reportér
Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, v Pravde (jej vtedajšej víkendovej prílohe P 24) začal pracovať v roku 1969, v rokoch 1972 - 1986 pôsobil v týždenníku Nové slovo, potom opäť v Pravde ako jej stály moskovský spravodajca (do roku 1991). V rokoch 1995 - 1996 bol šéfredaktorom Pravdy, neskôr komentátorom a reportérom. Je nositeľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 1997, ceny SAV za popularizáciu vedy v roku 2007 a niekoľkých ocenení Slovenského syndikátu novinárov. V súčasnosti sa venuje prevažne publicistike o najnovších slovenských dejinách a rozhovorom so známymi osobnosťami vedy a kultúry.
Ako vznikla takmer stopercentná závislosť od dovozu čierneho zlata z Ruska? A ako si Slováci vystačili, kým nebol Slovnaft a ešte neexistoval ropovod Družba?
Zaznel výstrel a hlavnému pilotovi z krčnej tepny striekala krv. Bol to začiatok únosu lietadla Slovairu pred 50 rokmi.
Sú parlamentné voľby, ktoré nestoja za reč, a sú také, ktoré predznamenajú zlom v dejinách štátu či jeho zánik. Pre Československo také boli pred 30 rokmi.
Veľa nechýbalo a tajná operácia s kódovým označením Anthropoid sa neuskutoční. Pred 80 rokmi ju mali vykonať Jozef Gabčík a Jan Kubiš.
Mier sa stal pre Slovákov najvyššou želanou hodnotou, ukázal prieskum. Pred piatimi rokmi sa nedostal ani do prvej desiatky. Vojna začala hrmieť blízko hraníc.
Čo si ľudia na Slovensku počnú, keď ropa zdražie dvojnásobne či až trojnásobne? Alebo keby Rusi vypli plyn? A čo ak ceny elektriny vyskočia nevídaným spôsobom?
Slovenská prezidentka posmrtne vyznamenala troch údajných lídrov Bielej légie Radom Ľudovíta Štúra. Je však zaujímavé, že ani jeden v tejto ilegálnej organizácii nepôsobil. Ako to?
Pred 7 rokmi bol pre to škandál. Z Varšavy i Prahy zazneli hlasy, že krajiny východnej a strednej Európy oslobodili spod nemeckej okupácie Ukrajinci, nie Rusi.
Zdá sa, že Slováci sa už prejedli rôznych, väčšinou nepodarených paródií na komunistické oslavy Sviatku práce.
Senát USA schválil vojenskú pomoc Ukrajine formou pôžičky a prenájmu. Prvýkrát od druhej svetovej vojny. Pred vyše 80 rokmi Američania takto materiálne podporili Spojencov vrátane ZSSR.
Nie je sviatku bez obete, nie je vzkriesenia bez smrti, nie je Veľkej noci bez Veľkého piatku. A naopak.
Generál Walter je mŕtvy! Jeho smrť spustila vojenskú operáciu proti ukrajinským partizánskym oddielom. Sprevádzali ju však rozsiahle etnické čistky.
Mariupoľ, Manguš, Novoazovsk, Berďansk. Pred 80 rokmi figurovali tie isté názvy v dennom spravodajstve. Wehrmachtu asistovala Rýchla divízia slovenskej armády.
Mohol sa ľudácky štát vzoprieť tzv. konečnému riešeniu židovskej otázky?
Stredná a západná Európa nezažili veľký ozbrojený konflikt už takmer 77 rokov. Zdal sa byť len prízrakom veľmi vzdialenej budúcnosti.
Pred sto rokmi, po rozpade a zániku prvého nezávislého ukrajinského štátu, sem prúdili desaťtisíce utečencov.
Medzi utečencami z Ukrajiny sú Arabi - čo ak ide o teroristov? Hoaxy tohto druhu sa ako blesk rozleteli na slovenských sociálnych sieťach.
Ukrajine hrozí rozpad na niekoľko častí, varujú politickí a vojenskí experti. Ak sa tak naozaj stane, nebude to prvýkrát.
Malej vojne predchádza obvykle prestrelka na hranici alebo iná provokácia vo vnútrozemí. Lokálne konflikty môžu prerásť do veľkej vojny. Dejiny sú plné príkladov.
Bežnému Slovákovi sa rozum zastavuje nad rusko-ukrajinskou krízou. Nerozumie tej nevraživosti. Je to aj pochopiteľné. Ukrajina mu splýva s Ruskom a Ukrajinci s Rusmi.
Čoraz viac pozorovateľov prirovnáva súčasný vývoj okolo Ukrajiny k tomu, čo predchádzalo karibskej kríze. Sú rozdiely v porovnaní s udalosťami pred 60 rokmi?
Nikde v Európe netrvá výstavba diaľnice naprieč krajinou tak dlho ako na Slovensku. Stavba z Bratislavy do Košíc sa dožíva smutného, 50. výročia a stále nie je dokončená.
Z plesovej sezóny opäť nebude nič. Prvýkrát v svojej histórii sa dokonca nekoná ani slávny viedenský Opernball. Fašiangy však zatiaľ nikto nezrušil.
„Najväčšou chybou bolo a je, že sa opatrenia prijímajú politicky, a nie na základe odborných odporúčaní,“ upozorňuje v rozhovore pre Pravdu virologička Tatiana Betáková.
Mnohí učení muži tvrdili, že mozog ženy nedokáže zvládnuť náročné akademické štúdium. Dnes na Slovensku vyštuduje každý piaty a je medzi nimi viac žien.