redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: zz
Vyštudovala krajinné inžinierstvo na SPU v Nitre, má postgraduál z Environmentálnej politiky. V roku 2006 ukončila doktorandské štúdium v odbore Prognostika na Prognostickom ústave SAV. Počas neho absolvovala výskumný štipendijný pobyt na Maastrichtskej univerzite. Po skončení štúdia pracovala na Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave. Od roku 2008 pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku SME. Písala aj pre portál Ženy v meste. Ako editorka pracovala pre denník Nový Čas. V Pravde pôsobí v redakcii ekonomiky.
Stále drahšie a drahšie. Ceny sa nezastavili ani v máji.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Bolože to slávy, keď sa kompetentní búchali do pŕs, ako sme zvládli hnusobu. V pandemickej štatistike sa Slovensko síce drží, no tá ekonomická je viac ako ponurá.
Takmer posledná! Naša ekonomika si v rámci výkonu za prvý štvrťrok vyslúžila nelichotivé druhé miesto v rebríčku krajín únie s najväčším prepadom.
Zdenka KOLLÁROVÁ: Horšie, ako sa čakalo, vážnejšie, ako sa zdá. Naša ekonomika sa za pár mesiacov prepadla do červených čísel. Pandémia nám zoškrtala tri roky rastu.
Obstála medzi mužmi z celého sveta! Súťaž podnikateľ sveta vyhrala druhýkrát za dvadsať rokov žena. A to najbohatšia podnikateľka z Indie Kiran Mazumdar-Shaw.
Čísla za prvý štvrťrok sú červené. Podpísala sa pod to pandémia. Prepad slovenskej ekonomiky v ďalšom období môže byť dvojciferný.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Kuzarbeit sa v Nemecku osvedčil. To, čo funguje inde však automaticky nemusí fungovať aj u nás. Veľa závisí od nastavenia.
Úrad začal viesť v júli 2017 po tom, čo vo funkcii nahradil predchádzajúceho predsedu Jozefa Holjenčíka.
Proti možnému zákazu nedeľného predaja sa zdvihla vlna odporu. Najvhodnejším riešením by podľa kritikov mohlo byť prijatie zákona o výhrade vo svedomí v prostredí maloobchodu.
O tom, čo pandémia spravila so slovenskou ekonomikou a aký bude ďalší vývoj, sa denník Pravda rozprával s analytikom Borisom Tomčiakom.
Oddnes môžu otvoriť nielen posilňovne, ale aj maséri či kúpaliská. Taxíky už nepotrebujú fóliu. Reštaurácie zase nemusia hostí usádzať len po dvoch.
Nedočkavá radosť. Prvý deň v škole po takmer troch mesiacoch bol pre všetkých - malých i veľkých - veselý.
Zdenka KOLLÁROVÁ: Bolože to slávy, keď sa ohlasovali milióny na záchranu ekonomiky. A hoci sa nakoniec vyplácanie peňazí ako-tak rozbehlo, stále pokrivkáva.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Hlasovanie kopíruje platové rozdelenie okolo priemernej mzdy. Viac ako 1 101 eur v hrubom mesačne zarába podľa platovej kalkulačky len niečo vyše štvrtiny ľudí.
Tohtoročné leto bude viac ako len horúce. Šíky ľudí bez práce sa práve v letných mesiacoch rozšíria o tých, čo výpoveď dostali len teraz – v druhej vlne.
Zastavenie ekonomiky ma prvé vážne dosahy. Miera nezamestnanosti sa v apríli dostala na 6,57 percenta.
Oddnes už môžu reštaurácie servírovať svoje lahôdky aj vnútri.
Zlé čísla sú už tu. Skôr ako sa čakalo. Ekonomika za prvý štvrťrok medziročne klesla o 3,9 percenta
Inflácia v apríli spomalila, oproti marcu sa ceny nezmenili. Medziročne stúpli o 2,1 percenta. Vo štvrtok o tom informoval Štatistický úrad.
Premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík zdá sa, našli spoločnú reč ohľadne pomoci s platení nájmov. Hneď na to napísali vláde domáci maloobchodníci otvorený list.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Kompetentní sa zobudili a rozhodli sa pridať pomoci pre firmy na obrátkach. Robia to však akosi nemotorne. A na úkor ľudí, aj na úkor žien.
Stanú sa pokosené trávniky, vysypané koše či nočné osvetlenie luxusom? Mnohé mestá a obce už obmedzujú nateraz bežné služby.
V tejto veci sa chystá osloviť ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí).
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Odložiť či neodložiť? To je otázka! Reč je o splátkach úverov, hypoték a spotrebákov. Pre koronavírus vláda odklepla slávny lex korona.
Rating Slovenska sa v hodnotení agentúry Fitch prepadol o jeden stupeň. Za poklesom je pandémia. Minister financií vidí za prepadom zlé hospodárenie bývalej vlády.