reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Bol špičkovým lekárom a vedcom svojej doby, ale má čo povedať aj dnes, zdôrazňuje Anton Bartunek, ktorý pred 30 rokmi znovu objavil lekára Jána Adama Raymana.
Kto vie, kto bol Ján Adam Rayman? Málokto, napriek tomu, že tento prešovský lekár a farmaceut pred 300 rokmi výrazne prispel k vzniku imunológie.
Mimoriadna situácia s koronavírusoom si vyžaduje mimoriadne opatrenia aj v osadách. Tvrdí to romista a kultúrny antropológ Rastislav Pivoň.
Sme vo vojne, opakujú teraz politici na ospravedlnenie mimoriadnych opatrení. Súčasná situácia skutočne niečím pripomína vojnové alebo povojnové časy...
Veľké vášne vyvolal pred vyše 30 rokmi nielen navrhovaný názov česko-slovenského štátu. Jablkom sváru sa stála aj nová podoba štátneho znaku.
Táto epizóda vošla do análov ako tzv. pomlčková vojna. V skutočnosti sa v nej bojovalo o spojovník, nie o pomlčku. Pomlčka rozdeľuje, kým spojovník spája.
Uznávam, že hlavné mesto má prednosť, ale ani na Liptovský Mikuláš a ťažké boje oň by sa 4. apríla nemalo zabúdať, pripomína vojenský historik Oldřich Vaněk.
Bol veľkonočný týždeň a ľudí na juhozápade Slovenska ovládol strach. Pred 75 rokmi sa priblížil front už k Bratislave.
Kedy sa toaletný papier začal používať na Slovensku? Je možné, že až začiatkom minulého storočia. Aj to najskôr v úradoch a majetnejších domácnostiach.
Najväčšia v dejinách bývalého Československa. Stala sa pred 30 rokmi. Koho vinou? Dalo sa jej predísť? Pozadie odhaľuje vtedajší riaditeľ väznice Oto Lobodáš.
Správy o koronavíruse v nás prebúdzajú pocit stáleho ohrozenia, strach. Odborníci nazývajú tento pocit „morovou mentalitou". Zrodil sa totiž už v stredoveku.
Kedy Slovensko prvýkrát zažilo skutočné voľby? Hovorieva sa, že v máji 1990, parlamentná demokracia má však na našom území oveľa dlhšiu históriu.
Volebná korupcia. Toto slovné spojenie sa u nás začalo pred pár týždňami skloňovať div nie ako nová hrozba, priam ako koronavírus.
Politici sa opäť pretekajú v sľuboch, preťahujú voličom popod nos medové motúzy, hoci je viac ako isté, že slovo nedodržia. Prečo a ako dlho to takto je?
S blížiacimi sa voľbami pribúda verejných zhromaždení politických strán. Organizujú ich najmä tie z nich, ktoré majú sťažený prístup do médií hlavného prúdu...
Najväčší nacistický tábor smrti Auschwitz mohli červenoarmejci oslobodiť pred 75 rokmi skôr. Ale aj neskôr. Vyplýva to z najnovších výsledkov historického výskumu.
Podľa analýzy Národnej banky ľudia v Prešovskom kraji zarábajú v priemere o tretinu menej ako Bratislavčania. Táto téma môže "okoreniť“ predvolebnú kampaň.
Do akej miery sú volebné prognózy spoľahlivé, dá sa im vôbec veriť? Odpoveď hľadáme v krátkom výlete do histórie.
Amnestia vyhlásená prezidentom Václavom Havlom pred 30 rokmi nemá obdobu v našich dejinách. Svojím rozsahom, nepripravenosťou a napokon i dôsledkami.
"Dubček na Hrad!" znelo Slovenskom. A "Havel na Hrad!" ozývalo sa v Česku pred 30 rokmi.
Nech sú nám tieto Vianoce novým medzníkom duchovného života. Tak písali Národnie noviny vo svojom príhovore pred sto rokmi, na Štedrý deň 1919.
V hitlerovskom Nemecku pred 80 rokmi sa nerozpakovali začať s eutanáziou aj bez súhlasu parlamentu a pacientov.
Pochovali sme studenú vojnu na dne teplého Stredozemného mora. Pred 30 rokmi to na tlačovej konferencii v Moskve oznámil Gennadij Gerasimov. Ale mal pravdu?
Bolo že to paniky! Pred 100 rokmi sme si prvýkrát sami zisťovali, koľko vlastne nás je v krajine pod Tatrami.
Pred štyrmi mesiacmi Alexander Bachnár oslavoval 100 rokov, dnes už nie je medzi nami. Zomrel ráno v Bratislave.