reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Oľga Paštéková sa inšpirovala svetom oceánu a pokračuje v experimentovaní so samotným spôsobom maľby. Oheň v jej tvorivom procese vystriedala voda.
Žijeme v šťastnej anomálii. Prívetivosť tohto sveta je za posledné tri milióny rokov extrémne vzácnym úkazom.
Na diaľkovej trase na Novom Zélande si našiel manželku a zo svadobnej cesty, tritisíckilometrovej trasy v Južnej Amerike, si odniesli inšpiratívny poznatok.
Verejnosť vysiela jasný signál, že politici by mali čo najskôr priniesť riešenia na ochranu klímy, vody, vzduchu, životného prostredia, neporušenej prírody.
Unikátna hrobka kniežaťa, ktoré pochovali pred 1 600 rokmi na návrší s úžasným výhľadom na Tatry, sa konečne ukázala verejnosti.
Investujte jedno euro a získajte 8 až 38 eur späť.
Podľa zistení Európskej komisie 42 percent on-line environmentálnych tvrdení korporácií predstavuje klamstvá.
Čo odolá toku času? Viac než pyramídy? Čo ustojí celé epochy rozkolísané chladom, suchom? Čo môže byť pre život oporou v aktuálnej kríze klímy?
Prečo sa budú sťahovať mamut, vyza a žirafa a kde pôjdu? Odpovedá generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.
„Bilbordy lákajú na fascinujúce ľadové siene, ale prídeš do Demänovskej ľadovej jaskyne a nájdeš umierajúcu veľrybu.“
Vo chvíli, keď výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková ukončuje výstavu v Kunsthalle v Bratislave, rozbieha druhú na opačnom konci sveta - v Kostarike.
Najnovší prieskum verejnej dopravy v 30 európskych krajinách, ktorý robila organizácia Greenpeace, neprináša pre Slovensko lichotivé hodnotenie.
Kováč Ján Kavuliak do poslednej chvíle vzdoroval štátu, ktorý rozhodol, že 900 oravských rodín musí odísť, aby ich domovy zaplavila Oravská priehrada.
Slnečnou sústavou sa vlani obrovskou rýchlosťou prehnalo niečo, čo malo oveľa väčšiu energiu ako Slnko.
Pumpujeme milióny eur do hypertechnológií na zachytávanie uhlíka. Čo ak stačí miliónom zvierat vrátiť to, čo im patrí - priestor na život?
Opatrovateľky z východu sa starajú o bývalých esesákov. Kamionisti chodia na celé týždne preč od rodiny, rovnako aj stavbári, a zatiaľ sa im rozpadajú rodiny.
Na Slovensku sa podarilo nahliadnuť do života najväčšieho, najvzácnejšieho a najzáhadnejšieho netopiera Európy. Čo prezrádza zubatá potvorka o našej krajine?
Víchrica spred storočia prináša dôležitý odkaz pre dnešok, keď klimatická zmena ukazuje hrozivú tvár. Súvisí aj so zonáciou národných parkov.
Unikátna mapa, ktorá zobrazuje povojnové Slovensko ešte bez priehrad, veľkých lánov, s nezničenými pamiatkami, získala na jar roka 2023 konečne farby.
Bude raz obal hudobného albumu či knihy upozorňovať - pozor, ja som ľudská hudba? Ľudská kniha?
Zuzana Piussi iba vďaka najnovšiemu filmu Zošalieť nezošalela. Je to skutočný príbeh o šialenstve a podarilo sa ho nakrútiť v šialenom čase - počas covidu.
Obrazy miliónového Gustava Klimta visia - nakrivo! Bolesť krku pri ich prezeraní je tým najmenším problémom. Ide o všetko. Ide o čas.
Je hľadanie kultivovaného mäsa skutočným riešením globálnych kríz?
Do čoho by sa malo na slovenských školách investovať? Do robotov, ďalších počítačov? A čo ak by to malo byť najmä do školskej kapely a speváckeho zboru?
Chodili rôzne odporúčania, ako prihliadať na žiakov. Ale čo učitelia?