reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Kam by sa mal človek vydať, ak by sa chcel poprechádzať po krajine Slovanov?
„Nefoťte si môj kalašnikov.“ Prečo nie? „Nie je to legálne.“ A prečo ho máš so sebou? „Kvôli medveďom. Chcete si vyskúšať?“ Čo? „Zastrieľať si.“
Zaujímavú stopu v celom príbehu má aj Slovensko, a to vďaka prírodovedcovi, dokumentaristovi a fotografovi Tomášovi Hulíkovi.
Ich tvorivé úsilie je malou, ale podnetnou sondou do slovenskej byrokracie. Ide o dôkaz, že aj zložité veci sa dajú urobiť zrozumiteľnými pre obyčajných ľudí.
Francúzsko stanovilo pravidlá pre mobily na školách už pred 15 rokmi. Aj na Slovensku školy už niekoľko rokov nastavujú pravidlá, nie všade sú však efektívne.
A ty kde budeš robiť? Práve zodpovedanie tejto otázky predurčí osud nielen jednotlivca, ale nakoniec celej spoločnosti. Pretože koho potrebuje tento štát viac?
Drevo vyťažené v TANAP-e neskončilo na Slovensku, aby sa zhodnotilo na drevený výrobok. Končí v zahraničí vo firme, ktorá vyrába peletky a rezivo.
Ak to vlády myslia s klimatickou krízou vážne, odteraz už nemôžu byť žiadne nové investície do ropy, plynu a uhlia. A predsa Slovensko plánuje výstavbu LNG terminálu na Dunaji.
Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno.
Desiatky diel od starých slovenských a českých majstrov našla rodina lekára Bohuša Šťastného. Predbežná hodnota celej zbierky je 100-tisíc eur.
Súčasnej vláde nedarí včas a riadne napĺňať Plán obnovy a odolnosti.
Ministerstvo životného prostredia pokračuje pod taktovkou Tomáša Tarabu v rozhodnutiach, ktoré vedú k deštrukcii prírody a odstraňovaní ľudí, ktorí ju chránia.
Čo by sa asi stalo, keby sme tentoraz skúsili načúvať vŕbe? Mohlo by to prevrátiť naruby spôsob, akým vnímame stromy, a vôbec prírodu.
Čo sa začína dnes? Keď nenávistné prejavy valcujú on line priestor a spoločnosť povzbudená grobianskymi vyjadreniami politikov ich vníma ako úplne normálne?
Sme na rázcestí, kam chceme smerovať. Spoločnosť je rozdelená, čo sa odráža v medziľudských vzťahoch. Je ohrozená demokracia a demokratické inštitúcie.
Ak poľnohospodárstvo neustúpi z priemyselnej cesty, ktorá zabíja život v pôde a ohrozuje zdravie obyvateľstva, hrozí, že vnukom už nezostane žiadna pôda.
Film o včelách, včelároch a o nastavení ľudskej spoločnosti má vtipný odkaz aj pre politikov.
Podarí sa im znovu zísť? A nájdu rozpŕchnutí v Česku, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku v nových dočasných domovoch prijatie alebo hnusobu?
Vedci zistili, že keď spieva zbor, srdcia spevákov sa zladia v rovnakom rytme. Lenže to isté zažívajú aj farmári.
Šachový veľmajster, spisovateľ a filozof Ján Markoš bol dlhé roky šachovou jednotkou na Slovensku. Definitívne však prestal hrať profesionálny šach. Prečo?
Prekvapujúci objav o tvári Európy pred 116-tisíc rokmi môže rozhodnúť o budúcnosti. Podarilo sa to v obore, ktorý pred 100 rokmi vznikol v Československu.
Čo ak masívnu podporu potrebujú drobní výrobcovia na Slovensku? Presne tam cieli projekt Lokálne trhy, ktorý rozbehol Peter Paššák.
Predstavte si, že vám na dvere domu zaklope investor a povie, že pôjdete aj preč, lebo tu štát postaví priehradu. Presne k takej realite Slovensko smeruje.
Učiteľ Marián Mišenčík sa venuje hviezdam aj mladým ľuďom. Je to aj jeho zásluha, že Šariš dáva svetu budúcich astrofyzikov
Súš pred stámiliónmi rokov nebola vôbec prívetivým miestom. Ako ju život vôbec dokázal kolonizovať? Časť fascinujúcej odpovede nachádzajú vedci v lišajníkoch.