redaktor zahraničného spravodajstva
Novinárska skratka: am
Slovensko tento rok OBSE predsedá. Dvojdňová Ministerská rada je teda príležitosťou zhodnotiť, čo sa mu podarilo.
Budú to búrlivé oslavy sedemdesiatky NATO alebo skôr búrlivá diskusia o budúcnosti aliancie? O summite pre Pravdu hovorí veľvyslanec SR pri NATO Radovan Javorčík.
Má starosti. Ale Si Ťin-pching v tejto chvíli zostáva nespochybniteľným lídrom čínskeho komunistického režimu.
Tridsať rokov po nežnej revolúcii sa dve mladé autorky Zuzana Palovič a Gabriela Beregházyová podujali načrtnúť v knihe portrét režimu.
Prichádza po 30 rokoch spravodlivosť? Alebo ide už len o symbolické gesto, ktoré tri dekády po nežnej revolúcii bude spoločnosť skôr iritovať?
ANDREJ MATIŠÁK: Peking je dôležitý partner pri riešení medzinárodných problémov. Treba s ním spolupracovať. Ale pred tým, ako sa správa k občanom, nesmieme zatvárať oči.
Slováci jednoznačne podporujú zmeny po roku 1989, čo sa týka vzniku demokratického systému, čo však dôvera v inštitúcie?
Tridsať rokov od nežnej revolúcie a 15 rokov od vstupu viacerých stredoeurópskych krajín do Európskej únie sa starý kontinent snaží opätovne definovať politický priestor, v ktorom sa pohybuje.
Bývalého poľského premiéra Donalda Tuska Európska ľudová strana zvolila na kongrese v Záhrebe za svojho predsedu.
Rozhovor Pravdy s českým právnikom, filozofom a sociológom Jiřím Přibáňom, ktorý pôsobí ako profesor na Cardiffskej univerzite.
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že USA už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné.
"Tvrdo pracujeme na tom, aby na Slovensko aj v roku 2020 prúdil plyn z Ruska cez Ukrajinu,“ povedal pre TV Pravda Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.
Rozhovor Pravdy s britským novinárom Edwardom Lucasom o novembrových udalostiach roku 1989 v Československu.
ANDREJ MATIŠÁK: Po chvíli točenia sa za vlastným chvostom sa Slovensko zahraničnopoliticky obrátilo na Západ, nie na Východ, kde toho priveľa atraktívneho nebolo.
Je iba štvrtým prezidentom USA v dejinách, ktorý čelí ústavnej žalobe. Republikán Donald Trump sa však, zdá sa, nemusí príliš báť, že by impeachment viedol k tomu, že v Bielom dome skončí.
Spomalenie globálnej ekonomiky môže prispieť k vytvoreniu dokonalej krízy.
ANDREJ MATIŠÁK: Hoci demokrati vedeli, že v republikánmi ovládanom Senáte impeachment na 99,9 percenta neprejde, nakoniec išli do tohto rizika.
Svoje myšlienky o Európe francúzsky prezident Emmanuel Macron predá partnerom len ťažko. Najmä, keď nie vždy je celkom jasné, čo predáva.
Prelomia konečne Španieli politický pat? Zajtra budú obyvatelia krajiny na Pyrenejskom polostrove hlasovať o zložení parlamentu. Bude to už po štvrtý raz za posledné štyri roky
Keď sú v justícii ľudia, ktorí neprispievajú k jej dobrej reputácii, tak je správne hovoriť o možných nápravných opatreniach, myslí si Jourová.
Už o rok spozná Amerika meno nového prezidenta.
Turecký minister vnútra varoval európske štáty, že Ankara im bude posielať ich občanov podozrivých z extrémistických aktivít. Takých ľudí môžu byť aj stovky.
Predseda Strany brexitu sa v minulosti už sedem ráz pokúšal získať poslanecké kreslo v Dolnej snemovni. Vždy neúspešne.
ANDREJ MATIŠÁK: K prehlbovaniu polarizácie prispievajú nové spôsoby šírenia sa dezinformácií. Demagógia najhrubšieho zrna a nepriatelia slobodnej spoločnosti cítia krv vo vode.
Podľa politológa Christophera Raymonda z Kráľovskej univerzity v Belfaste voľby len ťažko vyriešia súčasné problémy krajiny.