redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: zz
Vyštudovala krajinné inžinierstvo na SPU v Nitre, má postgraduál z Environmentálnej politiky. V roku 2006 ukončila doktorandské štúdium v odbore Prognostika na Prognostickom ústave SAV. Počas neho absolvovala výskumný štipendijný pobyt na Maastrichtskej univerzite. Po skončení štúdia pracovala na Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave. Od roku 2008 pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku SME. Písala aj pre portál Ženy v meste. Ako editorka pracovala pre denník Nový Čas. V Pravde pôsobí v redakcii ekonomiky.
Pandémia, ale aj sekera bývalej vlády – a výsledok? Zmeny v tohtoročnom rozpočte. Novelu zákona roka v utorok schválil parlament. Rokoval o nej v zrýchlenom režime.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Reč je o štedrých trinástych dôchodkoch. Siahnuť na ne znamená cestu do politického pekla. A tam sa akosi nikomu nechce.
Deregulácia cien. Taký je recept z dielne ministerstva hospodárstva na privysoké ceny energií.
Výkon slovenského priemyslu bude v najbližších mesiacoch aj naďalej určovať pandémia. Úplné zotavenie
V rámci neho prešlo aj zrušenie bankového odvodu.
O mesiac, dva, tri alebo až do konca tohto roka by sa mala predĺžiť prvá pomoc pre firmy a živnostníkov z dielne rezortu práce. O termíne rozhodne ekonomický krízový štáb.
Ešte horšie ako prvé odhady. Našu ekonomiku čaká strmý pád aj podľa letnej prognózy Európskej komisie. Padnúť by mala tento rok o deväť percent.
Možno o päť, možno o tri percentá. Také sú odhady novoročného poklesu cien elektriny.
O tom, ako ďalej s minimálnou mzdou, sa denník Pravda rozprával s analytikom spoločnosti Finlord.cz Borisom Tomčiakom.
Pat. Rokovania o minimálnej mzde sa skončili nateraz bez dohody. A to aj napriek tomu, že na jej hľadanie mali odborári aj firmy ešte takmer dva týždne.
Aj vlk sýty, aj ovca celá. Takto nejako si predstavuje minister práce Milan Krajniak dohodu o minimálnej mzde.
Šok nastal na oboch stranách - tak dopytu, ako aj ponuky.
O tom, ako to vyzerá s platmi na Slovensku, sa denník Pravda rozprával s analytikom spoločnosti Finlord.cz Borisom Tomčiakom.
Výrazný prepad slovenskej ekonomiky v reakcii na globálnu pandémiu zníži daňovo odvodové príjmy oproti minulému roku o 5,6 percenta alebo 1,6 miliardy eur.
Nie vždy platí, že tráva je u suseda zelenšia. Veď čo je lepšie ako čerešne z trhu, májová bryndza či naše vína? Tie produkcia z cudziny len tak nenahradí.
A čo bude ďalej? Pozitívne správy zatiaľ nemáme - druhý štvrťrok bude totiž oveľa horší. Počítať treba aj s výraznejším nárastom ľudí bez práce. A tiež so znižovaním platov.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Rakovina-nerakovina, odškodné bude. Až takmer 11 miliárd dolárov – teda necelých desať miliárd eur vyjde ukončenie troch štvrtín sporov okolo glyfosátu Roundup.
V stredu začalo verejné vypočutie kandidátov na post šéfa regulačného úradu. Do výberového konania sa prihlásilo 14 kandidátov.
Návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia zasiahnutým opatreniami, v stredu schválila vláda s pripomienkami.
Pandémia zrazila slovenskú ekonomiku na kolená. Výsledkom bude prepad o 9,8 percenta. Nezamestnanosť sa vyšplhá na 8,2 percent, platy porastú len o dve percentá.
Ako prvý môže žiadať Prešovský kraj, neskôr budú nasledovať ďalšie.
Úľavy v administratíve či výrobky miestnych farmárov alebo remeselníkov. Takto má vyzerať balíček opatrení na záchranu ekonomiky z dielne ministerstva hospodárstva.
Zdenka Kollárová: Čáry-máry fuk a sporný bankový odvod je fuč. Nahradia ho k bankám oveľa priateľskejšie pôžičky.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Ministerstvo dopravy vo veľkom rozbalilo pomoc pre cestovný ruch. Zachrániť domáce hotely, penzióny a chaty by mali "vylepšené" rekreačné poukazy.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Stačí sa pozrieť na potravinovú sebestačnosť Slovenska a hneď je jasné, kde hľadať kameň úrazu. Necelé dve pätiny toho, čo zjeme, pochádza z domácich zdrojov.