zástupca šéfredaktora a vedúci rubriky zahraničné udalosti
Novinárska skratka: čap
Každý bojaschopný Rus s napätím čaká, či ho povolajú do armády alebo bude viesť naďalej civilný život.
Nový minister školstva bude konzervatívny odborník, vyhlásil Boris Kollár. Ministra hľadá aj vládna komisia. Tá ale vraj zisťuje hlavne postoj kandidátov k sexuálnej výchove či slovám homosexuál a lesba.
Toto storočie je ešte len vo svojej prvej štvrtine, ale je jasné, že posledná rozlúčka so zosnulou britskou panovníčkou Alžbetou II. bude jedným z najvýznamnejších pohrebov 21. storočia.
Pripomeňme si pohreby známych osobností na Slovensku od vzniku samostatnej republiky. Do fotogalérie sme vybrali šesť smutných udalostí.
Nový minister zahraničných vecí a európskych záležitostí je známy svojou otvorenosťou. Nič na tom nezmenil ani ako člen vlády.
Väzni v Rusku dostávajú na výber: ešte dlhé roky za mrežami alebo rýchly odchod na front s vidinou omilostenia. Mozgom náboru je boháč Jevgenij Prigožin, ktorý má blízko k Vagnerovej skupine.
Penzie dlhoročných slovenských europoslancov sú výrazne vyššie ako mesačná doživotná renta bývalých prezidentov SR.
Sú to príbehy o statočnosti počas nacizmu. Izrael ocenil ľudí na Slovensku, ktorí pomohli počas holokaustu. Medzi stovky záchrancov pribudlo ďalších 12.
Kto pozná britskú dušu, o to lepšie chápe, čo Alžbeta II. znamenala pre jednoznačnú väčšinu obyvateľov Spojeného kráľovstva.
Fotogaléria je prierezom Alžbetinho života od jej detstva až po obdobie, keď bola dlhé roky kráľovná.
Čo si myslí budúci šéf slovenskej diplomacie o dúhovej vlajke, prečo hovorí o Rusku ako ľadovom medveďovi, a prečo neznáša komunizmus podobne ako vojnový slovenský štát?
Buckinghamský palác, hrady Balmoral a Windsor, palác Holyrood, vidiecke sídlo Sandringham. Toto je zoznam usadlostí, kde britská panovníčka trávia najviac svojho času.
Nový britský panovník Karol III. ráta s tým, že celá ceremónia nebude taká veľkolepá, ako keď nasadili korunu na hlavu jeho matke Alžbete II. v roku 1953.
Premiér Eduard Heger navrhol za ministra zahraničných vecí nestraníka a trojnásobného veľvyslanca Rastislava Káčera. Denníku Pravda to potvrdil nemenovaný člen vlády.
Britskí občania sú v názore na Charlesa rozdelení do troch približne podobných skupín.
Štát Izrael ocenil ďalších dvanásť ľudí na Slovensku, ktorí nezištne pomohli počas holokaustu.
MIROSLAV ČAPLOVIČ: Namiesto hanebného spochybňovania holokaustu treba mať príjemný pocit, že temná stránka slovenských dejín mala aj týchto spravodlivých.
Dubčeka nerehabilitovala Moskva, nerehabilitoval ho Gorbačov, ale námestia v Bratislave a v Prahe," povedal exdiplomat Peter Weiss.
O skutočných obavách vedenia KSS z príchodu Gorbačova svedčí informácia zo sekretariátu ministerstva vnútra adresovaná Jozefovi Lenártovi zo 6. apríla 1987," povedal v rozhovore Peter Weiss.
Od schválenia návrhu Ústavy Slovenskej republiky uplynulo 30 rokov. Ľubomír Fogaš, niekdajší poslanec a vicepremiér pre legislatívu, patrí medzi jej spolutvorcov.
Vladimír Jancura, niekdajší stály spravodajca Pravdy v perestrojkovej Moskve, spomína v rozhovore na vývoj v Sovietskom zväze po nástupe Michaila Gorbačova k moci.
Niektorí politici presadzovali, aby sa počet poslancov zúžil len na 75 bez toho, aby vznikla horná komora parlamentu, uviedol Fogaš.
Komunisti, ktorým v Československu prekážalo zvolenie Michaila Gorbačova za šéfa Kremľa, dokonca odmietali vysloviť slovo prestavba (v ruštine perestrojka).
Nemecko žije v napätí, či bude mať počas vykurovacej sezóny dostatok plynu, a rovnako to platí z pohľadu priemyselných podnikov.
Kto si sadne do kresiel po ministroch SaS, ak opustia vládu? Kto sa bude musieť baliť v parlamente, keď sa exministri do neho vrátia?