reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Korupcia, klientelizmus, mafia. Ich rozšírenie na Slovensku si spájame s predchádzajúcou vládou, všetko sa však začalo skôr. Konkrétne pred 30 rokmi.
Nie je možné, aby sme si liek na COVID-19 alebo vakcínu proti nemu nemohli vyrábať aj sami. Zdôrazňuje to takmer 90-ročnýspoluautor, mikrobiológ Michal Bučko.
Pred 75 rokmi bol v Československu po penicilíne porovnateľný dopyt, aký je teraz po vakcínach proti ochoreniu COVID-19. Problém bol s výrobou a distribúciou.
Opäť tu bolo výročie vzniku vojnového Slovenského štátu. Počas jeho existencie vraj nebol vynesený jediný trest smrti. Je to lož; odsúdili dokonca aj kňaza.
Tisov režim vydávajú jeho obhajcovia za „mäkší“, „miernejší“ než iné totalitné režimy. Je to pravda, polopravda, mýtus alebo vyslovená lož?
Clara Zetkinová mala najväčšiu zásluhu na tom, že Medzinárodný deň žien (MDŽ) sa už 110 rokov pripomína u nás i v Európe.
8. marec, slávny „emdéžet" zažil krkolomné premeny. Pôvodne to mal byť deň boja za ženské práva. Neskôr ho muži ukradli ženám a prispôsobili svojim zámerom.
Teraz je už neskoro na výrobu vlastných vakcín proti COVID-19, avšak môžeme pracovať na vývoji vakcín, ktoré sa zídu v budúcnosti, vraví Vladimír Zelník zo SAV.
U nás sme vlastnú výrobu vakcín kedysi prerušili, a to dosť brutálnym spôsobom. Pritom v ČSSR sa vo veľkom vyrábali vakcíny rôzneho druhu. Dokonca sa vyvážali.
„Značné percento žiakov vyšších ročníkov základných škôl trpí kvapavkou a medzi žiačkami sú už prostitútky!" To povedala pred 100 rokmi Anna Sychravová, naša prvá poslankyňa.
Milan Olexa zo Štatistického úradu riadil sčítania obyvateľov v rokoch 1991 aj 2001. Čo si myslí už ako dôchodca o pripravenosti nadchádzajúceho sčítania?
Štatistici zvyknú vtipkovať, že sčítanie obyvateľov je ako pokazený stĺp pouličného osvetlenia. Síce neslúži svojmu účelu, ale oprieť sa oň možno.
Takzvané miléniové pomníky sme mali dva. Pred 100 rokmi boli oba odpálené. Šlo o symbolickú rozlúčku s Uhorskom alebo barbarstvo?
Nemyslím si, že súčasná vládna koalícia sa rozpadne, pridlho čakali na moc a tak ľahko sa jej nevzdajú, hovorí Darina Malová, profesorka politológie na UK v BA.
Politické strany v koalícii sa zvyknú znesváriť až tak náramne, že sa im vládny „zlepenec“ rozpadne. V novších dejinách boli obdobia, keď nešlo o unikátny jav.
Ak by Lučanského napadli v cele, nebolo by to jednoducho možné utajiť pred ostatnými obvinenými, hovorí generál vo výslužbe Oto Lobodáš.
Kniha týždňa: Emil Polák. Ako sme (ne)robili perestrojku
Pre Slovákov je prezident USA stelesnením Ameriky a amerického sna. Ale poznanie, aké je pre nás dôležité, kto práve vládne v Bielom dome, prichádzalo pozvoľna.
Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa mohli pripraviť rýchlejšie ako predchádzajúce vďaka moderným metódam molekulárnej biológie. Problémy nie sú tu, ale inde.
Kde sa vzal taký strach z očkovania a odpor k vakcínam všetkého druhu? Prečo dôveru ľudí nezvyšuje rast vzdelanosti ani rozvoj medicíny?
Trapasy, výstrelky, excesy či faux pas vo vrcholovej politike. Tento problém nadobúda dnes také rozmery, že sa natíska otázka, či nejde o nejaký nový fenomén...
Prečo sa z Vianoc stali sviatky konzumu? Má význam bojovať za prinavrátenie ich duchovného rozmeru? Nemalo by nás tešiť, že nezanikli? Raz im to už hrozilo.
Koho zatkli? Kto koho potopil? S týmito otázkami si dnes sadáme k správam. Na obvinenie asi stačí, aby na vás ukázal prstom niekto zo skôr zadržaných. Kajúcnik.
Rok čo rok sa to opakuje. Parlamentné debaty o štátnom rozpočte Slovákov na rozdiel od iných národov nijako nevzrušujú, hoci sa hrá o peniaze nás - daňovníkov.
Keď vstúpili do Bratislavy, v meste práve začal kvitnúť zlatý dážď. Nuž a odchádzali v čase prvých mrazov blížiacej sa zimy.