redaktorka rubriky Zdravie
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Začínala ako redaktorka dnes už neexistujúceho spravodajského portálu aktualne.sk. V Pravde pracuje aj s prestávkou na materskú dovolenku od roku 2017. Zaoberala sa najmä politikou a oblasťami ľudských práv a životného prostredia. V súčasnosti je redaktorkou rubriky Zdravie.
Na pleciach žien väčšinou okrem zamestnania ležia aj ďalšie povinnosti – napríklad o domácnosť či deti.
Hoci sa zdalo, že úmrtí na infarkty je od začiatku pandémie covidu-19 je menej, vedci prišli na to, že opak je pravdou.
Kofeín sa nenachádza len v káve, ale aj v čaji, čokoláde, energetických nápojoch a mnohých nealkoholických nápojoch.
Žiadne mäso, mlieko, vajcia ani med. Rastlinnej strave holdujú stovky miliónov ľudí na svete. Čo veda hovorí na to, ak takto kŕmime aj naše deti?
Vedci veria, že tento objav otvára cestu k vývoju nových liekov, zlepšiť by sa mala aj schopnosť bojovať proti infekciám
Alkohol stráca u tínedžerov na popularite, uprednostňujú e-cigarety či vapovanie. To však môže spôsobiť tzv. popcornové pľúca. O čo ide?
Cítite výčitky svedomia, keď si doprajete kúsok čokolády? Vôbec nemusíte. Nová štúdia zistila, že čokoláda môžu pomôcť znížiť krvný tlak.
Čo viete o najdôležitejšom a nenahraditeľnom orgáne, ktorý si nosíme v hlave? Tieto otázky zvládne bez chyby len málokto.
Využívate radi slnečné dni na chytanie bronzu? Tak si dajte pozor. Opaľovanie nie je zdravé, táto záľuba sa môže skončiť aj rakovinou.
Príliš veľa tejto prísady v jedle vedie ku chorobám srdca aj obličiek. Obmedziť jej príjem pritom nie je vôbec náročné.
Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k oslabeným kostiam, zníženej imunite, únave, bolesti svalov a kĺbov, zvýšenému riziku depresie a chronických ochorení.
Hypertenzia nemusí mať žiadne príznaky, jej neliečenie môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, aj predčasnú smrť.
Túžba po jedle je kameňom úrazu pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, a často zápasia so svojou vôľou odolávať obľúbeným jedlám. Pritom to celé môže byť naopak.
Zostane Slovensko na chvoste v prístupe k novým a inovatívnym liekom? Pacienti sa boja, že im nová vyhláška zahatá cestu k modernej liečbe.
Prerušenie dodávky lieku, pre ktorý neexistuje plnohodnotná náhrada, by mala trvať do začiatku roka 2026.
Štúdia, ktorá zahŕňala vyše 300-tisíc ľudí, odhaľuje, ako environmentálne vplyvy zodpovedajú za vznik astmy.
Poruchy spánku, aj depresia. Vedci varujú, že s týmito problémami sa stretávajú už aj tínedžeri. Je za tým tento dôvod?
Zdravá strava, pitný režim, dobrý spánok. Vyznáte sa v odporúčaniach pre zdravý životný štýl? Otestujte sa!
Dlhý pracovný čas je spájaný so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení či metabolických porúch. Podľa novej štúdie navyše môže meniť štruktúru mozgu.
Za lieky platíme ročne stovky eur. Prečo sa ceny naprieč európskymi krajinami líšia?
Kardiovaskulárne choroby, obezita, cukrovka, niekoľko typov rakoviny aj depresia. Tento typ stravy zabil v roku 2018 v USA 124-tisíc ľudí.
Poznáte to – opäť sa prihlásila otravná nádcha. Tiež siahnete po spreji do nosa? Tak by ste mali poznať riziká, ktoré jeho používanie so sebou prináša.
Výskumy ukazujú, že chuť je najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o výbere potravín.
Vyššie riziko obezity aj viac času stráveného pred obrazovkou. Štúdia zistila, či je z tohto pohľadu pre deti rizikovejší život v meste alebo na dedine.
Potraviny s vysokým obsahom bielkovín sú čoraz populárnejšie. Nemusíme pritom siahať po proteínoch v prášku, ani po špeciálnych výrobkoch.