redaktor zahraničného spravodajstva
Novinárska skratka: svk
Nicolás Maduro v snahe zaistiť prežitie chávizmu v juhoamerickej krajine siaha po netradičných volebných zbraniach.
MILOSLAV SURGOŠ: Britský minister práce padol do vlastnej pasce. Iain Duncan Smith po tom, čo ministerstvo navrhlo znížiť sociálne dávky, v televíznej diskusii svoje rozhodnutie bránil.
Súd v holandskom Leeuwardene zrušil rozhodnutie nižšieho orgánu, ktorý označil organizáciu Martijn za protiprávnu a nariadil jej rozpustenie.
Prímerie v talianskej ľavici sa skončilo. Neúspech pri zostavovaní vlády spravil čiaru za straníckou jednotou a znova otvoril boje o pozície.
Kreslo v Canberre chce dobyť z Londýna z ekvádorskej ambasády. Julian Assange, otec organizácie Wikileaks, zakladá politickú stranu.
Mesiac a pol po voľbách talianskym premiérom stále zostáva Mario Monti. Napriek neúspechu vo voľbách si svoj pobyt na čele vlády ešte predĺži.
MILOSLAV SURGOŠ: Punxsutawneyský Phil je zrejme najznámejší predpovedač počasia na svete.
Z mnohých jedno, znie oficiálne motto Spojených štátov, no mnohým je to spojenie jedno. Americká Georgia sa vyhráža susednému štátu Tennessee, že anektuje časť jeho územia.
V čase, keď Taliansko zúfalo hľadá vládu, zvolal Silvio Berlusconi veľkú demonštráciu namierenú proti justícii.
MILOSLAV SURGOŠ: Korán je ako Mein Kampf, Mohamed bol vraj diabol a islam je trójskym koňom v Európe. Aj týmito výrokmi sa preslávila holandská Strana pre slobodu.
Nie je to prvé prímerie, ktoré tureckí Kurdi vyhlásili. Tentoraz je však nádej, že to myslia vážne.
Po nadväzovaní priateľstiev v Severnej Kórei sa Dennis Rodman vybral na ďalšiu dobrodružnú misiu. Potetovaný bývalý basketbalista v kvetovanom saku navštívil Vatikán.
Po šestnástom Benediktovi prišiel prvý František. Nový pápež výberom svojho mena mnohých zmiatol.
Teológa nahradil človek so záujmom o okolitý svet. Kým emeritný pápež Benedikt XVI. patril najmä k učencom, nová hlava cirkvi sa viac díva okolo seba.
"Keď prišiel autobus, hádajte, kto vystúpil? Bol to pápež František." Už doma Jorgeho Bergogliu prezývali biskup chudobných.
Katolícka cirkev objavila Ameriku. Novým pápežom sa stal muž mnohých prvenstiev. Kardinál Jorge Mario Bergoglio (76) z Buenos Aires si obliekol biely plášť.
Falklandy : Malvíny - 1 513 : 3. Referendum o budúcom štatúte ostrovov sa skončilo drvivým víťazstvom priaznivcov zachovania súčasného stavu.
Starú nemeckú menu vystriedalo euro už pred viac ako desaťročím, no politický kapitál sa z nej stále vytĺcť dá.
Keď z balkóna svätopeterskej baziliky zaznie Habemus papam, bude to zrejme latinčina s francúzskym prízvukom.
Pohreb Huga Cháveza zrušili. Mŕtveho prezidenta prišli počas posledných dní oplakať milióny Venezuelčanov.
MILOSLAV SURGOŠ: Americkému vyslancovi pri OSN Josephovi Torsellovi už praskli nervy.
Chávez upriamil pozornosť na zanedbávané sociálne otázky a to mu vynieslo podporu, tvrdí odborníčka na venezuelskú politiku Damarys Canacheová.
Smrť samozvaného spasiteľa chudobných a ochrancu slabých dojala červenú časť Venezuely i Latinskej Ameriky k slzám.
Michelangelove fresky si návštevníci Vatikánu v najbližších dňoch nepozrú. Sixtínsku kaplnku si už pre seba vyhradili kardináli.
Politický systém v Taliansku sa vraj do pol roka zrúti. Šéf-nešéf najsilnejšej strany-nestrany sa zastrája, že až potom príde jeho chvíľa.