regionálna redaktorka
Novinárska skratka: eš
Musia si vybrať – zostať v Únii miest Slovenska alebo v Združení miest a obcí Slovenska. Dilemu, pred ktorú postavila únia svojich členov, už väčšina krajských miest vyriešila a združenie opustila.
Stáročnú budovu v Štiavnických Baniach, ktoré v minulosti niesli názov Piarg, rekonštruujú. Kedysi v nej liečili ťažko chorých baníkov, no už čoskoro bude slúžiť seniorom.
Najmä počas víkendov vznikajú pri obci Nemecká aj dvojhodinové zápchy. Mnohí problémovú trasu obchádzajú dedinou, z čoho sú jej obyvatelia nervózni.
Samica dokáže dvakrát ročne vychovať stovky mláďat. Invázny druh raka červeného sa preto šíri veľmi rýchlo.
Dezorientácia, strata pamäte, nekoordinované pohyby, únava. To sú príznaky po požití látky, ktorá má rovnaké účinky ako marihuana, no táto je ľahšie dostupná.
Neopísateľná atmosféra, nezvyčajné atrakcie, nádherná príroda, no najmä dobrí ľudia sú podľa starostky aktuálnej Dediny roka za triumfálnym ziskom tohto titulu.
Vežičku, ktorú obývala Adela Ostrolúcka, cez víkend sprístupnia. Chýbať pritom nebude početné príbuzenstvo šľachtickej rodiny, ktorej v minulosti patril kaštieľ v Ostrej Lúke.
Slúžiť vlasti sa rozhodli v čase mnohých kríz, no idú do toho s veľkým odhodlaním.
Množstvo migrantov „zaplavuje“ nielen juh, ale aj sever Slovenska. V Kysuckom Novom Meste vyložia denne jeden, niekedy až dva plné autobusy.
Dlhodobo sa ťahajúce patálie s „prekážkou“ na trase výstavby ekoduktu kysuckej diaľnice D3 sú zrejme vyriešené.
Za štvrťstoročie sa v malej obci rozrástlo obyvateľstvo o sto percent. Ľudí tam láka okolitá príroda, dobrá dostupnosť neďalekého mesta, ale aj fakt, že v obci to žije.
V Telgárte žije natlačená v šiestich stanoch viac ako stovka ľudí. „Takto sa žiť nedá,“ sťažujú sa dúfajúc, že obec im čoskoro zabezpečí unimobunky.
Absolútnym unikátom je prírodný liečebný zdroj so zložením, aké sú na celom svete len tri, uvádza riaditeľ sliačskych kúpeľov Martin Beňuch v rozhovore.
Na Slovensko sa chodia liečiť mnohí zahraniční pacienti - doma im to ich poisťovňa preplatí. Najmä ide o ľudí z Rakúska, Nemecka, Dánska či Holandska.
Bývalé pľúcne sanatórium, ktorému dominuje jazierko s mierne rádioaktívnou vodou, je desaťročia opustené. Má vôbec budúcnosť?
Záhony so zeleninou, ktoré rastú medzi panelákmi, vznikajú v niektorých slovenských mestách. Reďkovka, mrkva, hrach či cuketa končia v domácnostiach ich obyvateľov.
Celosvetovo začali ako prví učiť povinný predmet sokoliarstvo, na čo sú v základnej škole v Štiavnických Baniach patrične hrdí. Dvere k nim má otvorené aj verejnosť - ľudia odtiaľ odchádzajú doslova ohúrení.
Situácia s migrantmi je vo Veľkom Krtíši a okolitých obciach nervydrásajúca. O tom, ako to vnímajú, sme sa rozprávali s viacerými ľuďmi.
„Často sa na ňu čaká v rade a nie je kde zaparkovať. Cestujú za ňou ľudia z celého Slovenska.“ To je len pár z množstva hodnotení, ktoré sme našli v recenziách o tejto vychýrenej pochúťke. Preto sme ju išli „sprobovať“ aj my.
Niektorí návštevníci sa sťažujú, že nestihli vyčerpať svoje permanentky.
Najdlhšia estakáda na Slovensku rastie v rámci stavby R2 Kriváň – Mýtna. S postupom prác sú na tom diaľničiari dobre, no komplikovať to ešte môže veľká skládka.
Politici a hostia kládli vence v pietnej sieni Pamätníka SNP pred oficiálnym začiatkom osláv. Niektorí to krizitovali.
Replika stredovekého hradu, ktorú postavil v Repišti bratislavský podnikateľ, vzbudzovala veľkú pozornosť hneď, ako začali rásť jej múry. Od začiatku má svojich kritikov aj fanúšikov.
Evička, Vindšachta, Klinger, Počúvadlo, Belianske či Veľké Kolpašské jazero patria k najnavštevovanejším tajchom „na skok“ od Banskej Štiavnice. Ktoré je vaše naj?
V ostatných troch rokoch na oficiálnu časť osláv výročia Povstania verejnosť nepúšťali - dostala sa tam až po odchode politikov. Teraz nastáva zmena, návštevníci tam môžu „prúdiť“ už od rána.