redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: zz
Vyštudovala krajinné inžinierstvo na SPU v Nitre, má postgraduál z Environmentálnej politiky. V roku 2006 ukončila doktorandské štúdium v odbore Prognostika na Prognostickom ústave SAV. Počas neho absolvovala výskumný štipendijný pobyt na Maastrichtskej univerzite. Po skončení štúdia pracovala na Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave. Od roku 2008 pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku SME. Písala aj pre portál Ženy v meste. Ako editorka pracovala pre denník Nový Čas. V Pravde pôsobí v redakcii ekonomiky.
Súčasná vláda dáva tej budúcej bezzubý výdavkový strop. Má ustrážiť, aby výdavky neprekročili 39,326 miliardy eur.
Na Slovensku nevykuruje pre pritenký rodinný rozpočet okolo päť percent ľudí. Nárast cien energií si vypýtal svoju daň.
Rastúce ceny, drahé energie a spomaľujúca ekonomika. Zdá sa, že nový rok si vytiahol niekoľko zlých kariet naraz.
Tento rok štartovala dotácia na stravu rozpačito. Kompetentní totiž na jej propagovanie zvolili nešťastný názov "obedy zadarmo". Výsledkom bola vlna nevôle.
Čierne stavby sužujú Slovensko. Najprv postaviť a potom skúšať legalizovať alebo namiesto jedného podlažia postaviť dve, či rovno mrakodrap.
Od minulého roka odpratávajú miestne chodníky obce a mestá. Už minulá zima ukázala, že to niektorým samosprávam veľmi nešlo.
Sú možné štyri scenáre plynovej krízy. Ak sa Rusko a Ukrajina nedohodnú, Slovensko je podľa kompetentných pripravené na zastavenie dodávok.
Zopakuje sa plynová kríza spred desiatich rokov? Zatiaľ nič nie je isté, ale situácia je vážna. Ukrajinská strana sa už dopredu pripravila na vyschnutie potrubia.
Či je zdražovanie poplatkov oprávnené a obce či mestá narábajú s peniazmi efektívne, o tom sú mnohé pochybnosti.
Riešenie energetickej chudoby sa nikam nepohlo. Šéf ÚRSO v pripravenom materiáli rozdal úlohy pre ministerstvá. Tým sa však neveľmi pozdávajú.
Z veľkých plánov národniarov na zastavenie plytvania jedlom zostal len bezzubý tiger. A ten už veru nikoho nepohryzie. A ak tak, až o štyri roky.
Národná rada SR schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2020. Z prítomných 143 poslancov hlasovalo za rozpočet 78 zákonodarcov.
Januárové zdraženie energií predstihuje odhady. Ceny elektriny od januára 2020 porastú takmer o deväť percent, plynu o päť percent.
Väčšina dodávateľov energií ešte čaká na januárové ceny, ale jednému regulátor odklepol nové ceny ešte na jeseň.
Domácnosti sa môžu pripraviť na rázne zmeny cien energií. Zdá sa, že zvýšenie cien od budúceho roka bude vyššie ako to tohtoročné.
Mladomanželské pôžičky sú späť ani nie pol roka a už je na stole ich oprava. Parlament schválil rozšírenie okruhu osôb, ktoré ju môžu získať.
Plénum bude hlasovať aj o prezidentkou vetovanom 50-dňovom moratóriu či o reforme nemocníc.
Pri tvorbe cien elektriny sa objavujú závažné nezrovnalosti. Z evidencie dotácií pre zelené zdroje vyplýva, že ľudia sa majú skladať na neprimerane vysokú podporu.
Slováci začali v priemere reálne zarábať viac ako v roku 1989 až v roku 2007. Lenže koľkí ešte aj dnes siahajú aspoň na priemernú mzdu?
Ukrajina sa snaží Slovensko vtiahnuť do jej existenčných problémov s dodávkami energií. Vyhráža sa, že nebude brať plyn zo Slovenska.
Skrachovaný reťazec Potraviny Kačka sa už postupne zbavuje svojich predajní. O ich kúpu prejavilo záujem viacero konkurenčných sietí.
Zákaz sporného glyfosátu nie je u nás na programe. Táto pesticídna látka je v únii nateraz schválená do polovice decembra 2022.
Pri dostavbe Mochoviec je taliansky Enel, ktorý je momentálne na odchode z elektrární aj zo Slovenska. Podmienkou však je, aby sa dokončili Mochovce.
Najznámejší glyfosát Roundup nie je stále na Slovensku v nemilosti, hoci vlna odporu voči nemu rastie. A kým nemá stop z Bruselu, môže sa používať.
Zamestnanci v Česku si môžu za výplatu reálne kúpiť asi o štvrtinu viac, v Poľsku o tretinu viac a v Maďarsku o 15 percent viac ako ľudia pracujúci na Slovensku.