reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Hviezdy, zvuky, pohyb na turistickom chodníku. Zmiznú býky, ovce. Trúbenie jeleňov schádza čoraz bližšie. Zaznejú dva tlmené výstrely...
Zariadenie ZEVO v Dánsku patrí k najlepším. Vypustené nečistoty sú 90 % pod normami. Zariadenia s touto technológiou chce u nás postaviť aj spoločnosť Ewia.
Martin Šebesta, Zuzana Tončíková a František Tóth zorganizovali workshop Mirror Nature - Zrkadlite prírodu. Učia dizajnérov hľadať inšpiráciu v prírode.
Divočinová poézia v Národnom parku Veľká Fatra utne skoro ráno o šiestej. „Začína sa špička,“ mrzuto utrúsi jeden návštevník. Z oboch strán hrmocú autá.
Ruch na Morskom oku, jednom z našich najkrajších a najzachovalejších prírodných jazier, láka desiatky očí. Idú doň vŕtať. Prežili tu teplomilné buky dobu ľadovú?
Dokáže aj príroda TANAPu - najstaršieho národného parku na Slovensku - „plávať“ 21. storočím bez námahy človeka? A keď jej človek nepomôže, zomrie?
Na vrchole ďalšieho svojbytného sveta, Silickej planiny vychádza z bielych „oblakov“ Gábor Rusznyák. Pasie 450 oviec. Sám. Čítajte prvý diel seriálu Pravdy Zachráňme národné parky.
Tichá dolina vo Vysokých Tatrách je príkladom návratu divočiny bez pomoci ľudí. No funguje to aj opačne? Môže byť pestrá príroda výsledkom snaženia človeka?
Čo je pre divočinu lepšie? Keď do nej človek nebabre? Alebo keď zasahuje? Oba príbehy majú čosi do seba. Prinášame prvý z nich.
V súvislosti s povinnosťou miest a obcí separovať aj biologicky rozložiteľný odpad z kuchyne nás projekt - komunitné kompostovanie na sídlisku.
V júli 2021 sa začala vesmírna turistika. Do vesmíru šiel miliardár Richard Branson a po ňom Jeff Bezos. Letenky stoja 100-tisíc eur, drahšie sú však opačné... Do hĺbky.
V Očovej pred niekoľkými týždňami zbúrali hať na rieke Hučava, čo vyvolalo polemiku aj otázky. Odpovede sme hľadali spolu s hydrobiológom Miroslavom Očadlíkom.
Dánsky parlament schválil výstavbu umelého ostrova Lynetteholm, ktorý má chrániť kodanský prístav pred stúpajúcou hladinou mora. Neprinesie však väčšiu skazu?
Máme deväť národných parkov, avšak vo svete by ani jeden z nich neobstál. Rozprávali sme sa s koordinátorom kampane Osloboďme národné parky Marekom Kuchtom.
Klimatická kríza už prináša viac extrémov, napríklad intenzívnejšie sucho. Ale prinesie aj tornáda? Podľa meteorológa Miroslava Štignera odpoveď ešte nepoznáme.
Ničivá povodeň v Rudne nad Hronom spôsobila škody za desaťtisíce eur a zabila bývalého starostu. No na vine nebolo extrémne počasie. Pretože - nebolo extrémne.
Titulok je parafrázou filmu Táto krajina nie je pre starých. Je to drsná fikcia. Drsné však je, že veta z titulku naznačuje našu realitu. Čítajte rozhovor s europoslancom Michalom Šimečkom.
„Najhoršia je tá bezmocnosť. Nemôžete robiť vôbec nič, aby ste ochránili seba a majetok,“ hovorí Jiří Hrabica. Ešte stále sa mu chveje pohľad.
Tornádo na južnej Morave po seba zanechalo katastrofálnu spúšť. Situáciu na mieste popisuje reportér Pravdy Andrej Barát.
Komu sa z vymierania prírody a klimatickej krízy zatočí hlava, až spadne na zem, ani netuší, že možno pristál na riešení. Na pôde.
Umenie je všade, no ľudia ho prehliadajú. Každý deň chodia okolo diel do práce. Nehodno ich všetky hádzať do koša len preto, že vznikli v časoch komunizmu.
Tvrdenie v titulku vychádza z poslednej správy Stav európskych lesov 2020 - State of Europe’s Forest 2020. Je pravdivé?
Prastaré tokanisko ľudí nechce. Nemožno sa čudovať. Je jedným z posledných divokých na Slovensku, kde sa hlucháňovi, vymierajúcemu druhu, ešte darí.
Štefan Luby, bývalý dlhoročný predseda SAV, fyzik, ktorý posúva vpred nanotechnológie, oslávil 6. mája 80 rokov. Vždy hľadí dopredu a prináša optimizmus.
Spisovateľke Diane Mašlejovej vyšla nová audiokniha Ako sa máš, Izabela? Nie je iba rozprávkou o rómskom dievčatku z osady...