reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Premiér Matovič v novembri povedal, že posielať státisíce detí do škôl je doslova smrť. Ukazuje sa, že je to naopak. Pre krajinu je „smrť“ dlhodobá izolácia detí a dospievajúcich.
Opäť kúrime. Predstavujú nesprávne používané piecky a zanedbané komíny väčšie riziko ako továrenské komíny? Odpovedá manažér kvality ovzdušia Ladislav Bíro.
Vieme vyrobiť mlieko, ktoré nepotrebuje kravu či betón, ktorý sa sám opraví. Zhovárame sa so zakladateľmi Lifbee Academy, Simonou Veselou a Matejom Heldom.
Výstavba prekladiska by z dolného toku Moravy urobila dôležitý dopravný uzol. Ale prišli by sme o možnosť zápisu vzácnych historických pamiatok do zoznamu UNESCO.
Prežije hlucháň? V prostej otázke sa skrýva budúcnosť krajiny. Ak totiž hlucháň vymrie, Slovensko nestratí pred svetom len tvár. Stratí kúzlo horských lesov.
EÚ si do roku 2030 stanovila smelý cieľ: 25-tisíc kilometrov voľne tečúcich riek. Čo to znamená? Aký to má význam pre ryby a aký pre človeka?
Prekvapujúce príbehy z údolia Nílu odhalil slovenský egyptológ Martin Odler spolu s českým kolegom Jiřím Kmoškom vďaka hieroglyfom, ale aj korálikom či miske.
Bohuš Lenický nastupuje do Pravdy v marci 1987. Mešká mu vlak z Galanty a tak mešká prvý deň v práci. Šéfredaktor Bohuš Trávniček mu ponúka koňak a byt v hlavnom meste.
Klíma je v kríze. Radošovčanom berie vodu, na obyvateľov Pichní jej zas vrhá priveľa, povodeň im ničí majetky. Napĺňajú sa predpovede vedcov spred pár rokov.
5. júna 1989 zorganizovali ochranári na Hlavnom námestí v Bratislave happening pod názvom Deň radosti. Viaceré osobnosti ich prišli verejne podporiť.
Zatiaľ podporujeme taký ráz krajiny, v ktorej bude prežitie pre človeka ťažké. Dá sa to zvrátiť? Odpoveďou sú hlasné spiežovce na Silickej planine.
Ako srnec skáče Štefan Vaľo. Uteká zhrbený s hlavou sklonenou temer k zemi, pohybuje sa ako stopár divých zvierat. Stopuje však divokú vodu, povodňovú.
Slovensko má šťastie. Ešte stále je krajinou starých stromov. A najmä vďaka pomoci stromov môžu mestá a obce zvládnuť klimatickú krízu. Čo je vlastne strom?
Svoje bremeno nosil najradšej sám - viac ako 50 rokov. Pokoril viacero rekordov, no skromnosť mu ostala až do smrti... Legendárny horský nosič nás opustil 14. septembra.
Skrytý úsmev Mony Lízy je za rúškom cítiť. Špeciálna eurobankovka zobrazuje starú pani s rúškom proti koronavírusu. Výťažok pôjde seniorom.
V národných parkoch nesmieme chodiť mimo chodníka, pritom v nich dodnes prebieha ťažba. Na podobné rozpory poukazujú ekológ Ondrej Kameniar a ochranár Karol Kaliský.
Je z hľadiska klímy, ekonomiky a zdravia lepšie investovať do individuálnej dopravy namiesto do verejnej? Zhovárali sme sa s Luciou Szabovou z iniciatívy Znepokojené matky.
Aká čistá energia bude poháňať dopravu v budúcnosti? Elektrina, lítiové batérie? A čo vodík? Lenže 99% vodíka sa dnes vyrába zo - zemného plynu, ropy a uhlia!
Čím je Slovensko svetové? Ktoré kultúrne pamiatky a prírodné unikáty sa dostali na zoznam UNESCO? Môžete si o nich prečítať každý pondelok.
Financi po manželoch pálili, ako sa hnali cez hranicu. Muž sa primkýnal ku konskej hrive, v jednej ruke ťahal dva a v druhej ďalšie dva kone. A jeho žena to isté. Guľky zasiahli muža. Padal, no v poslednej chvíli zdrapil konský chvost.
Viac ako 10 rokov vedci varovali, upozorňovali, že Slovensko si ničí budúcnosť, najcennejšie lesy, vlastný symbol - hlucháňa. Premiéri, ministri ich ignorovali.
Chládok v lese má väčší význam, než sa zdá. A v čase silnejúcej klimatickej krízy bude pre všetkých dôležité urobiť všetko pre to, aby si ho naše lesy udržali.
Deti si môžu v encyklopédii škrtať ďalšie zvieratká. Pred troma rokmi to bol nosorožec. U nás možno pribudne aj hlucháň a tiež medveď biely na severnom póle. Umrie od hladu.
Na Slovensku sa urobil v rómskych osadách prieskum, aký nemá obdobu v celej Európe. Výskumníci oslovili takmer 15-tisíc respondentov. Čo zistili?
Ako prvé ich v Rudňanoch upútali krásne lesklé guľôčky na listoch rastlín. Rosa? Nie, zdesili sa, keď sa im prizreli bližšie. To sa vyzrážala ortuť!