reportér prílohy Víkend
Novinárska skratka: aba
V Pravde pracuje od roku 2006. Začínal ako regionálny spravodajca v Bratislave, neskôr pracoval v Nitrianskom a Trnavskom kraji. V súčasnosti pôsobí ako reportér prílohy Víkend. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal v Nitre. Má rád sci-fi a záhradu.
Tento rok uplynie 100 rokov, odkedy učiteľ Alois Král objavil „najkrajšiu jaskyňu Európy“. Veľa pri tom riskoval; zranil sa a mohol ostať uväznený vnútri.
Kniha Posledné storočie: Návrat do Dimony je začiatkom trilógie od novinára Jakuba Fila. Plasticky zobrazuje to, pred čím vedcci už desiatky rokov varujú verejnosť a svetových lídrov.
Nie všetko vo Fínsku bolo ružové. Postrehy pridáva Eero Balk, ktorý do fínčiny tlmočí zo slovanských jazykov. Preložil napríklad Osudy dobrého vojaka Švejka.
Fínsko má zo všetkých európskych krajín najmenej nakazených. Dánsko zasa vyniká v rýchlosti očkovania. Prečo si berieme príklad z Grécka a nie z nich?
Rieka vzniká tam, kde dážďovky sú veľrybami. Kde sa hmýri rozmanitý život ako na koralových útesoch. Kde je to? Pod vašou topánkou na prechádzke v Tatrách.
Že Eskimáci majú 40 slov pre sneh a žiadne pre lásku, je mýtus. No na Slovensku je Dolný Žitný ostrov, kde majú vyše 20 slov pre mokraď. Rét, tó, huval, han.
„Všetci ma presviedčajú - buď zarobíš veľké prachy, alebo budeš podnikať udržateľne, inak to nejde. Lenže ono sa to nevylučuje. To, čo zohráva kľúčovú úlohu, je ľudská lenivosť.“
Slovenská firma GA Drilling už niekoľko rokov vyvíja celosvetovo unikátnu technológiu na sprístupnenie energie z hĺbok zeme. Viac nám prezradil jej zakladateľ Igor Kočiš.
Príroda nachystala pre obyvateľov Považskej Bystrice v decembri nevšedné divadlo. Priamo v meste v rieke Domanižanka tiahnu pstruhy! Aj táto však môže zmiznúť.
Víťazka výtvarnej súťaže Moje najkrajšie Vianoce je prváčka ukrytá v každom šlabikári.
Učiteľ zo Základnej školy v Skýcove Jozef Zvolenský sa po prvej vlne pandémie pustil do nakrúcania videí. S pomocou papiera, fixky a Lega. A aký je výsledok?
Aké etické dilemy rieši vo svojej najnovšej knihe Medzi dobrom a zlom šachový veľmajster a lektor kritického myslenia Ján Markoš? Ako si na ne vytvoriť názor?
Vlk je pekný, patrí do prírody. Chovateľom oviec neprekáža vlk. Prekážajú im škody, ktoré vlk pácha na ich stádach, vraví ovčiar Anton Kozák z Oravskej Polhory.
Premiér Matovič v novembri povedal, že posielať státisíce detí do škôl je doslova smrť. Ukazuje sa, že je to naopak. Pre krajinu je „smrť“ dlhodobá izolácia detí a dospievajúcich.
Opäť kúrime. Predstavujú nesprávne používané piecky a zanedbané komíny väčšie riziko ako továrenské komíny? Odpovedá manažér kvality ovzdušia Ladislav Bíro.
Vieme vyrobiť mlieko, ktoré nepotrebuje kravu či betón, ktorý sa sám opraví. Zhovárame sa so zakladateľmi Lifbee Academy, Simonou Veselou a Matejom Heldom.
Výstavba prekladiska by z dolného toku Moravy urobila dôležitý dopravný uzol. Ale prišli by sme o možnosť zápisu vzácnych historických pamiatok do zoznamu UNESCO.
Prežije hlucháň? V prostej otázke sa skrýva budúcnosť krajiny. Ak totiž hlucháň vymrie, Slovensko nestratí pred svetom len tvár. Stratí kúzlo horských lesov.
EÚ si do roku 2030 stanovila smelý cieľ: 25-tisíc kilometrov voľne tečúcich riek. Čo to znamená? Aký to má význam pre ryby a aký pre človeka?
Prekvapujúce príbehy z údolia Nílu odhalil slovenský egyptológ Martin Odler spolu s českým kolegom Jiřím Kmoškom vďaka hieroglyfom, ale aj korálikom či miske.
Bohuš Lenický nastupuje do Pravdy v marci 1987. Mešká mu vlak z Galanty a tak mešká prvý deň v práci. Šéfredaktor Bohuš Trávniček mu ponúka koňak a byt v hlavnom meste.
Klíma je v kríze. Radošovčanom berie vodu, na obyvateľov Pichní jej zas vrhá priveľa, povodeň im ničí majetky. Napĺňajú sa predpovede vedcov spred pár rokov.
5. júna 1989 zorganizovali ochranári na Hlavnom námestí v Bratislave happening pod názvom Deň radosti. Viaceré osobnosti ich prišli verejne podporiť.
Zatiaľ podporujeme taký ráz krajiny, v ktorej bude prežitie pre človeka ťažké. Dá sa to zvrátiť? Odpoveďou sú hlasné spiežovce na Silickej planine.
Ako srnec skáče Štefan Vaľo. Uteká zhrbený s hlavou sklonenou temer k zemi, pohybuje sa ako stopár divých zvierat. Stopuje však divokú vodu, povodňovú.