redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: lb
E-mail:
Osobná stránka: http://lenkabuchlakova.blog.pravda.sk/
Lenka Buchláková vyštudovala Paneurópsku vysokú školu v Bratislave, odbor Masmediálna a marketingová komunikácia. Od roku 2006 pracovala vo viacerých lokálnych televíziách na Slovensku, kde sa venovala doprave a komunálnej politike. Neskôr pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku Hospodárske noviny. Od roku 2011 pracuje ako ekonomická redaktorka v denníku Pravda. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým makroekonomike, daňovej politike a ekonomike štátov EÚ. V roku 2016 získala certifikát z medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations v Ženeve. Aktuálne diaľkovo študuje medzinárodné vzťahy a európske štúdiá na University of Cambridge vo Veľkej Británii, kde sa prioritne venuje politickej a ekonomickej globalizácii a jej vplyvu na krajiny strednej a východnej Európy.
Návrhy obmedziť v Británii pobyt a prácu cudzincov ohrozujú aj Slovákov. Nie je stále isté, či obmedzenia budú platiť len pre nových, alebo aj súčasných prisťahovalcov.
Po rokoch sľubov, ako politici zatočia s daňovými únikmi, sa začínajú hýbať ľady. Európska únia sa chystá vytvoriť tzv. čiernu listinu daňových hriešnikov.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Niektorí podnikatelia či jednotlivci si za posledné roky spravili v mnohých európskych krajinách doslova daňový raj.
Zadlžení Gréci sa stávajú súčasťou predvolebnej kampane v Holandsku, Francúzsku a Nemecku. V čase, keď antisystémové strany naberajú v Európe na sile.
Keď pred dvoma rokmi vyhral grécke parlamentné voľby kontroverzný politik Alexis Tsipras, nad Európskou úniou sa začal vznášať mrak pochybností.
Štátna kasa sa v najbližších rokoch bude plniť lepšie, ako pôvodne očakával minister financií Peter Kažimír (Smer).
Európsky parlament v stredu schválil obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a Kanadou známu pod skratkou CETA.
Zadlžení južania držia Európu stále v šachu. Môžu spustiť novú krízu, ktorá by európske krajiny vrátane Slovenska zasiahla silnejšie ako tá z roku 2008.
Narastajúca politická moc populistov môže mať vážne ekonomické dôsledky na európske krajiny vrátane Slovenska.
LENKA BUCHLÁKOVÁ: Pár mesiacov sa zdalo, že problémy zadlženého Grécka sú už zažehnané a krajina smeruje k rastu a prosperite.
Po mesiacoch relatívneho pokoja, keď sa už Európa nezaoberala problémovým Gréckom, sa táto vysoko zadlžená krajina opäť prihlásila o slovo.
Od nákupných nálad spotrebiteľov v ktorých štátoch najviac závisia pracovné miesta na Slovensku? A aké naše výrobky kupujú?
S postupným stúpaním platov a pribúdaním ponúk na pracovnom trhu sa mnohí Slováci púšťajú aj do väčších nákupov v obchodoch.
Obchodná dohoda desaťročia medzi USA a Európskou úniou, ktorá mala odstrániť colné bariéry, je zrejme definitívne mŕtva.
Dobre našliapnuté tempo rastu slovenského hospodárstva nateraz nezabrzdí ani rozhodnutie Veľkej Británie odčleniť sa od zvyšku Európskej únie.
Začínajúce firmy, ktoré môžu, ale aj nemusia prísť na trh s inovatívnym nápadom, chce štát v tomto roku podporovať výraznejšie ako doteraz.
Fondy EÚ na diaľnice či školy sa síce obmedzia, ale budú pokračovať. Pripravovaný odchod Veľkej Británie z EÚ vyvoláva otázniky nad ďalším fungovaním únie.
Košický U. S. Steel môže mať čoskoro nového majiteľa. Hovorí sa o čínskej firme Hesteel Group. V prípade predaja má štát záujem vlastniť podiel v oceliarňach.
Moc a peniaze sa čoraz viac koncentrujú v rukách pár jednotlivcov. A sú chudobní, ktorí žijú z dvoch eur na deň. Čítajte rozhovor s francúzskym ekonómom Jeanom-Pierrom Lehmannom.
Banky pôsobiace vo Veľkej Británii už začínajú rátať, koľko svojich zamestnancov presunú do Európy. Deje sa tak sedem mesiacov po referende o brexite.
Košické oceliarne, ktoré aktuálne vlastní americká spoločnosť U.S. Steel, môžu už čoskoro meniť majiteľa.
Trump môže rozpútať vojnu, ktorá sa nebude odohrávať v zákopoch, ale v obchodných zmluvách a investičných vzťahoch, tvrdí ekonóm Boris Tomčiak.
Nový americký prezident Donald Trump prichádza po rokoch americkej globálnej expanzie na svetové trhy s úplne novou filozofiou.
Británia plánuje výrazne obmedziť migráciu cudzincov za prácou. Po odchode z EÚ majú prísť veľké zmeny. Čo to znamená pre Slovákov, ktorí v krajine žijú?
Štát začína spoznávať skutočných vlastníkov firiem pôsobiacich na Slovensku. Do platnosti od januára vstúpil tzv. protischránkový zákon.