotné špionážne lietadielka nakúpilo ministerstvo obrany pre svoje špeciálne vojenské komando. Slúžiť majú na prieskum terénu. Armáda sa snažila nákup najskôr zatajiť. Koľko lietadlá stáli, ministerstvo stále neprezradilo.

11.07.2009 06:07
Jaroslav Baška Foto:
Minister obrany Jaroslav Baška
debata

Rezort najprv zaryto odmietal vysvetliť, prečo a za koľko kúpil päť bezpilotných lietadiel. Minister obrany Jaroslav Baška (Smer) v piatok nakoniec priznal, že ich armáda má a používa ich na prieskum terénu. Z piatich dve lietadielka používa ministerstvo vnútra na hliadkovanie východnej hranice.

„Zverejnenie odpovedí by bolo považované za nesúlad s obrannými záujmami členského štátu Severoatlantickej aliancie,“ uviedol hovorca rezortu obrany Vladimír Gemela na otázku koľko a najmä prečo kúpili bezpilotné stroje.

Baška v piatok uviedol, že ich zabezpečili pre pluk špeciálneho určenia zo Žiliny. „Ide o najmenší model, a nebolo to veľmi drahé,“ dodal Baška. Cenu však aj tak nespresnil.

Žilinské vojenské komando sa tak ako jedno z mála môže pochváliť novou – modernou technikou, ktorá nie je staršia ako samotní vojaci. Dostalo na trénovanie malé, prieskumné, diaľkovo ovládané lietadielka typu Skylark od izraelskej firmy Elbit Systems. V nose má lietadlo zabudovanú kameru. Obraz prenáša operátorovi. Jeden zo strojov sa už stihol pokaziť. „Už je to opravené v rámci záruky,“ dodal Baška.

Dva kusy lietadielok využíva aj ministerstvo vnútra. Podobne ako vojenský rezort sa to úradníci snažili zamlčať. „V tomto prípade ide o špeciálny technický prostriedok a informácie o ňom spadajú pod režim utajovaných skutočností. Podrobnosti nemôžeme poskytnúť,“ tvrdí Alena Koišová z ministerstva vnútra. Podľa informácií Pravdy slúžia lietadlá policajtom prevažne na stráženie nedostupnej ukrajinskej hranice.

Exminister obrany Martin Fedor (SDKÚ) v nákupe bezpilotných lietadiel nevidí problém. „Rozhodne je to lepšia investícia, ako vyhadzovanie miliónov na náhradné dielce starých UAZ-ov,“ uviedol. Podľa neho si vojaci zaslúžili modernú, ale najmä viacúčelovú techniku. „Tieto prístroje sú použiteľné aj v misiách, v bojových podmienkach,“ dodáva Fedor.

Nerozumie však, prečo s lietadlami robia na ministerstve také tajnosti. „Podobné veci sú štandardom na celom svete a samotné vlastníctvo nemá zmysel tajiť. Pochopím to skôr pri presnom určení bojovej úlohy, ale takto to nedáva zmysel,“ uzavrel.

Ministerstvo tento rok finišuje s výzbrojou pluku špeciálneho určenia zo Žiliny. Okrem Iraku sa špeciálna jednotka doteraz nezúčastnila na zahraničnej misii, kde by plnila bojové úlohy. NATO a najmä americká strana by privítala, keby Slovensko posilnilo svoju prítomnosť v Afganistane, čo sa aj tento rok stalo. Nové prieskumné lietadlá by žilinským vojakom uľahčili prácu počas bojových misií v neprehľadných horách Afganistanu.

debata chyba