reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Inovátori zo Slovenska prišli s nápadom, ako preniesť mikrobióm z matky na novorodenca aj po cisárskom reze.
Keď počas horúčavy vypnete klimatizáciu v aute, uvaríte sa. A čo sa asi stane, keď človek vypne klimatizácie (mokrade, rašeliniská, mokré lúky) v celom štáte?
Územie medzi Holíčskym zámkom a veľkomoravským kostolom v Kopčanoch ukrýva stáročné tajomstvá. Hrozí, že Slovensko tento krajinný klenot navždy stratí pre výstavbu logistického centra.
Leteli traja, hrdinami sa stali dvaja. Jeden z trojice sa 20. júla 1969 nemohol dotknúť nohami Mesiaca. Niekto z posádky musel zostať v kozmickom korábe. Bol ním Michael Collins.
Kontajnerové prekladisko plánované medzi Holíčom a Kopčanmi má vyrásť v barokovej krajine so slovanskými pamiatkami.
Princ Philip zanechal aj u nás silnú stopu. Zasiahol mladých, ovplyvnil ich natoľko, aby neváhali poslať prihlášky na prestížnu Harvardovu univerzitu. Uspeli!
V záplave negatívnych správ mal byť toto úžasný príbeh so šťastným koncom. Úsilie vedcov, ochranárov a lesníkov sa vyplatilo. No dovolia ľudia zubrom vrátiť sa?
Aby ľudstvo dokázalo tlmiť klimatickú krízu, musí spraviť najmä dve veci. Znížiť emisie. A nájsť spôsob, ako pohlcovať emisie. Oba dokážu riešiť farmári.
Každých sedem rokov vychádza zhruba 50-stranové zhrnutie klimatických zmien a možných riešení. Pripravuje ho celý svet. Ako nesú vedci to, keď sa ich varovania ignorujú? Zhovárali sme sa s klimatológom Jozefom Pechom.
Každoročne nás aj na Slovensku trápia extrémne horúčavy, ktoré niektorým ľuďom berú pohodlie a iným život. Aké riešenia našli mladí slovenskí vedci?
Brookesia nana alebo nanochameleón z Madagaskaru. Zmestiť kostru a všetky dôležité orgány do tela menšieho ako zrniečko slnečnice je ťažká úloha aj pre prírodu.
V čase zúriaceho covidu, keď takmer zomrel klasický turizmus, vychádza z komárňanských lodeníc nová výletná loď. Jej otcom je klavirista Ivan Sivák.
Tento rok uplynie 100 rokov, odkedy učiteľ Alois Král objavil „najkrajšiu jaskyňu Európy“. Veľa pri tom riskoval; zranil sa a mohol ostať uväznený vnútri.
Kniha Posledné storočie: Návrat do Dimony je začiatkom trilógie od novinára Jakuba Fila. Plasticky zobrazuje to, pred čím vedcci už desiatky rokov varujú verejnosť a svetových lídrov.
Nie všetko vo Fínsku bolo ružové. Postrehy pridáva Eero Balk, ktorý do fínčiny tlmočí zo slovanských jazykov. Preložil napríklad Osudy dobrého vojaka Švejka.
Fínsko má zo všetkých európskych krajín najmenej nakazených. Dánsko zasa vyniká v rýchlosti očkovania. Prečo si berieme príklad z Grécka a nie z nich?
Rieka vzniká tam, kde dážďovky sú veľrybami. Kde sa hmýri rozmanitý život ako na koralových útesoch. Kde je to? Pod vašou topánkou na prechádzke v Tatrách.
Že Eskimáci majú 40 slov pre sneh a žiadne pre lásku, je mýtus. No na Slovensku je Dolný Žitný ostrov, kde majú vyše 20 slov pre mokraď. Rét, tó, huval, han.
„Všetci ma presviedčajú - buď zarobíš veľké prachy, alebo budeš podnikať udržateľne, inak to nejde. Lenže ono sa to nevylučuje. To, čo zohráva kľúčovú úlohu, je ľudská lenivosť.“
Slovenská firma GA Drilling už niekoľko rokov vyvíja celosvetovo unikátnu technológiu na sprístupnenie energie z hĺbok zeme. Viac nám prezradil jej zakladateľ Igor Kočiš.
Príroda nachystala pre obyvateľov Považskej Bystrice v decembri nevšedné divadlo. Priamo v meste v rieke Domanižanka tiahnu pstruhy! Aj táto však môže zmiznúť.
Víťazka výtvarnej súťaže Moje najkrajšie Vianoce je prváčka ukrytá v každom šlabikári.
Učiteľ zo Základnej školy v Skýcove Jozef Zvolenský sa po prvej vlne pandémie pustil do nakrúcania videí. S pomocou papiera, fixky a Lega. A aký je výsledok?
Aké etické dilemy rieši vo svojej najnovšej knihe Medzi dobrom a zlom šachový veľmajster a lektor kritického myslenia Ján Markoš? Ako si na ne vytvoriť názor?
Vlk je pekný, patrí do prírody. Chovateľom oviec neprekáža vlk. Prekážajú im škody, ktoré vlk pácha na ich stádach, vraví ovčiar Anton Kozák z Oravskej Polhory.